Jump to content

Şevval Sam’dan Rengarenk Bir Albüm Toprak Kokusu


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

“Toprak Kokusu” adını verdiği albümünde Şevval Sam Rumeli’den, Karadeniz’e, Orta Anadolu’dan, Ege’ye, Kafkaslara ve Kürdistan’a uzanan bir coğrafyanın ezgilerini seslendiriyor.

 

18069.jpg

 

Bugüne kadar yaptığı albümlerinde tangolardan arabeske, Karadeniz türkülerinden Klasik Türk Müziğine kadar farklı tarzlarda albümler yapan Şevval Sam bu kez, yaşadığı toprakların bütün renklerini aynı albümde bir araya getiriyor.

Yeni projesini 2012 ve 2014’te gerçekleştirdiği “Toprak Kokusu” adını verdiği konserlerinden yola çıkarak hazırlayan Şevval Sam, 18 eserden oluşan albümüne aynı adı verdi. “Toprak Kokusu” adını verdiği albümünde Sam Rumeli’den, Karadeniz’e, Orta Anadolu’dan, Ege’ye, Kafkaslara ve Kürdistan’a uzanan bir coğrafyanın ezgilerini seslendiriyor.

Kalan Müzik’te yayınlanan albümün özenle seçilen repertuvarında Çerkesçe, Çeçence, Kürtçe, Zazaca, Ermenice, Azerice parçalar yer alıyor. Bunlar sırasıyla Tanımadığım Ten, Yuh Yuh, Ben Denizde Bi Gemi, Diz Dize, Opa, Ocak Başında Kaldım, Kara Yerler, Entarisi Morumuş, Abalımın Cepkeni, O Yar Gelir, Muhabbet Bağına, Var Git Ölüm, Helin, Elqajiye, Bahçaneri Xod Gilli, Getme, Guşi’a Uered ve Noxçiyço.

Kültürel açıdan zengin bir coğrafyada yaşadığını vurgulayan Şevval Sam, albümün ilhamını da bu çeşitlilikten aldığını “Anadolu’da 40’tan fazla halk yaşamış, diller konuşulmuş. Hepsinin türküleri, aşkları, acıları birbirine karışmış. Bu albüm kendini bu topraklara ait hissedenlerin albümü” sözleriyle açıklıyor.

Yeni albümü için kalabalık bir ekiple çalışan Şevval Sam’ın önemli konukları var. Açılış parçası ‘Tanımadığım Ten’in bestecisi, söz yazarı Ahmet Aslan sesi ve gitarıyla da Şevval Sam’a eşlik ediyor.

Yaşar Kemal’in derlediği ‘O Yar Gelir’ türküsünde Arif Sağ sanatçıya bağlama, bas, perküsyon ve askı davuluyla katılıyor.

Konserlerde tüm seyircilerin hep bir ağızdan söylemeyi çok sevdiği Aşık Mahzuni Şerif’in efsane türküsü “Yuh Yuh”un vokallerinde İsmail Hakkı Demircioğlu ve Vedat Yıldırım bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...