Jump to content

Köpeğe Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpeğe Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

 

kopege-tuvalet-egitimi-nasil-verilir_646x340.jpg

 

Birçok hayvansever, evinde son derece sadık olan köpeklere yer açar. Evde köpek bakmanın en zorlu kısımlarından biri de, köpeğin tuvalet sıkıntısıdır. Bunun her ne kadar kolay olduğu söylenilse de, göründüğü kadar kolay olmadığı köpek sahipleri tarafından bilinmekte. Şimdi, tuvalet eğitiminin nasıl verilebileceğine bakalım.

 

Köpek ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun, eve alındığı ilk gün eğitime başlanılması gerekmektedir. Bunun için köpek henüz eve gelmemişken, köpek için bir güvenli bölge oluşturulmalıdır. Burası bir köpek odası olarak düşünülmelidir ve köpeğin içinde rahat hareket etmesi sağlanmalıdır. Bu güvenli bölge tuvalet pedleriyle kaplanmalıdır. Bu pedler petshoptan veya eczaneden temin edilebilir. Bu yöntem sadece köpeğin evin içini pisletmemesi için vardır.

 

Köpeğin sadece pede alıştırılması yanlış olur. Bu süreçte, kirlenmiş olan pedler anında değiştirilmelidir. Zamanla zemine serilmiş olan ped sayıları azaltılmalıdır.

 

Pedler azaltılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, pedin köpeğin yemek kabına yakınlığıdır. Köpekler, yiyeceklerine yakın olan yerlerde tuvaletlerini yapmaktan haz almazlar. Bu durumda pedler azaltılarak sayısı 1'e indirildiğinde son kalan pedin, mama kabına en uzak köşede olmasına dikkat edilmelidir.

 

Köpeğin dışarıda tuvaletini yapmaya başlaması biraz zor bir süreç olabilir. Köpek pede alıştıktan sonra dışarıyı güvenli bulmayıp, tuvaletini dışarda yapmak istemeyebilir. Dışarıda tuvalet eğitimine başlarken ped yardımıyla başlanır. Pedlerden biri, köpeğin tuvaletini yapması gereken yere konur ve köpek o pedin üstünde kendini güvende hissederek tuvaletini dışarda daha rahat bir şekilde yapar.

 

Dışarıda tuvaletini yapabilmesi için köpeğe bir anahtar kelime veya cümle seçilmeli. ''Tuvalet zamanı geldi'' gibi cümleye alıştırılır ve tuvaletini yaptıktan sonra ödüllendirilse, köpeğin alışma süreci daha da kolaylaşır. Anahtar cümle, köpeğe tuvalet komutunun verilmesini sağlar ve güzel söz gibi ufak bir ödül, tuvaletin olumlu bir davranış olduğunu yansıtır.

 

Son olarak tuvalet saatlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Yavru bir köpek yaklaşık 2 saat aralıklarla tuvaletini yapar. Bunun için iki saatte bir tuvaletinin yaptırılmasına dikkat edilmelidir.

 

Aynı zamanda bir köpek yemek yiyip, su içip oynadıktan en fazla 10 dakika sonra tuvalet ihtiyacı duyar. Bu süreye dikkat edilerek köpeğin tuvaletinin yaptırılması gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...