Jump to content

Bilmeniz Gereken 20 Tablo


devrikcumle

Önerilen Mesajlar

Da Vinci, Michelangelo, Pissarro, Monet, Van Gogh, Gauguin, Cezanne, Picasso, Dali, Renoir ve daha bir çok ünlü ressamın en önemli tablolarından bazılarını sizler için derledik.

1) Arnolfinin’nin Evlenmesi

 

Jan Van Eyck – 1389-1441 – HOLLANDA

arnolfininin-evlenmesi-the-arnolfini-wedding.jpg

Sanatçının bu resmi tarihi açıdan da bir ilk olma özelliğine sahip. Bu tablo, evlenme anının resmedilmesi nedeniyle, bir nevi ‘evlilik cüzdanı’ niteliğinde. Eseri bu kadar önemli kılan detay ise ayna. Duvardaki ayna, müthiş bir akis tekniğiyle anı derinleştirmek için kullanılmış. Aynaya dikkatlice bakıldığında, Van Eyck’ın da resmin içinde olduğu görülür. Ressam, kendini ‘an’a dâhil ederek, resim sanatına farklı bir boyut kazandırdı.

 

 

2)TUIN DER LUSTEN – Zevkler Bahçesi

 

 

Hieronymus Bosch – 1450-1516 – HOLLANDA

1280px-Garden_delights.jpg

 

Sanatçı bu eserinde bütün kuralları yıkarcasına resmettiği çıplak insanların keyifli anlarını, fantastik bir öykü içinde verir. Tabloda, bir yanda dünya nimetlerinden zevk alan insanlar, diğer yanda günahları yüzünden cezalandırılanlar dikkat çeker. Tablo aynı zamanda Orta Çağ insanında hakim olan karabasan ve ölüm düşüncesine de vurgu yapmaktadır.

 

 

3) BIRTH OF VENUS – Venüs’ün Doğuşu

 

 

Sandro Botticelli – 1445-1510 – İTALYA

 

 

013-Ven%C3%BCs%C3%BCn-Do%C4%9Fu%C5%9Fu-The-Birth-of-Venus-Botticelli.jpg

 

 

Sanatçı 1485’te yaptığı ‘Venüs’ün Doğuşu’ adlı eseriyle, kariyerinde üst basamaklara tırmanmıştır. Yapıtta, tanrıça Venüs’ün bir deniz

kabuğundan doğduğu ve çıplak güzelliğiyle etrafındakileri büyülediği an resmedilir. Botticelli’nin Venüs tasviri, diğer sanatçılardan farklı olarak biraz erotiktir. Göğsünü ve cinsel organını tam kapatamamış olması dikkat çekicidir. Bu kapatma biçimi sonra birçok heykeltraş tarafından taklit edildi. Sanatçının diğer eserlerinden bazılarının yakıldığı, ancak yasak olmasına rağmen pagan etkisi taşıdığı açıkça görülen bu eserine dokunulmadığı bilinir.

 

 

 

4) MONA LISA

 

 

Leonardo Da Vinci – 1452-1519 – İTALYA

Mona-Lisa.jpg

 

 

 

 

1503-1506 yılları arasında yapılan Mona Lisa’nın yüzündeki hem mutlu hem de hüzünlü ifadenin sırrı, bugün bile tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Portrede oturur halde görünen Lisa Gherardini sfumoto tekniğiyle (renk ve tonlar arasında yumuşak geçişleri sağlayan gölgeleme yöntemi) resmedilmiştir. Bu tekniği ilk kez da Vinci kullanmıştır.

 

5)SCHOOL OF ATHENS – Atina Okulu

 

 

 

Raffaello Sanzio – 1483-1520 – İTALYA

 

5415ff596ad74.jpg

 

 

 

Raffaello, kariyerindeki en önemli eseri ‘Atina Okulu’ freskinde, eski Yunan filozoflarını tasvir eder. Tam ortada yan yana Eflatun, Aristo ve Sokrates bulunur. İdealar dünyasından mutlak düşünceye kadar felsefenin büyük argümanlarının içinde saklandığı eserde ressam, sanat çevresine rüştünü ispat etmiştir.

 

 

 

6)CREATION OF ADAM – Adem’in Yaratılışı

 

 

Michelangelo Buonarroti – 1475-1564 - İTALYA

 

michelangelo-buonarroti-creation-of-adam-1511.jpg

 

 

 

Kendini heykeltıraş olarak tanımlayan Michelangelo’nun en önemli eserlerinden ‘Adem’in Yaratılışı’, yaratılış efsanesindeki büyük ayrılmayı ve birbirine ancak parmak ucu kadar yakın ama bir o kadar ayrı düşmüş Tanrı ve Adem’in hikâyesini konu alır. Hıristiyanlıkta Tanrı’nın Adem’e hayat üflemesinin betimlendiği sahnede, bir birine değen işaret parmakları, Tanrı’nın Adem’i kendi suretinden yarattığına gönderme yapar.

 

 

7) THE NIGHT WATCH – Gece Bekçileri

 

 

Harmensz van Rijn Rembrandt – 1606-1669 – HOLLANDA

 

night_watch.jpg

 

 

 

Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenbuch komutasındaki şehir muhafızlarının gece devriyesinin anlatıldığı tablonun en önemli özelliği, ışık oyunları sayesinde esrarlı bir hava yaratılmış olmasıdır. Tabloda, Barok tarzın en önemli özelliklerinden ışık gölge karşıtlığının, ressam tarafından ustaca kullanılması sayesinde, tüm figürler canlıymış gibi algılanır.

 

 

 

8) GIRL WITH A PEARL EARING – İnci Küpeli Kız

 

 

Johannes Vermeer – 1632-1675 – HOLLANDA

 

Meisje_met_de_parel.jpg

 

 

‘Kuzey’in Mona Lisa’sı’ olarak adlandırılan ‘İnci Küpeli Kız’ tablosundaki genç kızın masumiyeti ve bakışlarındaki etkileyicilik, ressamın başarısını arttırmıştır. Tablonun ana objesi inci küpe ön plana çıkarken, ressamın tablolarında eksik olmayan mavi ve sarı renkteki örtü dikkat çeker.

 

 

9)THE SWING – Salıncak

 

 

Jean Honore Fragonard – 1732-1806 – FRANSA

Fragonard_The_Swing.jpg

 

Ressam eserlerinde, erotizm, toplumsal düzendeki çarpıklıklar, ‘an’ın resmi ya da aldatma gibi güncel temaları işledi. En önemli tablosu olan ‘Salıncak’, halinden memnun bir adamın, salıncakta sallanan genç kızın bacakları arasındaki gizli şeye baktığı anı anlatır. Eserde Fragonard, o dönemin kadınlarının, kabarık elbiseler giymesine karşın iç çamaşırı kullanmayarak, erkekleri kendine bağladığına gönderme yapar.

 

 

 

10)THE THIRD OF MAY 1808 – 3 Mayıs 1808

 

 

Francisco Goya – 1746-1828 – İSPANYA

 

thirdofmaycopy1.jpg

 

 

Goya, eserini Fransızların 1808’de Madrid’i işgali sırasında, Napolyon’un askerlerine direnen ve çaresiz kalan İspanyolların anısına resmetmiştir. Tablo, kanlı bir savaşı resmederek, tarihe ışık tuttuğu için önemlidir.

 

 

11)LE BAIN TURC – Türk Hamamı

 

 

Jean Auguste Dominique Ingres 1780-1867 – FRANSA

 

6211504374_f6dfcc6152_z.jpg

 

 

Sanatçı Oryantalizme katkıda bulunan ‘Türk Hamamı’ tablosuyla dikkatleri üzerine topladı. Osmanlı topraklarında hiç bulunmamasına rağmen, bu kadar ustalıkla resmedilen çıplak kadınlarla dolu hamam, bazı çevrelerce alkışlanırken, bazılarınca olumsuz eleştirildi. 25 kadının çıplak biçimde hamam sefası yaptığı eseri, Le Figaro Dergisi ‘19’uncu yüzyılın en erotik resmi’ ilan etti.

 

 

12)VASE WITH TWO SUNFLOWERS – Vazoda On İki Ayçiçeği

 

 

Vincent Van Gogh – 1853-1890 – HOLLANDA

 

still-life-vase-with-twelve-sunflowers.jpg

 

 

Sanatçının en ünlü tablolarından biri olan ‘Vazoda On İki Ayçiçeği’, parlak sarı rengi ve hemen tuvalden çıkacakmış gibi canlı oluşuyla sanatseverlerden tam not aldı. Vazoda görünen 12 ayçiçeği, gerçekliğinden çok, ressamın kendi iç dünyasındaki yansıması olarak tuvale taşındı. Ressamın, sade fon önünde ayçiçeklerine akıcı fırça vuruşlarıyla canlılık kattığı gözlemlenir.

 

 

13)THE SCREAM – Çığlık

 

 

Edvard Munch – 1863-1944 – NORVEÇ

 

munch-the-scream.jpg

 

 

‘Çığlık’, korkan, umutsuz ve karamsar bir insanın yüzüne verdiği ifadedeki mükemmelliğiyle dikkat çeker. Doğanın çığlığı olarak da anılan eserde ressam, gün batımı esnasında, trabzanlara yaslanmış insanın, doğanın sesini duyduğu andaki ifadesini resmeder.

 

 

 

14)LES DEMOISELLES D’AVIGNON – Avignonlu Kadınlar

 

 

Pablo Picasso – 1881-1973 – İSPANYA

avignon.jpg

 

 

20’nci yüzyılın en geniş vizyonlu sanatçısı olarak ünlenen Pablo Picasso’nun en çarpıcı resimlerinden ‘Avignonlu Kadınlar’, kübizmin ve modern sanatın başlangıcını simgeler. İnsan yüzünün temsilinin tüm kuralları, bu tabloda yıkılmıştır. Yüzdeki simetrinin reddedildiği eser, arkaik ve primitif sanattan izler taşır.

 

 

15)THE KISS- Öpücük

 

 

Gustav Klimt – 1862-1918 – AVUSTURYA

 

unlu-ressamlar-5-290415.jpg

 

‘Öpücük’, anın ve mekânın dışında, bir yerde birbirlerinden geçercesine öpüşen bir çiftin tasviridir. Tabloda, Klimt’in vazgeçemediği çizgiler ve dekoratif süslemeler dikkat çeker. Kadın ve erkeğin dünyasındaki farklılığa dikkat çeken ressam, kadını çiçekler arasında tıpkı bir ilkbahar gibi resmederken, erkeği daha sert çizgiler ve geometrik desenlerle yansıtır. Kadın ne kadar kırılgan ve yumuşaksa, erkek o denli sert ve nettir.

 

 

16)BLACK SQUARE – Siyah Kare

 

 

Kasimir Malevich – 1879-1935 – RUSYA

 

black-square-1915.jpg

 

 

Sanatçının ‘Black Square’ adını verdiği etkileyici tablosunda siyah kare sezgi, beyaz alan da onun ötesindeki boşluktur. Malevich, bir şeyin değil, hiçbir şeyin resmi olarak bilinen bu tabloyu, aynı dönem ‘sıfır biçim’ olarak yorumladı.

 

 

17)LA PERSISTENCIA DE LA MEMORIA – Belleğin Azmi

 

 

Salvador Dali – 1904-1989 – İSPANYA

 

the-persistence-of-memory-1931.jpg

 

 

Salvador Dali, sürrealizmin önemli temsilcilerinden biridir. Dali, hayatı boyunca bin 500’den fazla resme ve onlarca heykele imza attı. Sanatçının en ünlü tablolarından ‘Belleğin Azmi’, eriyen cep saatleri sembolizminde, zamanı ve belleği kullanır. Yapıt, Dali’nin ‘yumuşaklık’ ve ‘sertlik’ anlayışına önemli bir örnektir. Bir ağustos güneşi sıcağında eriyen Camembert peynirinden ilham alarak yağlı boya ile çalıştığı eser, değişmez ve katı olan zaman anlayışını protesto niteliğindedir.

 

 

18)THE TWO FRIDAS – İki Frida

 

 

Frida Kahlo – 1907-1954 – MEKSİKA

the-two-fridas-1939.jpg

 

 

15 yaşında geçirdiği ağır trafik kazasında ciddi şekilde sakat kalan Frida Kahlo, geri kalan hayatını hastaneler ve ameliyatlar arasında geçirdi. Frida’nın hemen her tablosu, hayatı boyunca çektiği acılardan feyz aldı. Kadınların toplum içinde karşılaştıkları zorlukları ve erkek egemenliğinin altında kalan kadın imajını tablolarına taşıdı. Genellikle yattığı yerden bir ayna karşısında resim yapan Frida Kahlo’nun en önemli tablosu ‘The Two Fridas’, bir anlamda kendiyle olan diyalogu ve karanlık iç dünyasının yansımasıdır. İki Frida arasındaki en önemli fark birinin Avrupa, diğerinin Meksika tarzı bir kıyafetle oturuyor olmasıdır. Sağda oturan Frida’nın elindeki madalyonda eşi Rivera’nın resmi vardır ve onunla sıkıntılı ilişkisine gönderme yapar.

 

 

 

19) NIGHTHAWKS – Gece Kuşları

 

Edward Hopper – 1882-1967 – ABD

 

Nighthawks_by_Edward_Hopper_1942.jpg

 

 

Sanatçının eserlerinde daha çok günlük Amerikan hayatının yalnızlığı yer aldı. Barlar, restoranlar ve hatta benzin istasyonları bile Hopper’ın ilgi odağı oldu. Manhattan’daki bir restorandan esinlenerek çizdiği ‘Gece Kuşları’ tablosu, Amerikan resim tarihinin önemli eserlerinden biri. Tabloda, gece geç bir saatte, şehir uyumasına rağmen, birbirine yakın duran ama hiç konuşmayan üç müşteri konu edilir. Ünlü Pearl Harbour saldırısı sonrası yapılan resimde, garsonun başındaki denizci şapkası, bu vahim olaya gönderme yapar. Birbiriyle hiç konuşmadan duran üç insanın aralarındaki kopukluk ve karamsar halleri, dönemin Amerikan toplumunun psikolojik yansıması sayılır.

 

 

 

20)NAVE NAVE MOE

 

 

Paul Gauguin – 1848-1903 – FRANSA

 

Gauguin_Paul_-_Sacred_Spring_Sweet_Dreams_Nave_nave_moe.jpg

 

 

Hayatının büyük bir bölümünü Tahiti’de geçiren Paul Gauguin 1894’te yaptığı başarılı tablosu ‘Nave Nave Moe’, Tahitili iki genç kızın gün ortasındaki en saf halini anlatır. Kullandığı canlı renkler ve resmin doğallığı, ressamın başarısını perçinler. Sentetik teknik kullanan ressamın eserinde iki kız, kompozisyondan uzak, yapıştırma gibi durur.

 

 

 

 

 

Derleyen: Sibel Çağlar

 

 

Kaynak: Bilmeniz Gereken 50 Tablo kitabı / Canan Danyıldız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vazodaki on iki ayçiçeği ve Çığlık çok basit çizimlere sahip herkes yapabilir.o devri baz aldığımız zaman klasik olmasını şaşırmadım ..Resimlerden anlaşıldığı üzere Erkeklerin kafasında sadece erotiklik yaşam belirtisi gösterebiliyor ..:hıh:

 

Benim favorim Mona lisa ..O çirkin kadın :Dçok şanslıymış bugüne kadar gelmiş..:)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...