Jump to content

Kelebek Etkisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kelebek Etkisi

 

Kelebek Etkisi bir sistemin başlangıç verilerindeki ufak değişikliklerinKelebek Etkisi büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen isimdir. Kelebek Etkisi Edward N. Lorenz'in hava durumuyla verdiği örnekten geliyor: Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması Avrupa'da fırtına kopmasına sebep olabilir.

 

Asil Turk - Kelebek Etkisi Kelebek Etkisi'ni 1963 yılında Edward N. Lorenz bilgisayarıyla hava durumuyla ilgili hesaplar yaparken buldu. İlk hesaplamasında 0Kelebek Etkisi506127 sayısını başlangıç verisi olarak kullandı. İkinci hesaplamada ise 0Kelebek Etkisi506 sayısını verdi. İki sayı arasında sadece yaklaşık 1/1000 (binde bir)Kelebek Etkisi yani bir kelebeğin kanat çırpmasının yarattığı rüzgarla eşdeğerde fark olmasına rağmenKelebek Etkisi süreç içinde ikinci hesap birinci hesaba karşın çok farklı neticeler verdi.

 

Not: Lorenz'in 1963'te yayınlanan orijinal araştırması bir martının kanadını çırpmasınınKelebek Etkisi hava durumunu sonsuza dek değiştireceğinden bahsetmektedir. Daha sonra verdiği konferanslarda Lorenz martıyı daha romantik olan kelebek ile değiştirdi. Ayrıca binde birlik fark ile kelebeğin kanat çırpmasının yarattığı rüzgarın arasında bilimsel bir ilişkinin olduğundan bahsettiğini zannetmiyorumKelebek Etkisi bu sebeple eşdeğer kelimesi yukarıdaki paragrafta doğru kullanılmamıştır. Aşağıdaki resimKelebek Etkisi Lorenz diferansiyel denkleminin AB-3 metodu kullanılarak simule edildikten sonra x ve z eksenlerinin birbirine karşı çizilmesi ile elde edilmiştir. Bu sonuç birçok kişi tarafından bir kelebeğe benzetilmektedir.

 

Kriptografi içinde kelebek etkisi

 

Kriptografik özet fonksiyonlarıKelebek Etkisi girdinin boyutundan bağımsız olarak sabit değerli özetler üretecek şekilde hazırlanırlar ve veri bütünlüğünün garanti edilmesinde kullanılırlar. Dolayısıyla verinin bir bitinin bile değişmesi sonuç değerin yarısından fazlasının değişmesine neden olmalıdır. Bu etkiye kriptografide "avalanche effect" ya da "çığ etkisi" de denir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Astrolojide Aşk’ın Kelebek Etkisi

   Astrolojide Aşk’ın Kelebek Etkisi   İlk bakışta nasıl âşık oluruz? Hangi burçlar ya da burcunun hangi özelliği öne çıkan insanlar kolay âşık olur? Uzun süren ve derinlemesine bir ilişki yaşamak isteyenlerden misiniz yoksa birçok gönül macerası yaşamaya hevesli olanlardan mı? Hangi burç gurubu sizin için idealdir? Ya tamamen birbirinize zıtsanız ne olacak? Zıt karakterlerin birbirleriyle olan ilişkilerinde bir buluşma noktası yakalamak hiç mümkün değil midir? Astroloji’de bilinen ve en çok ka

   , Yer: Astroloji ve Burçlar

  • Kelebek Etkisi

   Bir zaman zarfındayım, Sen bunun neresindesin? Kanat çırpan mı? Okyanusta ki dalga mı? Geçmişim misin? Geleceğim misin? Cevap veremiyorsan söyleyeyim Şu arada ki zaman varya Orda ki kelebek etkisisin............

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

×
×
 • Yeni Oluştur...