Jump to content

Kedi Kuma Nasıl Alıştırılır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kedi Kuma Nasıl Alıştırılır?

 

kedimi-kuma-nasil-alistirilir_646x340.jpg

 

Belki yalnızlık hissettik belki de çok uzun zamandır tasarladığımız bir şeydi kedi sahiplenmek; sonunda karar verdik ve gidip sevimli minik kedimizi evimize aldık ama bir sorun var kedimizin tuvalet eğitimi yok! Ne yapacağız?

 

Kedimizin kumuna özel bir yer belirlemeli ve her kafamıza esince yerini değiştirmemeliyiz, bizim alışkanlıklarımız olduğu gibi kedilerinde alışkanlıkları vardır dolayısıyla onlara saygılı olmalıyız.

 

Kumun yerini ayarlarken ortamın çok soğuk olmamasına ve gözden uzak olmasına öncelikle dikkat etmeliyiz, kedilerin de mahremi vardır ve özellikle ev kedileri asla göz önünde tuvaletlerini yapamazlar. Kedi kumunun; kedinin kendisini rahat hissedebileceği bir yerde olduğuna emin olduğumuzda minik yavruşumuza ilk seferi için yardımcı ve destek olmalıyız sessiz ve hareketsiz bir şekilde başında beklemeli ve işi bitince de ortamı koklamasına ve kendi alanını keşfetmesine olanak sağlamalıyız. İlk seferinde kendisini rahat ve güvende hissettiyse ikinci seferi için pek bir engel hissetmez ama siz işi garantiye alıp ikinci sefere mahsus olarak ona yolunu gösterebilirsiniz. Tuvaletinin geldiğini nasıl anlarım diye düşünüyorsanız genel olarak belirlenmiş bir kedi kanunu olmamakla birlikte oyuna odaklanmaması, siz onunla oynamaya çalışınca tedirgin olması gibi garip hareketlerinden anlayabilirsiniz. İkinci seferi de güzel sonuçlanınca üçüncü sefer için sadece gözlemci konumda olmalısınız eğer yolun üzerinde bir yerde ya da yanlış bir konumda tuvalet pozisyonu alırsa onu hemen tuvalete götürmeli ve sürecin en başına dönüp sakinliğinizi koruyarak onun yanında olmalısınız. Bu süreç içinde ve süreç bitince emin olana kadar kedinizi gözlemlemeye devam etmelisiniz.

 

Önemli olan kedinizin kendini güvende hissetmesi ve yapabileceğini bilmesidir ve bu ortamı sağlayacak olan da sizsiniz. Eğer sürece uymanıza rağmen kediniz inatçı davranıyor ve kumuna alışmak istemiyorsa kumun marka ve şeklini değiltirebilirsiniz, farklı bir seçenek arıyorsanız uzman kişilerden birebir destek almanız da mümkün olabilir.

 

Şunu unutmayın ki; o sizin kediniz, tek ihtiyacı olan sizsiniz ve bunu kendi başınıza da başarabilirsiniz. Biraz kafa yorarak süreci daha eğlenceli ve uyumlu bir hale getirmek sizin elinizde. Onu sahiplendiğiniz için o çok şanslı, ne olursa olsun onu yarı yolda bırakmayın ve ona destek olun. Siz onun belki de hiç sahip olmadığı ailesisiniz ve emin olun bir süre sonra o da sizin için her şey olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...