Jump to content

Mardin'de Nerelere Gidilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Gidenlerin gidip de hayran kaldığı yerlerin başında Mardin gelmektedir. Gezilip görülmesi gereken pek çok yere sahip olan şehrin bunun yanında mutlaka gidilip de öğrenilmesi gereken bir tarihi var. Mardin'e gittiniz nerelere gidebilirsiniz neler yapabilirsiniz yazımız içerisinde bunu özetleyelim. Mardin'e ulaşım her şekilde olmaktadır. İster kendi özel aracınız ile ister otobüs isterseniz de uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehrimizde havaalanı mevcuttur. Mardin'e gelmeden nerde kalıcağınıza dair rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Mardin'de konaklama yapabileceğiniz pek çok butik otel yer almaktadır. Gittiğinizde bunlardan birini de tercih edebilirsiniz. Kalacak yerinizi ayarladıktan sonra kendinizi Mardin'in eşsiz sokaklarına atabilirsiniz. Çok eski bir tarihe sahip olan Mardin'i gezerken iyi inceleme yapamaya dikkat ediniz. Ezan sesi ve çan seslerinin birlikte duyulduğu bu şehir sizi son derece şaşırtacaktır.

 

 

Mardin'de görülmesi gereken yerlerin bir listesini yapmamız gerekirse;

Abbaralar, Mardin Evleri, Kırklar Kilisesi, Surp Hovsep Kilisesi, Mardin Müzesi, Meryem Ana Kilisesi, Zinciriye Medresesi, Eski Vali Konağı, Savurkapı Hamamı, Sitti Radviyye Medresesi, Deyruzzafaran Manastırı, Revaklı Çarşı, Ulu Cami, Mar Mihail Kilisesi Mardine gitmişken görmeniz gereken yerlerdendir.

 

 

Abbaralar; Mardin'de örgü teknikleri kullanılarak yapılmış mimariye denir. Pek çok yerde bunlara rastlayabilirsiniz. Abbaraların alt kısımları kamuya aittir. Üst tarafları özel mülk olabilir. Abbaralar, sıcak Mardin günlerinde sizi sıcaktan koruyan geçitlerdir.

 

 

Geleneksel Mardin Evleri; Mardin şehri çeşitli motiflerle inşa edilmiş geleneksel evleri ile oldukça ünlüdür. Burada yer alan Firdevs Köşkü Mardin evlerinin en güzel örneğini oluşturmaktadır.

 

 

Kırklar Kilisesi; Süryani kilisesi olan kiliseye gittiğinizde kilisenin papazıyla sohbet etme imkanı bile bulabilirsiniz. Mardin'e gelerek farklı kültürleri de anlamak istiyorsanız Kırklar Kilisesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

 

Mardin Ulu Cami; 12.yüzyılda Artuklulardan günümüze kadar gelmiştir. Bunca zamana kadar gayet iyi bir şekilde korunmuş olan caminin mimarisi görülmeye değer. Şehrin ara sokaklarının içinde yer almaktadır.

 

 

Mardin Kalesi; Mardin kalesi pek çok zafer ve malubiyet görmüş bir kaledir. Dışarıdan tüm heybeti ve ihtişamıyla sizi büyüleyecek olan kale malesef turizm e kapalı. Eşsiz Mezopotamya manzarasına bu kaleden bakmak için bile kalenin en azından bir kısmı turistlere açılabilir.

 

 

Mardin Müzesi; Müze, 1895 yılında Süryani katolik patrikhanesi olarak inşa edilmiştir. Bina sonrasında Süryani Katolik Vakfı'ndan Kültür Bakanlığınca satın alınmıştır. Ve müze olarak hizmete açılmıştır. Toplamda üç katlı olan müzenin içerisinde; dinlenme salonları, sergi salonları, kütüphane, eserlerin sergilendiği salonlar yer almaktadır. Müzede Roma, Bizans, Büyük Selçuklu, Asur, Artuklu, Osmanlı Devleti gibi pek çok devirlere ait tabletler, sikkeler, mühürler, takılar sergilenmektedir. Bunun dışında müzenin içerisinde Midyat İlçesine ait gümüşlerde sergilenmektedir.

 

 

Deyrulzarafan Manastırı; Bu manastır Süryanilerin Mardin de yer alan en faal manastırıdır. Manastırı rehber eşliğinde gezmeniz mümkün. Ayrıca içerisinde çay, kahve bile içebilirsiniz. Özellikle Süryani kahvesini denemelisiniz. Dilerseniz yanınızda götürmek için satın alabilirsiniz. Manastırda hediyelik eşya bile bulabilirsiniz.

 

 

Midyat; Mardine 1-1,5 saat uzaklıktadır. Yine Mardin gibi her yeri tarih kokar. Bunun yanında bu ilçede gümüş işçiliği çok ünlüdür. El sanatları bakımından turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir. Hediyelik eşyaların satıldığı çarşılar ve gümüşçüler burada oldukça fazla yer almaktadır.

 

 

Tarihle iç içe olan şehri gezmenin yanında yemek kültürüne de hayran kalacaksınız. Güneydoğu'nun kendine özgü baharatlı ve yağlı tatlarının tadına bakmadan kesinlikle bu şehri terk etmeyin. En bilindik meşhur Mardin yemeklerinin arasında; kaburga dolması, içli köfte, mumbar dolması yer almaktadır. Tabii ki bu ağır yemeklerin ardından Mardin2e özgü acı kahvenizi de içip yediklerinizi kolaylıkla sindirebilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...