Jump to content

Maldivler'de Nasıl Tatil Yapılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Maldivler, 1200 adadan oluşan adalar devletidir. Hindistanın güneyinde yer alır. Dhivehi ve İngilizce olmak üzere iki resmi dilli bir ülkedir. 1000 civarı adası kullanılmamaktadır, halkın çoğunluğu müslümandır. Adaların yaklaşık üçte biri otel ada şeklinde değerlendirilmektedir, geri kalan kısmında ise yerli halk yaşamaktadır. Peki, bir turist olarak maldivlerde ne, nasıl yapılır? Bunlara göz atacağız.

 

 

Ülkenin gelir kaynağının bir kısmı yurtdışından gelen dövizlerdir. Bu dövizler de turizm aracılığıyla elde edilir. Fakat ülkenin genel turizm kaynağı oldukça yenidir. İlk resort otel 1973 yılında açılmıştır, ulaşım da otelin kendi imkanlarıyla sağlanmıştır. Halkın çoğunluğu arkadaşça ve misafirperverce davrandığından dolayı konuşup, iletişim kurmanızda sakınca yoktur. Bu sayede kültürlerarası etkileşim sağlamış olursunuz.

 

 

Maldivlerin diğer bir ünlü oluşu da pahalı olmasıydı. Özellikle resortlara otellere ait olan adalar ve imkanların kendi çaplarında yürütmesi işi oldukça maliyetli bir duruma getiriyordu. Fakat bu pahalılık da eskisi gibi olmamakla birlikte daha ucuz bir fiyata daha uygun yerlerde kalmanıza imkan vermektedir. Örneğin, 35 ile 70$ ‘a temiz, modern, klimalı ve sıcak suyu bulunan bir oda bulabilmeniz mümkündür. Tabii, bu fiyatlar yine doluluk oranına göre değişiklik gösterecektir. Ulaşım konusuna da gelince, yerel botlar işinizi görecektir. 3 ile 6 $ arasında değişen yerel botlar aracılığıyla ulaşım yapabilirsiniz. Eğer resort otele gidiyorsanız,ve durmadan geçiş yapcaksanız sürat tekneleri mevcuttur ama nispeten oldukça pahalıdır. Eğer yok, bütçe benim için önemli değil diyorsanız yaklaşık 500$’a uçak taksi ile gitmek istediğiniz lokasyona ulaşabilirsiniz.

 

 

Yemekler size oldukça ucuza mal olabileceği gibi pahalıya da mal olabilir. Eğer uygun bir bütçeye sahip otelde konaklayacak olursanız, öğün başı 5-12$ arası bir ücret ödersiniz. Verilen öğünün zenginliği de, adanın büyüklüğüyle paralellik göstermektedir. Yani, ada ne kadar büyüdükçe yemek çeşidi de o düzeyde artacaktır. Ada içersinde bulunan restoranların vermiş olduğu fiyatlar birbirinle neredeyse aynı fiyattadır. Adalar ülkesi olduğu için balık gibi deniz mahsulleri ağırlıkta görmeniz mümkündür.

 

 

Maldivlerde yapılacak en güzel şeylerin başında deniz, kum, güneş gelmektedir. Maldivler aslında bir okyanus içersinde kalan bir adalar topluluğu olduğu için açık mavi derin sularıyla muhteşem bir yurtdışı tatili hissini size verecektir. Gazete ve telefon yasağı olan oteller mevcuttur. Bu otellerde kafanızı tamamen sakin bir hayata bırakabilirsiniz. Ayrıca suda birçok canlıya ev sahipliği yaptığı için su altı dalış organizasyonlarıyla ilgilenebilirsiniz. Bununla birlikte adaların çevresinde önemli noktalara tur düzenleyen botların organizasyonlarına katılabilir, farklı atmosferleri tek bir çatı altında yaşayabilirsiniz. Male’de bulunan Tsunami anıtı, ihtişamlı mimari eserlere sahip olan Camiiler görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

 

 

Bunların dışında bilmeniz gereken birkaç unsur mevcuttur; Müslüman bir ülke olduğu için İncil, domuz ve domuz ürünleri, alkol gibi unsurları ülke içine almanıza müsaade etmiyor. Cuma ve Cumartesi günleri hafta tatili olarak kabul edilir ve restoran harici her şey genellikle kapalı olur. Vergiler inanılmaz derece yüksek olduğu için her şeyin vergisini de hesap etmeniz gereklidir. Konaklamanızı, ulaşımınızı ve yeme içmenizi barındıracak temel para ihtiyacınızı önceden temin etmelisiniz; çünkü ATM’den para çekebileceğiniz tek yer Male’de ve günlük 350$’dan fazla para çekmenize müsaade etmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tekne tatiline çıkılabilir. Maldivler muhteşem denizi ile hepimizin ziyaret etmek istediği ama belki de fırsat bulamadığı bir tatil beldesi. https://www.viravira.co/ sitesinden tekne kiralayarak Maldivler'i ziyaret edebilir ve sevdiklerinizle birlikte unutamayacağınız bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...