Jump to content

Fotoğrafçılıkta Flaş Nasıl Kullanılmalıdır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Fotoğrafçılıkta Flaşlı çekim

 

Flaş sokak fotoğrafçılığı için tavsiye edeceğim bir yöntem olmadığından, zorunlu haller dışında kullanmamanız gerektiğini düşünüyorum. Zor ışık koşullarında, örneğin gecenin geç saatlerinde veya ışığın çok düşük olduğu durumlarda kullanma ihtiyacı duyabilirsiniz ancak flaş ışığının gece karanlığında sizi görünür kılacağını ve sokak fotoğrafçılığı için çok önemli olan, kitabın başlarından bu yana yücelttiğim görünmezlik unsurunu ortadan kaldıracağını unutmamalısınız.

flaşlı fotoğraf

Flaş ışığını eğlenceli ve yaratıcı kareler ortaya çıkarmak için bir yöntem olarak da kullanabilirsiniz. Bu yöntemi doğru uygulayabilmek için çeşitli testler yaparak ne tür görsel sonuçlara ulaşabileceğinizi önceden tecrübe etmelisiniz. Örneğin flaşı ortam pozu üzerine hareketli objeleri sabitlemek için dolgu ışık olarak kullanarak hareketli ve yaratıcı kareler üretebilirsiniz.

Direkt flaş ışığının çiğ ve sert bir karakteri vardır. Flaşı doğrudan öznenize patlattığınızda ana konu dışında tüm unsurlar karanlıkta kalır. Bu tür direkt flaş kullanımları genellikle tavsiye edilmemesine rağmen nadiren de olsa çok etkili fotoğraflar ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Çeşitli yöntemlerle direkt flaş kullanımının dezavantajlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Hareketli bir flaşınız varsa, ışığı yumuşatmak için flaşınızın yönünü yukarı, sağa ya da sola çevirerek kullanabilirsiniz. Bunu uygulayabilmek için çekim yaptığınız mekânda, flaş ışığı yönünde onu yansıtabilecek yüzeylere ihtiyacınız vardır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...