Jump to content

Pug


Alyadua

Önerilen Mesajlar

pug-nasil-egitilir_646x340.jpg

En eski ırklardan olan Pug cinsinin kökeni Çin'e dayanır. Basık suratlı ve kıvrık kuyruklu bir köpektir. Genellikle yumuşak tüylü kahverengi ya da siyah renktedirler. Gelişmiş ve kaslı vücuduna karşın boyu kısadır. Güçlü yapısına rağmen hastalığa yakalanma olasılığı yüksektir. Obezite, solunum yolu rahatsızlığı ve hararet gibi hastalıklar bunlardan sadece bazılarıdır. Özellikle obeziteye yakalanmaması için düzenli egsersiz yapılması önemlidir. Apartman için uygun köpeklerdir. Ev içinde pek hareketli olmadığından bahçesiz bir evde yaşayabilirler. Aşırı sıcaklara vücutları direnç gösteremez.

Karakteristik Özellikleri

Bekçilik özelliği oldukça gelişmiştir. Sahibine karşı son derece duygulu ve sevecen yaklaşır. Sevimli olduklarından ailelerin de tercihi olan cinslerden biridir. Özellikle kadınlar süs köpeği olarak tercih ederler. Oyun oynamayı çok severler. Evde yalnız bırakıldığında küçük yaramazlıklar yapmaktan çekinmezler. Üzgün surat ifadelerine rağmen mutlu ve heyecanlı köpeklerdir. Her zaman tetikte oldukları için bazen çok havlayabilirler. Mamalarının kilolarına uygun oranda verilmesi kilo almamaları açısından önemlidir çünkü izin verirseniz çok yiyebilirler.

Nasıl Eğitilir?

Eğitim, köpek ve sahip açısından düşünüldüğünde oldukça gerekli ve hayatı kolaylaştıran bir gerekliliktir. Doğal yaşamda anne ve babasından aldığı eğitimi, sahiplenildiğinde sizden almalıdır. Yapıları gereği buna ihityaçları vardır. Pug cinsi köpeklerin eğitimi diğer köpeklere göre daha zordur. Bunun sebebi ise inatçı yapıya sahip olmalarıdır. Çok zeki olduğundan yaratıcı ve terkarlanmayan eğitim teknikleri Pug'ların sıkılmasını önleyecek ve eğitimi çok kavramasını sağlayacaktır. Atılacak en büyük adım köpeğinize karşı sabırlı olmaktır. Sert bir ses tonuyla eğitim vermeye çalışmak faydasızdır. Çünkü bu cins köpekler ses tonuna karşı duyarlıdırlar ve duyguyu çabuk kavrayabilirler. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, köpeğinize kavrayamadığınız bir konuyu öğretmeye çalışmamaktır. Eğer bu davranışı uygularsanız köpeğinizde psikolojik problemlerin oluşmasına sebep olabilirsiniz. Sert cezalar köpeğinizi yıldırabilir. Çok duygusal olduğundan size küsebilir ve bu durum eğitimde oldukça büyük sıkıntılar yaşamanıza sebep olabilir. Kısaca Pug eğitiminde temel alınması gereken en önemli iki şey, anlayışlı ve sakin olmaktır. Eğer böyle bir yaklaşım içinde olursanız, köpeğiniz çok zeki olduğundan eğitimi kısa sürede tamamlanacaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...