Jump to content

Gemi Seyahatinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Gemi seyahati ya da bilinen diğer adı ile ‘’cruise’’ son zamanlarda turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Mükemmel bir tatil olanağı sunan gemi seyahatlerini cazip kılan faktörler, hemen hemen her gün bir şehir görme fırsatı, bavul, eşya toplama derdinin olmaması, çeşitli seviyelerde olsalar da genelde otel lüksüne sahip olan gemilerde yaşama, denizi, dünyayı tecrübe etme olanakları sunmasıdır. Yunanistan’dan İtalya’ya, İtalya’dan Norveç fiyortlarına kadar her yeri görme lüksüne, gemi seyahatleri ile sahip olabilirsiniz.

 

 

Peki gemi seyahati yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 

 

Temel kurallar olarak, her geminin kapasitesi farklı olduğu için en az 2.5-3 saat öncesinden pasaport, bagaj ve diğer kontroller için geminin kontrol noktasında olunmalıdır.

 

 

Valizleriniz alındıktan sonra, kabininize 2-10 saat arasında ulaştırılacaktır, yapmanız gereken size verilen hususi kartları dikkatle korumanızdır. Zira gemi içerisindeki alışverişler, işlemler genelde bu kartlar ya da bileklikler üzerinden yapılmaktadır.

 

 

Bunun dışında başlıklar halinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 

 

ROTA SEÇİMİ

 

 

Genellikle 8-13 gün arasında süren gemi turlarında, uğranacak liman seçimini, rotayı iyi seçmelisiniz. Bazı noktalara gemi yalnızca uğramakta bazılarında ise 2 güne kadar kalmaktadır.

 

 

KEŞFE ÇIKIN

 

 

Pasaport ve bagaj işlemleri için erken giderek, ön sıralardan gemiye giriş yapabilirsiniz. Ardından devasa yüzen otelinizi en ince ayrıntısına kadar tanıyabilir, acil durumlarda yapılması gerekenleri, nasıl davranılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

 

KABİN SEÇİMİ

 

 

Ne tür bir kabin istediğinizi dikkatli seçin. Gemiler adeta yüzen otellerdir. 5 yıldızlı bir hizmet, konforlu yataklar, banyo hizmetleri mi istiyorsunuz yoksa iyi sayılan, 3 yıldızlı bir hizmet mi bekliyorsunuz? Ya da modern bir dekor, temiz yapılar mı, geleneksel bir dekor mu istiyorsunuz? Tüm bu soruların cevabı kabin-hizmet seçiminde yatmaktadır. Bunun dışında manzaralı, balkonlu kabinler de ekstra ücretle hizmete açıktır. Orta ve makine dairesine yakın kabinler ise kısmen daha ucuzdur.

 

 

EKSTRA HARCAMALAR

 

 

Genellikle gemi girişinde pasaport ve kredi kartı şirket tarafından alınır, harcamalarınıza göre seyahat sonunda size fatura ile iade edilir. Gemide birçok şey pakete dair olsa da, oldukça geniş yelpazede ürün ve hizmet de paketlere dahil değildir, kötü bir tatil hatırlamak istemiyorsanız, harcamalarınıza dikkat etmelisiniz.

 

 

PROGRAMLAR VE ÜCRETSİZ SERVİSLER

 

 

Birçok şirket, programlarını günlük olarak çıkarmaktadır. Örneğin, bir akşam Latin gecesi, bir diğer akşam Formal Night düzenlenebilir, ayrıca yatağa kahvaltı servisi, açık büfe ikramlar, ara ögünler gibi hizmetler isteğe göre ücretsiz olarak düzenlenmektedir. Ayrıca günlük kıyafetlerin yanında, takım, gece elbisesi gibi giysiler de getirilmelidir.

 

 

BİREYSEL GEZME

 

 

Şirketler varılacak ülkelerdeki gezme programlarını paket halinde satmaktadırlar ancak fiyatlar oldukça pahalıdır. Bunun yerine internet rezervasyonlarını, güncel ilanları takip ederek, yerlilerle anlaşarak siz de kendi turunuzu kendiniz oluşturabilir, daha önce tecrübe edilmemiş şekilde, bir programa bağlı olmadan yaşayabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Düşmanı Helak Etmek için

   Bir Arabi Ayin Son çarşamba Günü Bakire Bir Kiza Hamur Yoğutturulur Ve Bunu Nohut Miktarinca Küçük Parçalara Böldürülür 1001 Tane Olacak 1001 Defa Ya Kahhar Okunur üzerine üflenir O Hamur Deneleri Güvercinlere Saçilir Kuşlar Onlari Yerken Tevekkelü Ya Birkan Bi Helaki Fülan Bin Fülan Bi Hakki Hazihil Esmaişşeriyfeti Hiyel Acel Denir Oradan Arkasina Hiç Bakmadan Uzaklaşilir .

   , Yer: Büyü

  • Birini Kendine Aşık Etmek İçin

   i bir Arabi ayın 1ile 20 arası Perşembe gecesi veya Cuma namazı selayla ezan arası yapılır… önce gusül boy abdesti alınılır 2rekat hacet namazı kılınılır   33defa istiğfar 33defa tevhid 33defa salvat okunulur Sonra 1 defa Sübhane rabbike rabbil ızzeti amma yesfun. Ve selamün alel murselın. Vel hamdü lillahi rabbil alemın Sonra 1salavatşerife 1 fatiha okunulur bitirilir.. Sonra yiyecek veya içecek bir şeyin üzerine bu ayetler okunulur her okuyuşda üzerine üfürülür Okuma sayı

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • Kötü Şansı Def Etmek İstiyorsanız

   Bu büyüyü gün doğumuna yakın saatlerde yapmalısınız. Bir taş bulun.(Belli bir standartımız yok.Kısaca uygun olduğunu düşündüğünüz büyüklükte bir taş).Onu sıkıca tutun ağlayabiliyorsanız ağlayın.Tüm kötü şansınızın kederinizin o taş tarafından emildiğini ve o taşın içine hapsolduğunu hayal edin ve o taşa çok iyi odaklanın.Ve şunları söyleyin: "I release the past I release my fears I let go of all that harms My future is clear And I am charmed" Taşı güneş tam ufuk çizgisinde görünmeye başla

   , Yer: Wicca & Witchcraft

  • Fotoğraf ile Kendinize Aşık Etmek İçin Havvas hakkında herşey

   Size gönülden bağlanmasını istediginiz kişinin fotoğrafını masanızın üzerine koyun, aşagıdaki duayı (77 defa) okuyup fotoğrafa üfleyin.   Not1: Fotoğraf yerine, size aşık olmasını istediğiniz kimsenin az miktarda saç teli yada herhangi bir eşyasından küçük bir parça da olabilir. "Bismillahirrahmanirrahim. Yuhibbunehüm kehebbüllezine amenü eşeddi hubbullahü ve cealeş şemse zıyaen vel kamere nüren Vallahi Alim-i bizatis sudür."   Daha sonra "Ya Rabbim senin hakkın için, karşımda (fotoğ

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

×
×
 • Yeni Oluştur...