Jump to content

Köpek Hastalıkları


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Tüm köpekler yaşamları boyunca değişik nedenlerden dolayı çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Bu hastalıklar ölüme sebebiyet vermeye kadar gidebilir.

Peki köpek hastalıkları nelerdir?

 

 • Köpek hastalıklarının en başında viral hastalıklardan biri olan gençlik hastalığı gelmektedir. Gençlik hastalığı genel olarak 3 ve 12 aylık köpeklerde yaygın olarak görülür. Bu hastalık yüksek ateş ile başlayarak göz ve burunda, sindirim sisteminde ve akciğerde görülür.
 • Köpeklerde en çok görülen hastalıklardan bir diğeri ise kuduzdur. Kuduz, çeşitli yollarla insanlara da bulaşabilen ve ölümün kaçınılmaz olduğu bir hastalıktır. Genellikle kuduz mikrobu taşıyan köpeklerin ısırmasıyla ya da derin yaralara salyanın temasıyla da bulaşabilir. Üç ayını dolduran köpeklere kuduz aşısı yapılır. Ayrıca her köpek yaşam süresi boyunca her yıl kuduz aşısı olmalıdır.
 • Yüksek ateş ve kusma ile başlayan ve sıvı kayıplarıyla devam kanlı ishalde köpeklerde görülen hastalıklardandır.
 • Bulaşıcı karaciğer hastalığı köpeklerin karşılaştığı hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalığın bulaşması genelde hasta köpeklerin idrarı ile olur. Bulaşıcı karaciğer hastalığı çoğunlukla yavru köpeklerde görülür. Bu hastalık köpeklerde göz bozukluklarına yol açtığı gibi ölümle sonuçlanabilir.
 • Köpek nezlesi de karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalık solunum sisteminde olup viral bir enfeksiyondur.
 • Özellikle kalabalık ortamlarda barınan köpeklerde öksürük çok sık olarak görülebilir. Eğer bu enfeksiyon aşı yardımıyla tedavi edilmez ise hastalık ciddi boyutlara ulaşabilir.
 • Leptospiroz hastalığı köpeklerde karşılaşılan ve ciddi sonuçlara neden olan bir hastalıktır. Leptospiroz hastalığı, böbrek fonksiyonlarının bozulması sonucu oluşan ve böbrek yetmezliği ile sonuçlanan bir hastalıktır. Ölüm ile sonuçlanma olasılığı yüksektir. Bu hastalık aynı zamanda çeşitli yollarla insanlara da bulaşabilmektedir.
 • Sinir hücrelerine yerleşerek köpeğin bağışıklık sistemini yavaş yavaş çökerten herpesvirüsler genellikle kalıcı solunum yolu enfeksiyonlarına ve diş hastalıklarına neden olur. Bu hastalık genellikle herpesvirüs adıyla bilinir. Hastalığın en önemli unsurlarından biri aşısı olmamasıdır. Bu nedenle çok tehlikeli bir köpek hastalığıdır.
 • Bordetelloz hastalığı, bordetella bronchiseptica bakterisinin vücuda yerleşmesi ve geri atılamaması ile oluşur. Bu hastalık şiddetli öksürük olarak görülür.
 • Köpeklerde görülen diğer hastalıklar hepatit, leptospirosis, tüberküloz, ekinokokkosis hastalıklarıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Yeni Oluştur...