Jump to content

Kapadokya Nasıl Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Türkiye’yi dünyaya tanıtan bir tatil yöresi olarak anılan Kapadokya İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kapadokya’yı gezip görmeye karar verdiniz. Bu karardan sonra Kapadokya’ya nasıl gideceğinizi kaç gün kalacağınızı hesap etmelisiniz. Kapadokya’ya düzenlenen birkaç günlük otobüs turlarının yanında kendi özel aracınızla da şehre gidebilir ve gezebilirsiniz. Otobüs turlarının düzenlediği 2-3 günlük tur programlarının içeriğine bir göz gezdirebilir ve sizin için uygun olanını tercih edebilirsiniz.

 

 

Kapadokya Nevşehir’in bir beldesidir. Bu beldenin içerisinde Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi turistlik yerler de yer almaktadır. Bu bölgeler yurtdışından da yurtiçinden de oldukça fazla turist çekmektedir. Kendine özgü doğal güzellikleri, peri bacaları ve yeraltı şehirleri ile son derece mistik bir doğaya sahiptir. Bu bölgelere geldiğinizde yeşillik alanlarla karşılaşmanız oldukça zordur.

 

 

Kapadokya her mevsimde aynı güzelliğini korumaktadır. Bölgede karasal iklimin hakimiyeti söz konusudur. Tabii ki şehri rahatça gezip görmek açısından en ideal mevsimler bahar başlangıçlarıdır. Kapadokya denildiğinde ilk akla gelen peri bacalarının nasıl oluştuğudur.

 

 

Hasan ve Erciyes dağlarının püskürttüğü lavlarla bu kayalar meydana gelmiştir. Rüzgar ve yağmur aşındırmaları sonucunda şu andaki şekillerini almışlardır. İnsanoğlu da zamanla bu kayaçlarda kendine yaşam alanı oluşturmuştur.

 

 

Kapadokya’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler vardır. Bunların başında Ürgüp-Göreme, Ihlara Vadisi, Avanos yer almaktadır. Görülmesi gereken yerler fazla olduğundan tatilinizi uzatmayı bile düşünebilirsiniz. Geçmişi çok çok uzun yıllar öncesine dayanan el sanatlarının harikalar diyarı olan Avanos, yeraltı şehirleri ile Derinkuyu, Paşabağı, şifalı sulara sahip olan Ihlara vadisi bu bölge içerisinde en popüler yerlerdendir. Gezilmesi gereken yerlerin dışında Kapadokya’ya gittiğinizde kocaman balonlar ile peri bacalarının arasından geçmeyi, Kapadokya ya özgü olan pek çok değişik damak tadına hitap eden şarapların tadına bakmadan geri dönmemeniz gerekmektedir. Tarih boyunca pek çok medeniyetin yüzü olmuş olan Kapadokya’nın kiliseleri, yeraltı şehirleri, cami ve türbeleri de görülmesi gerekenlerdendir. Nevşehir ve Ürgüp müzeleri, açık hava müzesi ve peribacaları da son derece otantik bir havada olup yine mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kapadokya 1985 yılında UNESCO tarafından dünyanın kültür listesine adını yazdırmıştır.

 

 

Avanos: Özkonak yeraltı şehri, Üzümlü kilise, Zelve özen yeri belli başlı görülmesi gereken noktalarıdır. Kapadokya’nın en bilindik sanat merkezlerinden biridir. Şehrin merkezinde el sanatlarına ait pek çok dükkan bulabilirsiniz. Buralardan ister kendinize ister sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

 

 

Göreme: Peri bacalarıyla iç içe bir yaşam sürülen küçük kasabadır. Bu kasaba da yer alan açık hava müzesinde kiliseler, mezarlar ve mahzenler yer almaktadır. Göreme de bir diğer görülmesi gereken Göreme milli parkıdır. Volkanik tüflerin oluşturduğu bir manzara içerisinde Bizans’ın kilise mimarisinden tutunda bu dönemin dinsel sanat anlayışına kadar pek çok olguya burada rastlayabilirsiniz. Kiliseler, keşişlerin kaldıkları yerler, duvar resimleri, şarap yapım yerleri görülmesi gereken yerlerdir.

 

 

Ihlara Vadisi: Vadi Melendiz çayı ile iç içe bir konumdadır. Yaklaşık 100 metre kadar derinlikte olan vadiye inip çıkmak sizi bira yoracaktır. Bu güzel kanyonun etrafındaki kayalarda oyulmuş pek çok kilise yer almaktadır. Kokar kilisesi, Eğritaş kilisesi, Direkli kilisesi bunlardan sadece birkaçıdır.

 

 

Yeraltı şehirleri: Kapadokya’ya geldikten sonra büyülenerek gezeceğiniz yerlerden bir tanesidir. Bu şehirde tüf kayalara oyularak yapılanmış bir sürü yeraltı şehri yer almaktadır. Kaymaklı, Derinkuyu ve Örentepe bunların en büyükleridir. Şehirlerin içerisini gezmeye başladığınızda size levhalar yön vermektedir. Bu şehirlerin tamamı birbirine tüneller ile bağlı durumdadır. Girişleri hareketli olan kaya kapılarla kapanabilmektedir.

 

 

Kapadokya mistik ve otantik yapısı ile gezilip görülmeye değer. Burada yapacaklarınızın arasına bir de balon turunu eklerseniz hayatınızda unutamayacağınız bir tatile imza atmış olursunuz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...