Jump to content

Köpeklerde Hidroterapi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Köpeklerde Hidroterapi

 

Dünyada aquaterapi ya da hidroterapi olarak bilinen yöntem, köpeklerde her türlü spinal ileti bozukluğunun tedavisinde yaygın ve başarılı olarak uygulanmaktadır.

 

Bu alternatif tedavi yöntemi özünde, profesyonel bir gözetmen ile, uygun ısıda ve seviyedeki havuz , su altıdaki koşu bandı, ve planlı bir eksersiz programından oluşmaktadır.

 

Uygulamanın endikasyonu neurolojik patolojilerle sınırlı değildir. Araştırmalarla onlarca farklı problemde faydalı sonuçlar alınacağı anlaşılmıştır.

 

Ligament hasarı, kas zorlanması, her türlü artrit ve osteoartritler, cauda equina sendromu, spondilit, kalça ve dirsek displazileri, operasyonlardan sonraki yada farklı sebeplerden gelişen kas atrofileri, romatizmal hastalıklar, eklem hareket açısını azaltan hastalıklar, sırt ve bel omurlarının hernia ve diğer patolojileri, cerrahi müdahale sonrası, kırık çatlak ve diğer travmatolojik rahatsızlıkların iyileşme aşamaları; ve daha onlarca problem hidroterapinin endikasyonuna girmektedir.

 

Tüm bu kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra insanlarda olduğu gibi metabolizmayı hızlandırmaya ihtiyaç duyulan her durum için güvenli bir ekzersiz alternatifidir.Obez ve diyabetik hastalar , metabolik sendrom , kan basıncı yükseklikleri ,kan kolesterol seviyeleri düzenlenmesi , dolaşım bozukluklarıyla kalp damar hastası olan bireylerde giderek daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Araştırmacılar başta asosyal davranış bozuklukları ve agresyon olmak üzere pek çok psikolojik bozuklukta da aquaterapinin olumlu sonuçlarını görmüşlerdir.

 

Ayrıca hiçbir sağlık problemi bulunmayan genç bireylerde vücut kondisyonunun arttırılması ve kas performansı istenen durumlarda da tercih edilen bir ekzersiz olagelmektedir.Eklemlere binen ölü vücut ağırlığının % 90 oranında azalması sakatlanma ve yıpranma riskini oldukça düşürmektedir.Yarıştırılmak maksatlı yetiştirilen tazılarda, kas gücüne ihtiyaç duyulan iş köpeklerinde , arazide görev yapanlarda performans ve dayanıklılık arttırmada hissedilir farklılıklar yaratmaktadır.

 

Köpeklerde anatomi gereği yapılan eksersizler ve hareket, öncelikli olarak kalça ve omuz eklemleri olmak üzere tüm artikülasyon merkezlerini zorlamakta ve uzun vadede dejeneratif bozukluklar yaratmaktadır. Birde buna yaşın ilerlemesiyle elastik yapının kaybolmasını ve kilo artışını da ilave edersek eklem bozukluklarının ne kadar yaygın olduğunu kavrayabiliriz.

 

Özellikle gelişmiş ülkelerde insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yaşam süre ortalamaları yükselmektedir. Buda yıpranmalara bağlı oluşan eklem şikayetlerinde istatiksel bir artış yaratmaktadır. Ortalama yedi-sekiz yaşlarından sonra her köpekte değişen derecelerde artrit oluşmakta ve de bunların büyük çoğunluğu da ilaç kullanımına baş vurmaktadır. Kullanılan ilaçlar başta antienflamatuarlar (NSAID türevleri);kortizon türevleri ve glukozamin çeşitleri olmaktadır.Bu ilaçların uzun vadede oluşturdukları ciddi yan etkiler hekimleri oldukça uğraştırmakta ve yeni tedavi arayışları içine sokmaktadır.Aquaterapi bu anlamda yarattığı olumlu vücut yapılanması sayesinde ilaç kullanımı ihtiyacını azaltarak, hem asıl tedavinin başarısını arttırmakta hem de böylelikle yan etkiler hiç oluşmamaktadır.

 

Çoğu zaman su drenajı ve dolumunu kolayca yapabilen bir tank, sistemin temel olgusudur. Tabanda kaygan olmayan yüzeyli bir koşu bandı vardır. Su seviyesi, suyun ısısı, bant hızı sistemin ihtiyaca göre ayarlanabilen değişkenleridir. Farklı tedavi beklentilerine göre bu değişkenler tekniker tarafından düzenlenmekte ve uygun program takibi yapılmaktadır.

 

Kronikleşmiş vakalarda, bölgesel kan dolaşımının arttırılmak istendiği hallerde, sinir fonksiyonlarının artırılmak istendiği durumlarda, daha ılık su ısısı tercih edilir. Sıcaklığın artmasıyla vasodilatasyonla birlikte dokuların daha iyi beslenmesi ,dolaşım problemlerinin azalması ve regeneratif faaliyetlerin artması beklenir.

 

Akut travmatik ve ödematöz vakalar için nispi daha düşük sıcaklıklardaki havuzlarda çalışma proramları yapılır.

 

Tedavi proramlarına tamamen farklı amaçlara yönelik eklemelerde yapılabilmektedir. Dermatolojik sorunlar ve yara tedavileri için antibakteriyal yada farklı küratif ilaçlar , paraziter ,mantar ,virus gibi ajanlara yönelik ilaçlar suya ilave edilerek kombine uygulamalar mümkün olabilmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...