Jump to content

Alman Kurdu Nasıl Eğitilir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Alman Kurdu Nasıl Eğitilir?

 

alman-kurdu-nasil-egitilir_646x340.jpg

 

Alman kurdu eğitilmeye ve komut öğrenmeye eğilimli bir köpektir. Alman kurdu cinsine ait köpekler üstün koku alma, takip etme ve öğrenme kabiliyetlerinden dolayı özellikle polis teşkilatı içerisinde görev alabilmektedir. Alman kurtları hızlı ve aktif köpeklerdir.

 

Alman kurtlarının eğitimlerine 5 aylık oldukları andan itibaren başlanabilir. Bu cins köpeklerin böylesine küçük yaşta eğitilmesi oldukça önemlidir. Alman kurtları cins olarak içgüdüsel özelliklere sahiptir. Fakat bu özelliklerin geliştirilmesi nitelikli bir eğitime bağlıdır.

 

Alman kurtlarını eğitimlerinin eğitimine ilk olarak 'otur' komutu ile başlanır. Bu komut köpeğin itaat etmesindeki en önemli aşamadır. Oturma komutunu öğrenen köpekler istenilen zaman söz dinleyebilmektedir. Özellikle gezintiye çıkarılacak olan Alman kurtlarının bu komutu öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü köpekler gezmeyi ve dışarı çıkmayı çok severler. Oturma komutunu anlayamayan köpekler dışarı çıktıklarında sahiplerine zor anlar yaşatabilmektedir.

 

Köpeğin oturma komutuna alışmasında ilk olarak boynunda tasmasının olması gerekmektedir.

 

Bununla birlikte komutu anlayan ve gerçekleştiren köpekler, mutlaka ödüllendirilmelidir. Alman kurtları öğrenmeye çok hevesli oldukları için kendisine öğretilen bilgiyi kolayca unutmaz. Fakat komut öğretmek için sürekli tekrarda bulunmak da oldukça önemlidir. Komut öğretme aşamasında ses tonu mutlaka sevecen ve yumuşak bir şekilde olmalıdır.

 

Alman kurtlarının liderlik özellikleri çok gelişmiştir. Bu nedenle bu cins köpekler etrafını korur ve yaşadığı alanı sahiplenir. Ancak Alman kurtlarına, patronun sahibi olduğunu öğretmek de gerekmektedir. Bunun için Alman kurdu sahiplerinin otorite olması gerekmektedir. Bu otoriteyi sağlamak için hiçbir şekilde sert davranılmamalıdır. Sadece davranışsal olarak bu durum onlara hissettirilmelidir.

 

Alman kurtlarına tuvalet eğitimi vermek diğer köpeklere oranla daha kolaydır. Bunun için eğitim, ödüllendirme ve zaman verme yöntemleri kullanılmalıdır. Tuvalet ihtiyacını evin içerisinde karşılayan yavru Alman kurdu köpeklerine sert bir şekilde davranılmamalıdır. Köpekler genelde yemek yedikten sonra tuvalet gereksinimi duyar. Bu doğrultuda yemekten sonra bir yürüyüş yapılabilir. Bununla birlikte köpeğin evin içersindeki tuvalet köşesine yönlendirilmesi sağlanmalıdır.

 

Bir diğer komut da 'gel' komutudur. Alman kurtları, sahiplerine çok bağlı oldukları için bu hareketi kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Bu aşamada da ödül verme tekniği uygulanmalıdır.

 

Alman kurtlarının eğitiminde sabırlı olunmalı ve sevecen davranılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...