Jump to content

Dünyanın En Güzel Yanardağları


Melâl

Önerilen Mesajlar

Yanardağların ağzından başlayıp derinliklerine inen kanallar dünyanın merkezine giden yollar gibidir. Aktif de olsalar uykuda da, içerdikleri enerji sıradan dağlardan daha güzel kılar onları.

 

En güzellerini tespit etmek için Quora.com adlı anket sitesine başvurup “Dünyanın en güzel yanardağları hangileridir?” sorusunu sorduk. İşte gelen cevaplar…

 

150602110845_santorini.png

 

 

Santorini - Yunanistan Rengarenk uçurumlar üzerine kurulu beyaza boyalı evleriyle bu Yunan adası MÖ 1600’lü yıllarda oluşan bir volkanik kalderanın kalıntısı. Bilinen tarihteki en büyük volkanik patlama sonucu oluşan çöküntü adanın büyük kısmını tahrip etmiş.

Bu patlamadan geriye kalanları görmek için dünyanın her tarafından turistler geliyor Santorini’ye. Kaldera’nın ortasında ikamet edilmeyen Nea Kameni adası kahverengi bir toprak yığını gibi duruyor ortada.

 

150602110845_mount_mayon.png

 

 

Mayon Dağı - Filipinler Başkent Manila’nın 450 km güneydoğusundaki Luzon adasında bulunan Mayon Dağı ülkenin en aktif yanardağı. Geçen yıl Eylül ayındaki bir patlamada binlerce insan bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Üst üste akan lav tabakalarının oluşturduğu dik koni şeklindeki dağın simetrik şekli büyük ilgi görüyor.

Dağa tırmananları Albay bölgesi ve Pasifik Okyanusu’ndan oluşan muhteşem bir manzara bekliyor. 1814’teki bir patlama sonucu yıkılan 18. yüzyıldan kalma bir Fransiskan kilisesinin yıkıntılarını da görülebiliyor.

 

150602110845_ngorongoro.png

 

 

Kilimanjaro Dağı ve Ngorongoro Krateri - Tanzanya Tanzanya ile Kenya sınırında bulunan ve çok sayıda ziyaretçi çeken Klimanjaro Afrika’nın en yüksek dağı. Bu dağın aynı zamanda yanardağ olduğu ise daha az biliniyor. Üç tepesinden ikisi artık aktif değil, fakat Kibo tepesi hala arada bir gaz ve buhar püskürtüyor. 5895 metre yüksekliğindeki dağın eteğindeki ormanlarda sıcaklık 35 dereceyi bulurken en yüksek tepesi Uhuru’da 15 dereceye düşüyor.

Klimanjaro’nun 200 km batısındaki Ngorongoro Krateri de bir zamanlar yüksek bir yanardağmış. Fakat çökerek 22,5 km çapında, 610 metre derinlikte dünyanın en büyük kraterini oluşturmuş.

 

150602110845_mount_kelimutu.png

 

 

Kelimutu Dağı - Endonezya Endonezya’nın Doğu Nusa Tenggara bölgesindeki Flores adasında bulunan Kelimutu Dağı’ndaki üç gizemli krater gölü turistlerin yanı sıra bilim insanlarını da çekiyor. Bu göllerin her biri farklı renkte: zümrüt yeşili, koyu kırmızı ve siyah. Yanardağdan sızan gazların göldeki minerallerle kimyasal tepkimesi sonucu bu farklı renklerin ortaya çıktığı düşünülüyor.

Fakat bölge halkı bu göllerin bedenden ayrılan ruhların konaklama yeri olduğuna ve ruhların akışına göre renk değiştirdiklerine inanıyor.

 

150602110844_mauna_kea.png

 

 

Kilauea ve Mauna Kea - Hawaii Hawaii’nin yanardağları sık sık patlamaları ve yarattıkları ilginç manzaralarıyla biliniyor. Adalardaki en genç yanardağ Kilauea 1983’ten bu yana sürekli püskürüyor. Doğrudan denize dökülen lavlar siyah kayalara dönüşüyor ve duman bulutlarıyla muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

Mauna Kea ise tersine bir milyon yaşında uyuyan bir yanardağ; ama denizden 4205 metre yükselen ve 10 saatlik tırmanma sonucu ulaşılabilen tepesindeki donmuş gölüyle görülmeye değer bulunuyor.

 

150602110845_mount_fuji.png

 

Fuji Dağı - Japonya Fuji dünyanın en ünlü katmanlı ve simetrik yanardağı olarak biliniyor ve yüzyıllar boyunca birçok ressamın eserlerine konu olmuş bir dağ. Japonya’nın milli sembolüdür aynı zamanda: tepesi karla kaplı Fuji ve önde çiçek açmış kiraz ağaçları. Japon folklorunda dağın eteklerindeki ormanlarda iblislerin ve cinlerin yaşadığına inanılır. Fuji en son 1707’de lav püskürtmüştü.

 

 

BBC Travel

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Anlamı Çok Güzel Bir Salavat

   Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin kad dâkat hileti edrikni ya seyyidi, ya Rasulullah..  Anlamı: Allahumme! Rahmetlerini, eminliklerini, bereketlerini Efendimiz Muhammed sallalahu aleyhi vesellem'in üzerine yağdır. Çaresiz kaldım, her şeyimle daraldım . bana yetiş ey efendim, ey Allahın Rasulü! '' 

   , Yer: Salavat-ı Şerifeler

  • Dünyanın En Yakışıklı Atı

   ABD’nin Arkansas eyaletindeki Ozark Dağları’nda yaşayan Büyük Frederick adlı siyah at, birçok kişi tarafından dünyanın en yakışıklı atı olarak niteleniyor.       Adını 1740-1786 yılları arasında yaşamış olan Prusya hükümdarı Büyük Frederick’ten alan Friesian cinsi at, parlak ve uzun yelesiyle bu unvanı almayı başardı.     Büyük Frederick’in 12 bin takipçisinin olduğu bir Facebook hesabı ve blogu da var.       'En seksi at' olarak gösteriliyor   Adını 1740-1786 yılları

   , Yer: Hayvanlar Alemi

  • Dünyanın En Kısa Ve En Güzel Masalları

   SARI OTOMOBİL Bir gün sarı otomobil yolda giderken, benim hiç arkadaşım yok, dedi. Bebek arabası, beni kimse itmese ben nasıl giderim, dedi. Yeşil bisiklet, sahibim balık tutuyor, pedallarımı çevirmese ben nasıl giderim, dedi.  Sarı otomobil beyaz gemiyi gördü ve ona arkadaş olalım mı, dedi. Beyaz gemi, çok ülkelere gitmem gerek, olmaz, dedi. Mor, helikopteri gördü, mor, uçmam lazım, dedi. Uçak ise, bizim bazı görevlerimiz var, dedi.  Sarı otomobil, kamyon ve otobüse, benimle arkadaş olur

   , Yer: Masallar

×
×
 • Yeni Oluştur...