Jump to content

Türkiye’nin En Güzel 10 Koyu


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Koy koy gezmenin zamanıdır. Neyse ki bu konuda çok şanslıyız. Birbirinden güzel koylarla dolu ülkemiz. Peki hangisine gitmeli? Alanında uzman jüriTürkiye’nin en güzel 10 koyunu sizin için belirledi.

SELİM ONAT - İSMAİL SARI

 

JÜRİ

 

Saffet Emre Tonguç, Rehber ve yazar

Serhan Yedig, Gazeteci ve gezgin

Reyhan Tuvi, Belgeselci

Sedat Kalem, WWF Türkiye Direktörü

Gönül İçemer, Akdeniz Üniv. Öğretim Üyesi

Eyüp Özel, Yacht Dergisi Yayın Yönetmeni

Ahmet Zeki Apalı, TUREB Başkanı

Özge Dede, Lifestyle yazarı

Levent Ballar, Göcek Marina Müdürü

Şahika Ercümen, Serbest dalış rekortmeni

 

01.jpg?26062015165658

[h=2]1- KABAK KOYU - FETHİYE[/h] Özellikle gençler için bir zamanlar rahatlığın ve doğayla iç içe tatilin sembolü olan Olimpos’un ilk zamanlardaki halini andıran Kabak Koyu Likya Yolu üzerinde yer alıyor. Deniziyle, ormanıyla tam bir doğa harikası. Sakin ve huzur dolu. Bungalov tarzı ağaç evler ve çadırlar kurulabilen kamplarda konaklamak mümkün. Buraya Fethiye merkezden kalkan minibüslerle gidebilirsiniz.

 

02.jpg?26062015165658

 

[h=2]2- BÖRDÜBET - MARMARİS[/h] Koyu ilk keşfeden İngiliz turistlerin verdiği isim ‘Bird Bads’. Yani kuş yatağı. Çünkü burası kuş seslerinin birbirine karışarak bir senfoni oluşturduğu tek koy. Ama merak etmeyin. Kafanız şişmeyecek. Aksine kendinizi dinleyecek kadar huzur verici ve masalsı bulacaksınız. Bu koyu farklı kılan ne mi: 200 metre eninde ve 600 metre uzunluğunda bir kanal oluşturarak sık çam ormanının içine uzanan Akdeniz’in mavi suları.

 

03.jpg?26062015165658

 

[h=2]3- GİDEROS - CİDE[/h] Burada 3500 yıl önce Amazon kadınlarının yaşadığı biliniyor. Koy da zaten doğayla birlikte kadın eli değmişçesine güzel. Karadeniz’in hırçın karakterinden burada eser yok. Berraklığıyla akvaryum gibi. Koyun etrafı ise karaçam, şimşir, kestane, meşe ve kayın ağaçlarıyla bezeli. Koy Kastamonu’nun Cide ilçesinden 11 kilometre mesafede.

 

04.jpg?26062015165658

 

[h=2]4- BEDRİ RAHMİ KOYU - GÖCEK[/h] Halikarnas Balıkçısı ile birlikte ilk mavi turu yapan ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu 1974 yılında bu koya tekrar yolu düştüğünde bir kayaya içinde altı hayvanı tasvir ettiği bir balık resmi çizmiş. Taşkaya olan bu koyun adı bu resimden sonra değişerek şairin ismini almış. Büyüleyici güzellikteki koyda manzaranız Fethiye Körfezi olacak ve size Likya kaya mezarları eşlik edecek.

 

05.jpg?26062015165658

 

[h=2]5- KLEOPATRA KOYU - GÖCEK[/h] Efsaneye göre Roma Generali Marcus Antonius’un sevgilisi Kleopatra’yla balayını geçirmek istediği, dağa siluetini kazıttığı, ta Kızıldeniz’den gemilerle kum getirip serdiği yer burası. Bu kumun benzerinin sadece Kızıldeniz’de olması tesadüf müdür bilinmez ama bildiğimiz bir şey var. Burası cam gibi berrak bir suya ve eşsiz bir kumsala sahip.

 

06.jpg?26062015165658

 

[h=2]6- HİDAYET'İN KOYU - KAŞ[/h] Adını bir zamanlar koyda yaşayan Hidayet isimli bir vatandaştan alıyor. Hidayet öldükten sonra koyun adı Hidayetin Koyu olarak anılmaya başlamış. Kaş merkeze iki buçuk kilometre uzaklıktaki koy turkuvazın en can alıcı tonuna sahip. Özellikle dalış yapmaktan ya da şnorkelle sualtını izlemekten hoşlananlar... Burası tam size göre.

 

07.JPG?26062015165658

 

[h=2]7- HAMSİLOS KOYU - İNCEBURUN[/h] Türkiye’nin en kuzey ucunu oluşturan İnceburun üzerinde bulunuyor. Buzul aşındırması sonucu oluşan fiyortların ülkemizdeki tek örneği. Ayrıca bir milli park olan Hamsilos, sualtı balıkçılığının aktif olarak yapılabildiği, yüzmekten hoşlananların mutlu döneceği bir yer. Güzelliği ise dillere destan.

 

08.jpg?26062015165658

 

[h=2]8- AMOS KOYU - BOZBURUN[/h] Burası Bozburun Yarımadası’ndaki iki tatil köyünün arasına gizlenmiş küçük ve bakir bir koy. Koy aynı zamanda bir yerleşim yeri olarak da kullanılmış. Bu nedenle her yerden tarih fışkırıyor. Koya inerken sizi kocaman bir amfitiyatro karşılayacak şaşırmayın! Marmaris’ten 25 dakika uzaklıkta olan koy zamanı unutturacak kadar güzel.

 

09.jpg?26062015165658

 

[h=2]9- AKBÜK KOYU - GÖKOVA[/h] Koy Gökova Körfezi’nin kuzeyinde Kıran Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında korunduğundan bozulmamış bir doğaya sahip. Koy sesizlik ve huzur arayanlar için ideal. Ayrıca burada Karia antik kentini ve Keramos kalıntılarını gezip görebilme imkânına da sahipsiniz.

 

10.jpg?26062015165658

 

[h=2]10- PHASELİS KOYU - ANTALYA[/h] Olimpos Milli Parkı’nın çam ve sedir ormanları arasında kalan saklı cennet. Temiz havası, eşsiz manzarasına dayanamayanlardan dolayı bu günlerde biraz kalabalık ama herkese yer var. Akdeniz’in mavi sularının tadını çıkarıp, yeni dostluklar kurmak isteyenler buraya.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Harika post! 🥰 Gayet güzel bir şekilde nerelerin görülmesi gerektiğini özetlemişsiniz. Bu arada ben de geçenlerde keşfettiğim ve aracılığıyla tekne tatiline çıktığım bir websitesini paylaşmak istiyorum sizinle. viravira.co adresinden ve Blog'larından Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken koylarını ve adalarını keşfedebilir ve size uygun tekneyi seçerek mavi yolculuğa çıkabilirsiniz. Yıl boyunca devam eden kampanyaları da var. Tekne tatilini daha erişilir kılıyor. Siteye göz atmanızı tavsiye ederim! 🙂

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...