Jump to content

Gevşeme Teknikleri


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Birçok insan yoğun iş temposu ve stresinden sonra rahatlamak, gevşemek ister. Vücudu rahatlatmak ve gevşetmek için; derin nefes alma, meditasyon, vizualizasyon, bisiklet sürme, düzenli yürüyüş yapma gibi egzersizler yapabilirsiniz. Bu tarz egzersizler vücudu gevşeteceği gibi stresi azaltır ve moralinizi arttırmaya yardımcı olur.

Gevşeme Teknikleri Nelerdir?

1.Kaygıya karşı meditasyon: Tam konsantre bir şekilde derin nefes alıp vererek nefes temizliği yapmanız en etkili gevşeme yöntemlerinden biridir. Bu tekniği hemen hemen her yerde uygulayarak gevşeyebilirsiniz. Bu tekniği müzik ile kombin ederek ikisini beraber uygulayabilirsiniz.

Derin Nefes Meditasyonu Nasıl Uygulanır?

 

 • Bu meditasyonun amacı derin nefes alarak ciğerleri temizlemek ve vücudu gevşetmektir. Sırtınızı düz bir şekilde tutarak rahatça oturun. Bir elinizi göğüs kafesinizin üstüne, diğerini karın bölgenizin üstüne koyun.
 • Burnunuzdan nefes almaya özen gösterin. Karın bölgenizin üstünde bulunan eliniz yükselmeye başlayacaktır. Göğüs kafesinizin üstünde bulunan eliniz ise neredeyse hiç hareket etmeyecektir.
 • Burnunuzdan aldığınız nefesi ağzınızdan verin. Karın kaslarınızı zorlayarak daha fazla nefes verebilirsiniz.
 • Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermeye devam edin. Nefesinizi yavaş yavaş vermeye özen gösterin.
 • Her nefes alış verişinizi beşer saniyelik kısımlara ayırın. Yani 5 saniyede bir nefes alın.

2.Stresten kurtulmak için progresif kas gevşemesi:

 

 • Rahat giysiler giyin, ayakkabılarınızı çıkartın ve rahatlayın.
 • Birkaç dakika bekleyin, yavaş ve derin bir şekilde nefes alın.
 • Kendinizi hazır hissettiğinizde dikkatinizi sağ ayağınıza verin.
 • Sağ ayağınızı sıkın ve 10’a kadar sayın.

3.Strese karşı Yoga ve Tai Chi: Yoga içerisinde derin nefes alıp vermeyi barındıran birçok hareketi bulunan bir meditasyon şeklidir. Stresi azaltır, esneklik, güç, denge ve dayanıklılığı arttırır. Düzenli uygulandığında gevşeme gücünü arttırır.

Tai Chi ise yavaş ve ahenkli vücut hareketlerini içeren bir meditasyon şeklidir. Bu hareketler konsantrasyon, rahatlama ve vücuttaki hayat enerjisinin farkına varmayı amaçlar. Köklerini dövüş sporlarından alır. Vücudu fit bir görünüm kazanmasını sağlar ve stresi azaltır. Tai Chi’de de nefes alış verişi son derece önemlidir. Her yaştan insanın gönül rahatlığı ile yapabileceği bir meditasyon türüdür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Stresle Başa Çıkmada Gevşeme Teknikleri...

   Stresle Başa Çıkmada Gevşeme Teknikleri   Bu makale, koruyucu ruh sağlığı bağlamında ele alınmıştır. "Sağlık" kavramı pek çok kimse tarafından yanlış veya eksik olarak anlaşılmaktadır. "Sağlık" deyince, halk arasında çoğu kimsenin aklına sadece "bedensel sağlık" gelmektedir. Sağlığın "Ruh sağlığı" boyutu henüz yeteri kadar farkedilmiş ve anlaşılmış değildir.   Bazen de sağlık "hastalık ve sakatlığın olmayışı" olarak eksik anlaşılmaktadır. Bazı yazarlar bunu biraz genişleterek, sağlığı "hasta

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Strese Karşı Nefes İle Gevşeme Teknikleri

   Bir bebeğin nefes alış verişini hiç izlediniz mi ? Doğal nefes alış şeklimiz aynen bir bebeğin aldığı nefes’tir. Bebeğin göbeği nefes aldığında şişer, nefes verdiğinde iner.   Bioenerji üzerinde çalışan Alexander Lowen’ın yaptığı çalışmada ; Korku duyan kişilerin göğüslerinin gergin olduğunu ve göğüsten çok sığ nefes aldıklarını tesbit etmiştir. Sürekli göğüsten nefes alınıp verildiğinde, zihinde gerilimler olmaktadır, çünkü akciğer solunumu yalnızca korku durumlarında kullanılmak içindir.  

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

×
×
 • Yeni Oluştur...