Jump to content

Yeşil Pasaport Nasıl Uzatılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Pasaport sizin dünyanın herhangi bir yerinde kimliğiniz ibraz etmenizi sağlayan belgedir. İçinde size ait kimlik bilgilerini muhafaza eder. Ayrıca girip çıktığınız ülkelerin ve tarihlerinin damgalanabilmesi için boş sayfalar bulundurmaktadır. Dünyada değişik pasaport uygulamaları bulunmaktadır bunlar umumi, hususi, hizmet, diplomatik ve geçici pasaporttur. Bu yazıda hususi ya da yeşil pasaportun nasıl yenileneceğinden bahsedeceğiz.

 

 

Yeşil pasaport sahibi olabilmek için bazı koşullar vardır. Bu pasaportu alabilecek kişiler;

 

 

Büyük Millet Meclisi eski üyeleri,

Eski bakanlar,

1, 2 ve 3 üncü kadrolarda bulunan veya bu kadrolara karşılık gösterilen sosyal güvencesi emekli sandığı olan emekli olsa bile emekli olduğu dönemde en az bu dereceden kadroda olan devlet memurları ve kamu görevlileri.

Bunun yanında bu kişilerin eşleri yeşil pasaport hakkına ölene kadar sahip olabilmektedir.

 

 

Çocukların hakları ise şu şekildedir: Reşit olmayan veya reşit olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli ve iş sahibi olmayan, öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar bu haktan faydalanabilmektedir. Kişinin kız çocukları ise koşulsuz şartsız 25 yaşına kadar bu haktan faydalanabilmektedirler.

 

 

Yeşil pasaportun umumi pasaporta göre sağladığı en büyük avantaj Avrupa’da Schengen bölgesine vizesiz girebilme hakkı ve yeşil pasaporta dahi vize isteyen ülkelere vize alırken kolaylık gösterilme hakkıdır.

 

 

Yeşil pasaportlar eğer kritik bir dönem yoksa -reşit olma yaşı gibi- en fazla 10 yıllık alınabilmektedir. Eğer reşit olma durumu varsa 18 yaşını tam doldurulacak şekilde pasaport verilir. 18 yaşından sonra gerekli şartlar sağlanırsa yeşil pasaport alma hakkı yeniden o kişiye tanınır.

 

 

Yeşil pasaport yenileme veya çıkarmada ödemeniz gereken tek ücret cüzdan bedelidir.

 

 

Eğer yeşil pasaportunuzun süresi bitmiş ve yeniden çıkartmak istiyorsanız izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibidir. İlk olarak internet sitesinden kendinize en uygun emniyet müdürlüğünden randevu almalısınız. Müracaat sırasında yanınızda götürmeniz gereken belgeler:

 

 

a) Çalışanlar için, çalıştıkları kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formu

 

 

b) Emekli olmuş veya istifa etmiş kişilerin işlerinden ayrıldığı tarihteki unvan, kadro derecesi ve öğrenim durumunu içerir ve bu durumu iş yerlerinden alacakları imzalı ve mühürlü belgelerle göstermeleri gerekir.

 

 

c) Nüfüs cüzdanının aslı ve fotokopisi

 

 

d) İki (2) adet biyometrik fotoğrafınız

 

 

e) (Varsa) eski pasaportlarınız

 

 

Başvuru sahibinin eşi veya çocuklarından biri yeşil pasaport başvurusu yapacak ise hak sahibinin orada bulunmasına gerek yoktur. Fakat bu durumda pasaport başvuru yapacak kişiye noter onaylı vekaletname ve muvafakatnameyi de başvuruyu yapacak kişiye teslim etmesi gerekmektedir.

 

 

Randevunuza gitmeden önce mutlaka anlaşmalı bankalara güncel cüzdan bedelini yatırmalısınız.

 

 

Pasaport başvurunuza şahsen gitmeniz gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...