Jump to content

Ne Mutlu Türk'üm Diyene Sözünün Açıklaması


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

İnsanlık tarihinde zengin bir mirasa, birlikte yaşama konusunda samimi bir anlayışa, sahip olunan mirasın muhafaza edilmesi inancına dayanan gelişmiş topluma millet adı verilir. Atatürk, Türk milletinin kendi varlığının bilincine varmasını devletin ve bağımsızlığın korunabilmesinin koşulu olarak görmüş, Osmanlı Devleti'nin yıkılmasında öz benliğinden uzaklaşmasının etkili olduğunu söylemiştir.

 

 

Milliyetçilik ait olduğu milletin varlığını sürdürmek ve yüceltmek için çalışmak ve bu çalışmayı gelecek kuşaklara da aktarmaktır. Atatürk’e göre ırkı, düşüncesi ve inancı ne olursa olsun kendini Türk bilen ve Türk hisseden herkes Türk’tür. Bu durum Atatürk’ün milliyetçilik ilkesinin ırkçılık esasına dayanmadığını gösterir. Atatürk, Türk milletini ırk esasına dayandırmadığını, 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına Türk milleti denir.' sözüyle ifade etmiştir. Bir insan kökeni ne olursa olsun kendini hangi millete ait hissediyorsa o milletin kimliğini taşıyor demektir. Bu yüzden Atatürk ne mutlu Türk olana değil “Ne Mutlu Türk'üm Diyene!” demiştir.

 

 

Atatürk milli birlik ve beraberliği milliyetçilik anlayışının temel unsurlarından biri olarak kabul etmiş, millet fertlerini sıkı bağlarla bir birine bağlayabilmek için milli birlik ve beraberliği güçlendirmeye çalışmıştır. Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılması, Türk milletinin göstermiş olduğu milli birlik ve beraberlik sayesinde olabilmiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу

"Neydik ne olduk?" sorusunu sorup cevap arayacağına "Cehape" saplatısından kurtulamayan ve damarında onun bunun kanı dolaşan Türk düşmanlarının asla anlayamayacağı bir sözdür. Hâlâ anlamamakta ısrar ettikleri için Atatürk'e faşist ve ırkçı diyecek kadar adileşebiliyorlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...