Jump to content

Bedri Rahmi Eyüboğlu


Alyadua

Önerilen Mesajlar

bedri-rahmi-eyuboglu-kimdir_646x340.jpgBedri Rahmi Eyüboğlu çok değerli bir Türk ressam ve şairidir. 1911 Giresun'da doğdu. Babasının memuriyetinden dolayı Anadolu'nun birçok yerine gezdi. Babası Trabzon Milletvekili olunca oraya yerleştiler. Trabzon Lisesi'ni okuduğu sırada çok değerli bir ressam onun resim derslerine girmeye başladı. (Zeki Kocamemi) Zeki hoca, Bedri Rahmi'de ki cevheri keşfedince onu resime yönlendirdi. Ardından İstanbul Güzel Sanatlar Akademisini girdi. Fakat eğitimini yarıda bıraktı ve Paris'e ağabeyinin yanına gitti (Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun abisi, Sabahattin Eyüboğlu'dur). Paris'te André Lhote ile resim çalışmaları yaptı. Van Gogh, Gauguin, Cezenne gibi ressamların çalışmalarını görmek, onu resme daha çok bağladı.İlk kişisel sergisini 1934 yılında Bükreş'te açtı.

Bedri Rahmi yurda döndükten sonra 1934 yılında ''Yeni Adam Dergisi''nde ressam olarak çalışmaya başladı. 1934 yılına D Grubu Sergisi'ne katıldı. Resimlerinde kullandığı figürler özellikle beğenildi. Figür olarak yine halktan yararlanan ressam; yazma, kilim, cami mozaikleri vs. birçok saklı deseni resimlerinde kullanmıştır.

Bedri Rahmi 1928'de henüz bir lise öğrencisiyken şiirler yazmaya başladı. Şiirlerine 1933'ten sonra çeşitli dergilerde yer verilmiştir. Bu dergiler: Yeditepe, Ses, İnsan, Güney, İnkılapçı Gençlik, Varlık'tır. Şair kendi kitaplarını da 1941'den itibaren yayınlamaya başlamıştır. Halk edebiyatının masal, şiir ve deyişlerine büyük ilgi duyan şair, şiirinde bu imgeleri de sıklıkla kullanmıştır. Halkı kucaklama, halkın dilini kullanabilme çabası gerçekten takdire şayan olmuştur. Halkın folklorik öğelerini hem şiirlerinde, hem gezi-deneme yazılarında hemde resimlerinde kendine özgü bir üslupla harmanlamayı bilmiştir. Dili akıcı ve rahattır.

Bedri Rahmi Eyüboğlu hayatı başarılarla dolu bir ressam ve şaridir. Yaptığı resimler sergilerinde, katıldığı yarışmalarda, yurtiçi ve yurtdışında beğenilen eserler olmuştur. Karpostallara basılmış, önemli binaları süslemiştir.

21 Eylül 1975 yılında pankreas kanseri teşhisiyle vefat etmiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...