Jump to content

Karanfil Bakımı


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Akdeniz bölgesi bitkilerinden olan karanfil, kökeni iki bin yıl öncesine dayanan bir süs bitkisidir. Pek çok desene ilham veren, güzelliğiyle balkonları ve bahçeleri süsleyen karanfil bakımı nasıl yapılır öğrenmek için yazımızı okuyun.

Sıcaklık ve Güneş Işığı

Güneşi çok seven karanfil bitkisinin günün en az üç saati güneş alması ve doğrudan güneş alan bir yerde durması gereklidir. Güneşi sevdiği kadar rüzgarı da seven karanfil, güneşsiz ve rüzgarsız ortamlarda büyümez ve solar. Bu nedenle karanfil, kapalı alanda yetişemez.

Sıcağa karşı çok dayanlıklı olmayan bitki, buna karşılık soğuğa oldukça dayanlıklıdır. Sıcak ve kurak yaz mevsimlerinde güneş banyosu saatlerini çok sıcak olan öğle saatlerinde yapmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde aşırı sıcak çiçeği öldürebilir.

Karanfil için en uygun güneşlenme saati –özellikle balkon ve cam kenarları için- ikindi vaktinden sonra vuran güneş ışığıdır.

Sulama Düzeni ve Miktarı

Islak toprağı sevmeyen karanfilleri, bu özelliklerinden dolayı toprakları iyice kurumadan sulamamanızı tavsiye ederiz. Eğer sıcak yaz aylarında toprak kurumamış ama bitkinin dalları, yaprakları çok kurumuşsa bir sprey yardımıyla bu bölgelere su püskürtebilirsiniz.

Yetiştirilebileceği Toprak Özellikleri

Suyu sevmeyen karanfil için en iyi toprak suyu kolayca süzen ve çabuk kuruyan topraklardır. Nötr özelliğe sahip, hafif derece alkalinli, çeşitli gübre ve katkılarla minaral desteği almış bir toprakta karanfil, sağlıklı bir şekilde yetişecek ve bakımı kolaylaşacaktır.

Karanfil Bakımı İçin Küçük Püf Noktaları

Uzayan karanfillerinizi mutlaka dik tutun. Bunun için saksıya ya da toprağa uzun bir dal, sopa vb. bir destek dikmek ve karanfili bu desteğe bağlamak en doğru seçim olacaktır.

Karanfillerin yeni çiçek açması için solan çiçeklerinin mutlaka koparılması gerekir. Bunu yaparken çiçeğin dallarını dipten kesmemeye ve pay bırakarak koparmaya özen gösterin.

İlkbaharda çiçeklenen güzel karanfilinizin daha çok çiçeklenmesi için basit bir budama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için karanfilin çiçeği solduğunda kesin. Uzayan karanfil dalını özenle, incitmeden eğip toprağa gömün. Dışarıda kalan yaprakları kalan karanfilin, yaz ayına kadar filizleneceğini ve yeni çiçekler açtığını göreceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...