Jump to content

Çoban Köpeği Nasıl Eğitilir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çoban Köpeği Nasıl Eğitilir?

 

 

coban-kopegi-nasil-egitilir_646x340.jpg

 

Kırsal kesimlerde koyun ve diğer besi hayvanlarının korumalığını yapan çoban köpekleri iyi bir eğitim sürecinden geçmektedir. Çoban köpekleri, sürüsünü birçok yırtıcı hayvana karşı korumaktadır. Çoban köpeklerinin koruma özelliğinin geliştirilmesi ile birlikte sahibine olan bağlılığı da iyi bir eğitim sonucunda oluşur.

 

Köpeklerin genelinde olduğu gibi çoban köpekleri de eğitime yatkın ve insanlar ile iyi ilişkiler kurabilen bir türdür. Çoban köpeği eğitiminde, köpek sahiplerinin bilmesi gereken önemli noktalar da bulunmaktadır. Köpeklerin her birisi sahip olduğu özelliklere göre, bazı davranışlara doğuştan sahiptir. Bu nedenle çoban köpekleri hiç eğitilmese dahi görevinin hayvanları korumak olduğunu bilir. Örneğin av köpeği de hiç eğitilmeden avın izini bulabilmektedir.

 

Çoban köpeklerinin iyi bir şekilde eğitilebilmesi için sahibinin çoban köpeği ile iyi bir ilişki içerisinde olması gerekmektedir. Çoban köpekleri, henüz yavru iken anneleri ile birlikte sürüde bulunabilir. Bu sayede çoban köpeği sahibine alışır ve görev yapacağı arazinin koşullarını öğrenir.

 

Çoban köpeklerinin yavru iken iyi bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Beslenme çoban köpeklerinin eğitiminde önemli bir rol oynar. Çoban köpeklerinin eğitiminde, onlara anlayacağı türden komutlar vermek gerekmektedir. Çoban köpekleri geniş bir araziden sorumlu olduğu için sahipleri ile genelde ıslık yolu ile anlaşırlar. Bu ıslıkların hangi zamanlarda nasıl kullanılacağı çoban köpeğine yavru iken öğretilmelidir. Tehlike anında verilen komut ile normal bir zamanda verilen komut arasında belirgin farklar olmalıdır.

 

Çoban köpeklerinin koku alma duyularının geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun için sürekli olarak koyunların veya besi hayvanlarının içerisinde bulunmalıdır. Çoban köpeklerinin saldırı gücünün de en üst düzeyde olması gerekmektedir. Sahip oldukları sürünün başına gelebilecek saldırılarda hızlı bir şekilde cevap vermesi gerekmektedir. Bu nedenle çoban köpeklerine yavru iken atlama, tırmanma ve ısırma eğitimlerinin verilebildiği düzenekler kurmak gerekmektedir.

 

Çoban köpeklerinin sahiplerine itaat etmesi için sevk kayışı denilen eğitim aracı kullanılabilir.

 

Temel köpek itaati eğitiminde kullanılan sevk kayışı 150 cm uzunluğunda olabilmektedir. Kayışa bağlanan köpek daha sonra serbest bırakılır. Köpeğin istenen emirleri çok uzaktan dahi yerine getirmesi durumunda itaat eğitiminde başarı elde edilmiş olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...