Jump to content

Türkiye Tarihinin En Büyük Yangınları


Önerilen Mesajlar

Gerek Osmanlılarda ve gerekse yakın tarihimizde büyük yangınların olmasına rağmen sigortanın günah sayılması nedeni ile sigorta teminatının oldukça geç satılabilmesi sonucunda bu yangın kayıplarının karşılanamadığı görülmüştür. Bugüne kadar olan büyük kayıplar veren yangınları şöyle sıralayabiliriz.

25 Ağustos 1515 Büyük İstanbul Yangını: Bu yangının sabaha karşı Bedestan civarında çıkıp, birçok dükkânlarla mahalleleri kül ettikten sonra öğle vaktine doğru Gedikpaşa hamamına dayandığı sırada söndürülmüştür. Bu yangına Yavuz Sultan Selim'in de geldiği rivayet edilmektedir. Bu tarihten sonra İstanbul'un büyük yangınları artık Osmanlı vakayinamelerinde sık sık yer alan bir felaket silsilesi şeklinde tekrarlanmıştır. Bu yangınlar şehircilik bakımında İstanbul'un çehresini pek sık değiştirmesine ve tarihimiz açıklayacak pek çok kitaplarla vesikaların yok olup gitmesine yol açmıştır.

İstanbul'da bu müthiş afetin bu kadar sık olması ve geniş zayiatlar vermesi ikinci Beyazıt devrinden itibaren kargir ahşap inşaat tarzının seçilmiş olmasındandır. Bunun sebebi o devrin Küçük Kıyamet ismiyle meşhur büyük zelzelesidir (1509), ülkeyi baştan başa harap eden bu müthiş felaketin tekrarlanma ihtimali inşaat sisteminde bir değişikliğine sebep olmuş ve bu tarihten itibaren ahşap inşaat tarzı bir anane halini almıştır.

19 Eylül 1569 Büyük İstanbul Yangını: İkinci Selim devrinin bu sefer ki büyük yangını Yahudi mahallesinden çıkmış ve yedi gün yedi gece devam ettikten sonra ancak 26 Eylül'de sömürülebilmiştir. Bazı yabancı vesikalara göre bu müthiş yangında 360000 ev yanmış olduğu

iddia edilmektedir. Bu yangın Sokullu'nun damadı olan yeniçeri ağası Cafer Ağa hasta olduğu için gelememiş, bu yüzden başsız kalan yeni yeniçerilerin yağmacılığa başlaması üzerine ateş yayılmış ve bundan dolayı Cafer Ağa azledilmiş, yerine Emir Ahur Siyavuş Ağa tayin edilmiştir.

2 Eylül 1633 Şehrin Beşte Birini Yakan Büyük İstanbul Yangını: Cibali'de bir gemi kalafatlanırken çıkan bir müthiş yangın Cibali'den Ayzkapısı'na kadar sahil boyunu ve Mustafa paşa Çarşısı'nı yaktıktan sonra üç kola ayrılmıştır. Bir kolu Kadı Çeşmesi semtini yakarak Sultan Selim'e, ikinci kolu sahil boyunca Unkapam'na ve oradan Zeyrek Yokuşu'na, üçüncü kolu ise Saraçhane'yi yaktıktan sonra Sarıgüzel'e dayanmıştır. Döneminin padişahı yangına tütün tiryakilerinin neden olduğunu ileri sürerek "Tütün Yasağı" koydurmuş ve bütün kahveleri kapattırmıştır.

26 Haziran 1645 Yangını: Girit'in Kaptanı- Derya Silahtar Yusuf Paşa tarafından fethi nedeniyle yapılan kutlamalar sırasında Kapalıçarşı'da çıkan yangın hızla yayılarak Yenikapı ve Kumkapı semtini yok etmiştir.

17 Temmuz 1718 Yangını: Yangın Cibali'den başlamış, 24 saat içinde şehrin büyük bölümünü kül etmiştir.

1782 Cibali Yangını: Yangın 64 saat sürmüş ve Cibali'den Laleli'ye kadar devam etmiştir. 3000 ev, 260 hamam, 36 han yandığı belgelerden anlaşılmaktadır.

5 Haziran 1870 Beyoğlu Yangını (Büyük Beyoğlu Yangını): Feridye'de çıkan yangında Tarlabaşı, Beyoğlu, Kalyoncukulluğu tamamen yanmıştır. Bu arada İngiliz Sefarethanesi de kül olmuştur.

Büyük Beyoğlu Yangını

1908 Fatih Yangını: 20 Ekim'de çıkan yangında 1500 civarında ev yanmıştır.

1910 Çırağan Yangını: Milli Meclis'in Çırağan Sarayı'nda toplanmasından sonra meydana gelen yangında muhteşem güzellikteki saray iki saat içerisinde yanmıştır.

1911 Aksaray Yangını: 23 Temmuz 1911'de çıkan yangın 2400 civarında evin yanmasına yol açmıştır. O gün II. Meşrutiyet'in ilanının ikinci yıldönümü olduğundan can kaybı olmamıştır. Bu yangın susuzluk ve tedbirsizlik yüzünden önlenememiş ve Şurayı Devlet ve Dahiliye Nezaretiyle Sedaret Dairesi'nin iki kısmı da kül haline gelmiştir.

8 Ekim 1926 Kartal-Maltepe Yangını: Patlıcan kızartmakta iken tavadaki yağın parlaması ile yangın çıkmış, mahallenin ahşap ve sık evlerden ibaret olması nedeni ile gelişerek yayılmıştır. Bu yangında 110 bina yanmıştır.

23 Ağustos 1927 Üsküdar Valide'i Atik Yangını: Yine bir ahşap evde çıkan yangın 201 evin yanıp kül olmasına yol açmıştır.

22 Ocak 1929 Tatavla (şimdiki Kurtuluş) Yangını: Kış mevsiminde meydana gelen ve itfaiyenin su bulmakta güçlük çektiği bu yangında 207 bina yanmıştır.

20 Haziran 1937 Beşiktaş Uzuncaova Yangını: İki katlı ahşap evlerden oluşan mahallede çıkan yangında 31 ev tamamen yanmıştır.

21 Eylül 1941 Haliç Feneri Yangını: Fener Rum Patrikhanesi müştemilatından başlayan yangın kısa sürede çevreyi sarmış, 94 ev, 2 cami, 1 mescit, patrikhanenin yazıhane kısmı olmak üzere 98 bina yanmıştır.

1952 Adana Çukobirlik Pamuk Fabrikası Yangını: Bu yangında 2.500.000-$ zarar meydana gelmiş ve sigorta şirketince tamamı tazmin edilmiştir.

1954 Kapahçarşı Yangını: Çarşı içinde 744 dükkan tamamen, 1290 dükkan da kısmen olmak üzere 2034, çarşı dışında ise 30 dükkan tamamen yanmıştır. Yangın itfaiyenin Kapalıçarşı'nın her iki kapısını birden açması nedeniyle büyümüş ve kontrolden çıkmıştır. Sigorta şirketleri 2.650.000-$ tazminat ödemişlerdir. Türkiye sigorta portföyünün % 30'unu oluşturan bu yangın sigorta endüstrisi açısından önemli bir sınav olmuştur.

1958 Bursa Çarşısı Yangını: Bu yangında büyük hasar olmuş, çok sayıda dükkan tamamen yanmıştır. Sigorta şirketleri 1.175.000-$ hasar ödemişlerdir. Ödenen hasar o yıl elde edilen primin % 20'sini oluşturmaktaydı.

Kasım 1970 Kültürsarayı Yangını: İstanbul, Taksim'de yeni yapılan Kültürsarayı, gala gecesinde çıkan yangın sonucunda tamamen yanmıştır.

1970 yılından günümüze kadar da çok sayıda büyük yangın örneği gösterilebilir. Özellikle büyük işletmelerin, toplumsal yaşam içindeki etkinliklerinin ve sayılarının artması, ortaya çıkacak yangın hasar sıklığının ve şiddetinin de artmasına neden olmuştur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Bakan Koca Gerçek Vaka Sayısını Açıkladı! Türkiye, Avrupa’da 1’inci Oldu

   Bakan Koca gerçek vaka sayısını açıkladı! Türkiye, Avrupa’da 1’inci oldu Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son 24 saat içinde tespit edilen corona virüsü vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu duyurmuştu. Yeni hasta sayısının da dahil olduğu toplam vaka sayısının açıklanmasıyla birlikte Türkiye, Avrupa'da en yüksek vaka sayısı bildiren ülke oldu. Güncellenme: 23:06, 25/11/2020 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu top

   , Yer: Güncel Haberler ve Gündem

  • Büyük Tufan / James George Frazer

   Altın Dal’ın ünlü yazarı James G. Frazer, dünyanın bir zamanlar sular altında kaldığına ve sadece birkaç insanın kurtulduğuna dair yaygın inancın halkbilimsel kökenlerini tespit etmek için dünya çapındaki sel mitlerinin geçerliliğini inceliyor. Bu dikkat çekici kitabın girişinde Frazer amacını açıklıyor: “Amacım, anlatıların nasıl ortaya çıktığını ve dünyada nasıl bu kadar yayılmış olduklarını keşfetmek; merak konusu kökenleri olduğu zaman, gerçeklikleri veya gerçek dışılıkları ile temel olarak

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Büyük Dönüşüm / Karen Armstrong

   Eksen Çağı ve Dinsel Geleneklerin Başlangıcı     Tanrı’nın Tarihi ve Tanrı Savunusu’nun çoksatan yazarı Karen Armstrong’dan dinî düşüncenin gelişimindeki en önemli dönemlerden birine dair alışılmadık bir eser    MÖ dokuzuncu yüzyılda dört farklı bölgede yaşayan insanlar, günümüze dek devam eden felsefi ve dinî gelenekleri ortaya çıkardılar: Çin’de Konfüçyüsçülük ve Taoizm, Hindistan’da Hinduizm ve Budizm, İsrail’de tektanrıcılık ve Yunanistan’da felsefi rasyonalizm. Sonraki nesiller bu

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Çok Büyük ve Etkili Celb ve Teshir-Uyumasın Sizi Düşünsün

   Bu matlubunun uykusunu bağlamakla yapılan bir celbiyyedir.Aşağıda yazılı esmalar 313 kere 7 gece okunursa hakkında okunan kimse çok büyük bir ruhi bunalıma kapılır.Uyku uyuyamaz.Okuyana ve yahut okutana karşı elinde olmayarak şiddetli bir incizab duyar.Onu görmek, ona kavuşmak ister.Okunacak esmalar:   Ya şemusa ya helyusa ya ğayusa ya talyusa ya talmusa ya asbavütin yahin ali şeddayi tevekkelü bi akdi nevmi fülanete binti fülanete fi mehabbeti fülanibni fülanete haysü ma kanet elvahan elvahan

   , Yer: Büyü

  • Yeryüzündeki En Büyük Gösteri / Richard Dawkins

   Dawkins’in bu en yeni kitabı, yaradılışçıların ve evrim karşıtlarının iddialarına karşı son darbe. Yeryüzünün en ünlü evrimcilerinden biri olan Dawkins’ten, yeryüzünün en büyük gösterisinin kanıtları bu kitapta yer alıyor. “Richard Dawkins bilimsel berraklığın ve espritüelliğin ustası … bölümler muhteşem ve derinden etkileyici … kitabın konusu belirli bir çağa ait olmayan bir değer” Simon Ings, The Sunday Telegraph – Haftanın Kitabı “Richard Dawkins bir sanatçının doğanın ustalığına duyd

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
 • Yeni Oluştur...