Jump to content

Mikrop Kapan Göz Nasıl İyileşir?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Göz yapısı itibariyle mikrop kapmaya çok elverişlidir. Bu nedenle göz sağlığı ve bakımı çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Gözün mikrop kapması durumunda oluşan rahatsızlıklara konjoktivit denmektedir.

Gözün dış etkenlerden dolayı mikrop kapması ve konjoktivit olması durumunda genelde arpacık adı verilen rahatsızlıklar görülmektedir. Bu enfeksiyonların herkesin karşılaşabileceği durumlardır. Konjoktivit virüsleri, arpacık gibi rahatsızlıkların yanında gözde batma, sulanma, çapaklanma, akıntı ve kuruma gibi sorunlara da neden olmaktadır.

Gözün virüs kapması durumunda oluşan enfeksiyonlarda, antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Antibiyotik içeren damlalar, gece yatmadan önce antiyobitikli pomad ile birlikte göze uygulanarak kullanılır. Bakteriyel unsurlara bağlı olarak görülen konjoktivit, yapılan tedavi sürekli olarak uygulanırsa 10-14 gün içerisinde iyileşmektedir.

Gözüne virüs bulaşan kişi bu mikrobu taşıyıcı konumuna geçmektedir. Bu nedenle virüsün yok edilmesine rağmen sonraki 12 günlük dönem içerisinde virüsün taşıyıcı özellikte olması, hastalığın devam etmesi veya başkalarına bulaşabilme riskini taşımaktadır. Bu durumdan dolayı konjoktivit virüsünü taşıyan kişilerin kişisel eşyalarına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu kişilerin havlusu, yastığı gibi özel eşyaları başkaları tarafından kullanılmamalıdır.

Göz rahatsızlıklarının bir diğer türü ise adenoviral denilen rahatsızlıklardır. Adenovinal, konjoktivit virüsünün daha da ilerlemiş mikrobik uyarılarıdır. Adenoviral rahatsızlıklarında gözde kızarma, sulanma, kanlanma, ışığa karşı duyarlılık, göz kapağında şişiklik ve kulak bölgesinde lenf bezi şişmesi gibi sorunlar görülür.

Adenoviral konjoktivit rahatsızlıklarında gözdeki virüsü yok edebilmek için kortizonlu ve antibiyotik içeren damla kullanılmaktadır. Adenoviral virüsü sonucunda gözün kornea kısmı da bu virüsten etkilenmektedir. Bu hastalığın belirtileri ise 7-10 gün sonra görülmektedir. Hastalığın belirtileri, korneada beyaz beneklerin oluşmasıdır. Bu benekler yaklaşık 2 hafta boyunca durur. Virüsün daha derinlere inmesi durumunda hastalığın süresi uzayabilmektedir.

Mikrop kapan gözün iyileşmesinde doğal yöntemler de kullanılabilmektedir. Göz otu denilen bitki ile gözdeki yanma sorununu tedavi edilebilmektedir. Ayrıca ballı su da gözlere uygulanabilmektedir. Papatya suyu ikle göz banyosu yapmak da gözdeki birçok sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Gözlerin ağrımasında ise dinlendirici özellikli bitkiler kullanılabilmektedir. Yeşil çay, gözlere kompleks olarak uygulanabilmektedir. Böylece gözün ağrılardan kurtulması ve rahatlaması mümkün olabilmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...