Jump to content

Kuzey Kutbu'nda Nasıl Tatil Yapılır?


Melâl

Önerilen Mesajlar

150617133940_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Her yıl kısa yaz döneminde Kanada’nın kuzey kutup bölgesi Nunavut’a gidip buzullar üstünde tatil yapan insanlar var.

 

150617134014_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Buzlu macera: Mayıs ortalarından Haziran ortalarına kadar bir aylık kısa yaz döneminde Kanada’nın Arktik bölgesindeki Nunavut’ta, buzulların okyanusla birleştiği, kutup ayılarının, fok balıklarının, kurtların ve deniz gergedanı adıyla bilinen balinaların serbestçe dolaşıp avlandığı toprakları yakından görmek mümkün.

 

150617134051_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Donmuş liman: Baffin Adası’nın kuzeyinde Eskimoların yaşadığı bölgeden çıkılıyor bu yolculuğa. Buraya ise Ottawa ya da Montreal’den yedi saatlik bir uçuşla varılıyor. Limandaki tekneler sonbahardaki donmayla birlikte denize çakılmış kalmış. Yaz gelip buzlar çözüldüğünde tekrar kullanılabilecekler ancak.

 

150617134125_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

İklime uygun giyinmek: Haziran’da hava pek de kötü değil. Sıfır derece civarında. Kayakların üzerinde yolculuk yaparken soğuktan korunacak şekilde iyi giyinmek gerekiyor. Köpek, tilki ya da yaban köpeği tüylü şapkalarıyla parkalar buradaki yerlilerin gözdesi.

Modern ve geleneksel karması: Avcılığın Eskimo kültüründe önemli bir yeri var. Eskimolar ren geyiği, fok ve sınırlı olarak deniz gergedanı ve kutup ayısı avlıyor. Bunlardan elde edilen post ve deri, giysi ve bot yapımında kullanılıyor. Bazı ceket firmaları Eskimolara ceket yapımında kullanmaları için kumaş ve fermuar gibi malzemeler dağıtıyor. Böylece geleneksel el yapımı ceketlerde modern malzemeler de kullanılmış oluyor.

 

150617134250_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Su ve buzdan yol: Deniz üç metre kalınlıkta buz tutabiliyor. Üzeri ise birkaç cm suyla kaplı. Adanın kuzeyindeki Pond Inlet bölgesinden kalkan motorlu kızakla 60 km yol gitmek gerekiyor. Üç saat süren yolculuk sırasında alınan molalarda, Baffin’in kuzeyindeki Bylot adasındaki dağların muhteşem manzarasını görmek mümkün.

 

150617134535_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Dev çatlak: Kızakları sürerken buzlardaki çatlaklara çok dikkat etmek gerekiyor. Denizdeki gel-gitle birlikte buz tabakası da alçalıp yükseliyor ve bazı yerlerde yarıklar oluşabiliyor. Bunların her yıl genellikle aynı yerlerde oluştuğu söyleniyor. Eskimolar buzlar üzerinde dikkatle keşif yapıyor.

 

150617134609_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Kamp yeri: Karaya yapışık bir buz kütlesi üzerinde, okyanustan 50 metre kadar içerde çadırlar kuruluyor. Bu açıklık kutup ayılarının geçmesi için bırakılıyor. Çadırların içinde şişme yataklar ve sıcak uyku tulumları bulunuyor. Yemek ve tuvalet ihtiyacı ise ortak büyük çadırda gideriliyor. Rehber, Eskimolardan öğrendikleri bilgiye göre yavaş ama etkin bir seyahat planı çiziyor. Buzun durumuna göre ne zaman yola çıkılacağına karar veriliyor.

 

150617134645_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Değişen koşullar: Haziran ayında Nunavut’ta 24 saat gün ışığı var. Ama hava ve buz koşulları her an değişebiliyor. Rehberler birkaç saatte bir GPS yoluyla bu koşulları inceliyor. Buz kütlesinin hala karaya yapışık olduğundan, kopup uzaklaşmadığından emin olmak gerekiyor.

 

150617134721_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Kopuşun sunduğu fırsat: Buzlar eriyip karadan kopmaya başlayınca yabanıl hayat için çekim merkezi haline geliyor. Kutup ayıları bu buz kütlelerinin kenarında fok avına çıkıyor. Deniz gergedanları da balık bakımından daha zengin batıdaki sulara geçmek için bu anı bekliyor.

 

150617134755_nunavut_624x351_bbc_nocredit.jpg

 

Kutup ayısı nöbeti: Kampta kalınan süre boyunca bir görevli sürekli olarak kutup ayılarına karşı nöbet tutuyor. Çadırdan çıkar çıkmaz işinize koyulmuyorsunuz hemen; bir süre kutup ayısı var mı diye etrafı gözetlemek gerekiyor. Bu ayıları korkutmak içinse ya kızağın motoru çalıştırılıyor ya da havaya veya yakındaki buza ateş ediliyor.

 

Balina avı: Kamp yeri yakınında Eskimoların avladığı bir deniz gergedanının cesedi bir kenara bırakılmıştı. Eskimolar bu balinaları nefes almak için su yüzüne çıktıklarında avlıyor. Kanadalı Eskimolar bu balinaların sadece derisini yiyor, ama geri kalanı da diğer hayvanlara yem olduğu için boşa gitmiyor.

 

BBC Travel

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Kara Büyü Hangi Amaçlarla Yapılır?

   -Kara büyü birbirini seven iki insana yaptırılabilir ya da karı kocanın boşanması için de yaptırılmaktadır.   -Bazı kimseler kara büyüyü dil bağlamak amacıyla yaptırmaktadır. Burada kara büyü yapılan kişi yaptıran kişiye karşı suskunlaşması ve onun önünde konuşamaması amaçlanmaktadır.   -Kara büyü yaptırılan diğer bir olay ise erkeğin kudretini bağlamaktır. Bunu da genellikle bir erkeğin gerdeğe girdiğinde erkeklik kudretini kullanamaması ya da eşini aldatan erkeklerin diğer kadınlar

   , Yer: Büyü

  • Bulutların Üzerinde Bir Tatil İçin; Kapadokya!..

   Bulutların üzerinde bir tatil için; Kapadokya! Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Bu güzel bölge, dünyada daha önce gördüğünüz hiç bir yere benzemeyen bir coğrafyaya sahip. İç Anadolu'da Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Kayseri illerinin sınarılarına kadar uzayan geniş bir bölge burası. O yüzden bu güzel coğrafyaya vakit ayırın. Günübirlik turlara feda edilemeyecek kadar özel bir yer burası, hem de 4 mevsim. ÖLMEDEN ÖNCE GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YERDEN

   , Yer: İçanadolu Bölgesi

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

×
×
 • Yeni Oluştur...