Jump to content

Abidin Dino


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Abidin Dino, başarılı bir ressam, yazar, siyasetçi ve yönetmendir. 1913 yılında İstanbul'da doğmuştur. 80 yıllık hayatı boyunca çağdaş Türk Resmi'nin öncüsü olmuştur.

Eğitim hayatına Robert Koleji'nde başlayan Abidin Dino abisinin de desteğiyle kendini tamamen sanata adamıştır.Yaptığı tüm çalışmaların dadaima yeniliksözünü kendine ilke edinmiştir. Esrarkeşler ve Pamuk İstifi çalışmalarında Nazım Hikmet'in ''Kuvayi Milliye Destanı''ndan ve Pertav Naili Boratav'ın ''Türk Masalları'' eserlerini resmetmiştir.

1933 yılında ''D Grubu'' ressamlarıyla birlikte birçok sergi açar. Yine 1933 yılında Ankara'ya film çekmeye gelen Sovyet Sergey Yutkeviç ile tanışır ve onun daveti üzerine Leningrad'a gider. Leningrad'ta sinema eğitimi alır ve Yutkeviç'in çalışmalarına katılır. Yutkeviç'e ''Madenciler'' adlı filmi için yardımlarda bulunur. 2. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Paris'e gider. Dekoratörlük yaptığı sırada birçok ünlü ressam ve fikir adamıyla tanışır, bunlardan birkaçı: Pablo Picasso, Tristan Tzara, Einstein, Andre Malraux...

1939'da İstanbul'a döndü. Yoksul insanlara ve balıkçılara olan hassas bakış açısından dolayı, onun gibi düşünen meslaktaşlarıyla birlikte Liman Grubu olarak anılan '' Yeniler Topluluğu''nu kurdu. Bu ressamlar tarafından oluşturulan ve sosyal bir duruşu olan sergileri yoğun ilgi gördü ve ses getirdi. Bu çalışmaları nedeniyle Mecitözü ve ardından Adana'ya sürgün edildi. Adana'da sürgün olarak yaşadığı yıllarda resimlerinde pamuk işçilerini işlemiştir. Bu dönemde ''kel'' adında bir oyun ve ''Çingeler'' adında bir senaryo yazmıştır.

Sürgün yıllarının ardından İstanbul'a dönen ressam, 1952 yılında Paris' gitti ve oraya yerleşti. Amerika, Fransa ve Cezayir'de sergiler açtı. Paris'te bulunduğu sırada Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onur Başkanlığı'nı ve New York Dünya Sergisi'nin sanat danışmanlığını yaptı.

Abidin Dino; Yaşar Kemal'in '' Deniz Küstü'', İlhami Bekir'in '' Unuttum'', Melih Cevdet Anday'ın ''Tanıdık Dünya'' adlı kitaplarının resimlemiştir.

7 Aralık 1993 günü 80 yaşındayken Villejuif Hastanesi'nde vefat etti, cenazesi İstanbul'a getirilerek Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...