Jump to content

Göz Kuruluğu


Alyadua

Önerilen Mesajlar

goz-kurulugu-nasil-anlasilir_646x340.jpgGözyaşı, göz sağlığı için son derece önemli bir sıvıdır. Kornea üzerinde yağ, su ve mukus katmanlarını oluşturan gözyaşı hem göz kapağının rahat hareket etmesini, hem de göze giren yabancı maddelerin atılmasını sağlayarak gözün sağlığını korumasını sağlar. Ancak bazı durumlarda, son derece önemli olan gözyaşı yetersiz salgılanabilir ya da salgılanan gözyaşı kalitesi yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda gözyaşının miktar veya kalite olarak yetersizliği göz sağlığını engeller. Bu durum “kuru göz” ya da “göz kuruluğu” olarak bilinir.

Gözyaşı, göz kapaklarının hemen arkasında bulunan gözyaşı bezlerinde üretilir ve gözpınarının hemen yanında her iki göz kapağının da arkasında bulunan gözyaşı kanallarından göze bırakılır. Gözyaşı, gözün en dıştaki tabakasının ıslanmasını ve yüzeyinin pürüzsüz hale gelmesini sağlar. Bu şekilde göz kapakları göz yuvarı üzerinde rahatlıkla hareket edebilir. Bunun yanında göze kaçan toz vb. maddeler de gözyaşı sayesinde gözden dışarıya atılır ve bu şekilde gözün zarar görmesi ve iltihaplanması gibi durumlar engellenmiş olur.

Gözyaşı gözde yağ, su ve mukus olmak üzere 3 tabaka şeklinde bulunur. Göz kırpma hareketi ile gözyaşı kanallarından salgılanan gözyaşı, göz üzerinde bu tabakalar oluşur ve tazelenir. En üstteki yağ tabakası, orta kısımdaki suyun buharlaşmasını engeller. Su tabakası yabancı maddeleri gözden uzaklaştırır ve en alttaki mukus tabakası ise kayganlık verir. Gözyaşının yetersiz salgılanmasının yanında bu tabakaları oluşturan maddelerin kalitesindeki bozukluk da göz kuruluğuna yol açar.

Göz kuruluğu görme için de son derece önemlidir. Ciddi derecede göz kurulukları görme kayıplarına dahi yol açabilmektedir.

Göz Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Göz kuruluğunun ilk belirtileri arasında batma ve yanma hissi bulunmaktadır. Bu durumdaki kişiler sanki gözlerine toz kaçmış gibi hissedebilirler. Göz kuruluğu ayrıca gözlerde kaşınmaya da sebep olmaktadır. Bu kaşınma gözlerde belirli aralıklarla hissedilir ve gözlerin ovulması geçici bir rahatlama sağlar.

Göz kuruluğunda azalan gözyaşı göz sağlığını yeterince koruyamadığından dolayı gözde iltihaplanmalar da meydana gelebilmektedir. Bu durum öncelikle gözün beyazında kızarıklıklar şeklinde kendini belli eder. Daha sonraları ise diğer şikâyetlerin yanında gözde iltihaplanmaya bağlı olarak çapaklanmalar da başlayabilir.

Göz kuruluğu belirtilerinden birisi de gözlerde sulanma görülmesidir. Ayrıca göz kuruluğu olan kişiler lens kullanımında da zorluk yaşarlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...