Jump to content

Kanser Riskini Azaltan 5 Altın Kural!..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kanser riskini azaltan 5 altın kural!

 

Sigara ve pasif içicilikten uzak durmanın,alkol tüketimini sınırlandırmanın, aşırı güneşten kaçınmanın, düzenli egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin, ideal vücut ağırlığını korumanın kanser riskini azalttığı bildirildi.

 

Medical Park Tarsus Hastanesi, Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında özel bir broşür hazırladı. 12 sayfalık broşürde, kanser hastalığıyla ilgili istatistiklere yer verilirken, riski azaltan ‘5 altın kural’a dikkat çekildi. Bunlar, “Sigara ve pasif içicilikten uzak durun; alkol tüketimini sınırlandırın; aşırı güneşten kaçının; düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin; ideal vücut ağırlığınızı koruyun” şeklinde sıralandı.

 

Dünya Kanser Örgütü’nün Ocak 2015 raporuna göre dünyada 14,1 milyon kişiye kanser teşhisi konduğu belirtilirken, gelişmiş ülkelerde ölüm nedenlerinin arasında kanserin, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerden sonra ikinci sırada yer aldığı vurgulandı. Broşürde, kanserin yüzde 30-40 oranında önlenebilmesi ve var olan kanser vakalarının üçte birinin erken teşhis ve tedavi ile iyileştirilebilmesinin mümkün olabildiği kaydedildi.

 

Medical Park Tarsus Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata, erkeklerde en sık prostat, akciğer ve kolon kanseri, kadınlarda ise meme, akciğer ve rahim kanseri görüldüğünü belirtti. Son yıllarda akciğer kanserinde artış görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Alper Ata, "Akciğer kanseri özellikle kadınlarda daha çok görülmeye başlamıştır. Artış dikkat çekicidir. Bunun en önemli nedeni kadınlarda sigara içiciliğinin daha çok artmış olması. Kadınlarda sigara kullanımı ne yazık ki yoğunlaşmıştır" dedi.

 

Doç. Dr. Ata, kanser hastalığının nedenlerini ise genetik kodlama bozuklukları, sigara, alkol, bakteriler, virüsler ve hava kirliliği olarak sıraladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...