Jump to content

Mangalda Sucuk


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Pek çoğumuzun severek tükettiği, baharatı ve etinin şahane uyumuyla damaklarda son derece enfes bir tat bırakan sucuğun yemek çeşitlerinden biri de mangaldır.

Mangalda sucuk yapmak son derece keyifli bir uğraşıdır. Çünkü yapımı son derece kolay ve lezzetlidir. Fakat biraz zaman alan bir yemektir. Mangalda sucuk yapmak için belli başlı önemli noktalar vardır. Bunlar:

 

  • Mangal için edineceğiniz sucuğun kalitesi son derece önemlidir. Sucuk, piyasa değeri yüksek olan bir besin olduğu için merdiven altı olarak tabir edilen yani üretimi yasak olan at, eşek vb. hayvanların etlerinden yapılan sucuklardan almamaya dikkat edin. Zaten at etiyle yapılan sucukla dana etinden yapılan sucuğun arasındaki farkı fiyatlardan da anlayabilirsiniz.
  • Mangalda sucuk için sucuklarınızın nasıl kesileceği de çok önemlidir. Çünkü sucukların doğru bir şekilde yani her tarafı eşit şekilde pişmesi sucuğun nasıl kesildiğine de bağlıdır. Sucuklarınız ne çok ince olmasın ne de çok kalın olmasın. Sucuğunuz orta enli olması yani bir parmak kalınlığında olması pişmesi açısından size kolaylık sağlayacaktır.
  • Mangalınızın doğru bir şekilde yandığından emin olun. Eğer mangalınız klasik bir mangalsa, onu yakmak kolay gibi görünen ancak dikkat edilmesi gereken bir eylemdir. Mangalınızın kızgın köz olması gerekmektedir ki sucuklarınız yavaş yavaş yanmadan pişsin. Bunun için öncelikle mangalınıza bir miktar gazete ve bir kaç parça kuru dal ya da çıra ekleyin. Ateş harlanınca üstüne yavaş yavaş kömürü ekleyin ve ateşin daha çok harlanması için yelpaze kullanın. Kömür köz olunca ızgaranızı üzerine koyun ve ızgaranın ısınmasını bekleyin. Eğer ızgaranız kirliyse gazete yapdımıyla, gazeteyi bez gibi kullanarak ızgarayı temizleyin. Daha sonra kızgın ızgaranıza bir miktar soğan ya da kuyruk yağı sürün ki sucuklar, etler, tavuklar ızgaraya yapışmasın.
  • Sucuklarınızı kızgın ızgaraya tek tek dizin ve alt tarafı pişene kadar çevirmeyin. Alt tarafı pişince hemen üst tarafını çevirin. Pişerken sucuktan çıkan yağı ekmeğinize banabilirsiniz. Sucuğun kendisi kadar yağıyla bulanmış ekmeği de son derece lezzetlidir.
  • Sucuklarınız pişerken ızgaranın içinde yer kaldıysa eğer aralara domates, biber, soğan gibi sebzeler de ekleyerek menünüzü zenginleştirebilirsiniz. Afiyet olsun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...