Jump to content

Vize İstemeyen Ülkelere Nasıl Gidilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Vize, pek çok kişinin seyahat hazırlıkları yaparken uğraşmak istemediği detaylardandır. Bir sürü evrakla uğraşmamak ve vize alma stresi yaşamamak içinse vize istemeyen ülkeler arasından bir seçim yapmak daha akıllıca olacaktır. Özellikle Uzak doğu, Güney Amerike ve Afrika'da birçok ülke Türkiye'ye vize uygulamıyor. Öncelikle seyahat planları yaparken, gidilecek ülkenin detaylı bir şekilde araştırılması önemlidir. Ülkede konuşulan dil, para birimi, yemek kültürü, konaklama seçenekleri ve ulaşım sistemi gibi konular hakkında sonradan sürpriz yaşamamak için, fikir sahibi olunması gerekir. Gidilecek ülkedeki iklim ve hava şartları hakkında bilgi sahibi olmak da bavul hazırlarken çok işe yarayacaktır. Seyahat planları yaparken, gidilecek şehrin haritasını edinmek de faydalıdır.

 

 

Japonya: Vize istemeyen ülkeler arasında en popüler olanlardan biri kuşkusuz farklı kültürü, ilginç gelenekleri ve mimarisiyle Japonya'dır. Türklere 90 gün boyunca turistik amaçlı geziler için vize istemeyen Japonya'da başkent Tokyo ilk başta görülmesi gereken şehirdir. Sıcakkanlı ve sempatik Japonlar, Türklere ayrı bir sempati beslemektedir. İngilizce tabela ve açıklamaların az olduğu Tokyo caddelerinde, güleryüzlü Japonlarla iletişim kurmak iyi bir seçenektir. Dünya'nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Tokyo, aynı zamanda yüksek gökdelenleriyle dikkat çeker. Tam bir teknoloji kenti olan bu şehirde, insanları son model elektronik aletleriyle ve cep telefonlarıyla oynarken görmek gayet doğaldır. Tokyo National Museum japonların geleneksel adetleri ve kıyafetlerini yakından görmek için güzel bir seçenektir. Şehrin ortasında bir sürü park da barındıran bu şehirde, Yoyogi Park'da görülmesi gereken yerler arasındadır. Ünlü Meiji tapınağını da içinde bulunduran bu park, şehrin en büyük parklarından biridir. Shinjuku bölgesi ise gökdelenleriyle ve 24 saat canlı olan sokaklarıyla ünlüdür. Tokyo'nun Red Light District bölgesine de ev sahipliği yapan Shinjuku, şık cafe ve barlarıyla davetlilerini karşılar. Aoyama, Shibuya ve Harajuku lüks ve bohemin birarada olduğu mağazaları, çılgın giyimli gençleri ve ilginç sokak şovlarıyla ünlüdür.

 

 

Rusya: Moskova, değişik mimari yapıları ve kendine özgü kültürüyle görülmesi gereken şehirlerden biridir. Ünlü Kızıl meydanı ile dünyadaki en önemli mimari yapıları bünyesinde barındıran şehir, Aziz Vasili kilisesi ve Kremlin Sarayı ile misafilerini karşılar. Gece vakti de ışıl ışıl olan bu meydan, görkemli görünüşüyle her mevsim ayrı bir güzellik barındırır. Gum alışveriş merkezi, şık mimarisi ve içindeki gösterişli mağazalarıyla Kızıl meydanın yanıbaşında yer alır. Alışveriş yapmak ve kafelerinde soluklanmak için güzel seçeneklerden biridir. Arbat caddesi ise Moskova'nın en işlek ve her daim canlı caddelerinden biridir. Birçok kafe ve mağazanın bulunduğu bu cadde, hediyelik eşya alışverişi imkanı da sunar. İngilizce bilen sayısının daha fazla olduğu bu turistik bölge, Moskova'nın caddelerde hiç bir İngilizce yönlendirme ve tabela içermemesine karşı bir istisnadır. Puşkin müzesi ise, dünyadaki en önemli müzelerin başında gelir. Van Gogh, Picasso ve Cezanne gibi en ünlü ressamların eserlerini barındıran müze, görülmesi gerekenler arasındadır.

 

 

Fas: Marakeş, farklı ve otantik yapısıyla değişik seyahat rotalarından birisidir. Çöl ikliminin hakim olduğu şehirde, seyahat için en iyi zamanlar sonbahar aylarıdır. Et, kebap türleri ve birçok değişik baharatın bulunabildiği şehirde, pazarlardan alışveriş yapmak adettendir. Her türlü sebze meyve, çanta ve kıyafet alışverişinin yapılabileceği pazarlar, rengarenk görüntüler sunar. Medina of Marrakech ve Marrakech Souq görülmesi gereken pazarların başında gelirler. Birçok medrese ve saray da bulunan şehirde, otantik ve oryantalist mimarinin en güzel örnekleri görülebilir. Ali ben Youssef Medersa medresesi ve Bahia sarayı büyüleyici mimarileriyle baş döndürür. Yves St. Laurent bahçesi de ünlü fransız tasarımcının bir zamanlar yaşadığı evinin bahçe haline dönüştürülmüş şeklidir. Marakesh ve İslami eserler müzesi de kentin ruhunu ve dokusunu keşfetmek için görülebilir.

 

 

Arjantin: Buones Aires, Arjantin'in başkenti, aynı zamanda Güney Amerika'nın en büyük şehirlerindendir. Tango dansı ve ev yemekleriyle ünlü bu kentte "Asado" en ünlü ve denenmesi gereken yemeklerdendir. Tangonun sokak aralarında bile yapıldığı bu kentte, Dokuz temmuz caddesi, dünyanın en geniş bulvarlarındandır. Her zaman kalabalık olan bu bulvarda, onlarca mağaza ve kafe caddeyi çevreler. Casa Rosada olarak bilinen Pembe Ev de şehirde ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Florida caddesi de şehrin ritminin hissedilebileceği caddelerden birisidir. Recoleta mezarlığı da, Arjantin için çok önemli bir yere sahip olan Eva Peron'un mezarına ev sahipliği yapan ve görülmesi gereken bir mezarlıktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...