Jump to content

Çocuklar İçin Yoga


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=3]Çocuğunuza hem sosyal hem de fiziksel alanda birçok olumlu özellik kazandırmanın yanı sıra, gelişimini de destekleyen spor aktiviteleri, çocuğunuzun hayatında küçük yaşlardan itibaren var olmalıdır.[/h] Günümüzün modern hayatlarında çocuklar, küçük yaştan başlayarak, çevredeki rekabet ortamı, akran baskıları ve aile beklentileri sebebiyle hayatlarında birtakım zorluklar ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu gibi faktörler birikerek çocuklarda negatif enerji oluşturuyor ve bu da onların fiziksel, zihinsel ve en önemlisi de ruhsal olan bu düzenlerinin bozulmasına ve sağlıksız, dengesiz bir hayat sürmelerine neden oluyor.

Yoga, çocukların hayal güçlerini kullanarak okuldaki öğrenme becerilerini geliştirir ve enerjilerini doğru yöne kanalize etmelerini sağlar. Doğa, hayvan ve bazı objeleri taklit edilerek uygulandığı için çok eğlencelidir. Çocukları bir yandan eğlendirirken, bir yandan da onlara esneklik, güç, konsantrasyon ve gevşeme sağlar. Düzenli olarak çalışıldığında, yoga modern çağın stres ilişkili birçok rahatsızlığını önler ve pozitif sağlık kazandırır. Çocukların yoga ile tanışmalarını sağlayan ilk kişi genelde annelerdir. Özellikle çocuklarından önce yoga ile tanışan anneler, kendilerindeki değişimden yola çıkarak çocuklarında oluşacak olumlu etkiyi önceden tahmin edebililer.

Çocuğunuz üç yaşından itibaren yoga yapmaya başlayabilir ama hiçbir çocuğu da yoga yapmaya asla zorlamamalısınız. Aksi halde yapılacak olan çalışma, çocuğa yarardan çok baskı ve gerginlik getirebilir.

Yoga Çocuğa Neler Katar?

Çocuğunuz yogayla keşfetme, kabul etme, paylaşma, sevme ve saygı gösterme duygularını yaşar ve bu duyguları bir süre sonra çevresine yaymaya başlar. Yoga çocuklarda var olan o saf enerjinin korunması için en etkili yöntemdir. Çocuğunuz yoga ile kendi bedeninin, zihninin ve duygularının farkına varır ve kendisiyle tanışmanın mutluluğunu yaşar.

Küçük yaşta başlanılan yoga; astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite ve öğrenim güçlükleri gibi çeşitli tıbbi durumlar için önleyici bir etken olur. Tüm hayatları boyunca iyi değer ve davranışlara sahip olabilmesi için kullanabilecekleri yöntemler sunar. Çocuğunuzun fiziksel, akılsal, sosyal ve ruhsal açıdan sağlıklı ve dengeli olmalarını sağlar. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmasına da yardımcı olur. Bu sayede koordinasyon ve beceri kazanır. Hayvanları taklit ederek ve hayal ederek uygulandığı için hayal gücünü geliştirir. Sinirleri ve salgı bezleri harekete geçer. Kan dolaşımı hızlanır. Çocuklar doğru nefes almayı öğrenirler. Bedenin esnemesi zaman içinde zihnin de esnemesine faydalı olur. Çevresine farkındalık geliştirir, incelemeyi ve keşfetmeyi öğrenir. Rekabet yoktur. Daha kolay öğrenmeyi ve odaklanmayı öğrenir.

Yoga Programının Temel Özellikleri

Çocuk yoga programı süresi 3–6 yaş için 35 dakika, ileri yaş grupları için en fazla 45 dakika olmalıdır. Etkinliğe, bu süre içersinde ısınmalar ile başlanır ve drama uygulamaları gibi egzersizleri hayal ederek uygulama öğretilir. Çocuğunuz bir egzersizde aslan, diğerinde kobra yılanı olabilir. Güneşi selamlama serisi uygulanır. Egzersizler oyunlarla ve masal anlatır gibi uygulandığı için çocuklar hem eğlenme hem de tüm bedenini çalıştırma fırsatı bulmuş olur. Daha sonra gevşeme uygulaması en fazla 5 dakika uygulanır.

 

Çocuk Gelişimi Eğitmeni

Gülbin Eflin Yakut

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...