Jump to content

Çatlamak İstemiyorsanız Su İçin...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çatlamak istemiyorsanız su için

 

catlamak-istemiyorsaniz-su-icin-1638859.Jpeg

 

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven,gebelikte sağlıklı ve dengeli beslenmenin vücuttaki organların sağlıklı kalması için gerekli olduğunu belirterek, “Özellikle günlük su tüketim miktarı da önemlidir. Suyun az tüketilmesi deride kuruluk ve deformasyonlara ve çatlaklara yol açabilmektedir” dedi.

 

Doğum sonrası eski haline dönmek isteyen bayanlarda en çok talep edilen estetik ameliyatların başında meme ve karın ameliyatları geldiğini ifade eden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Erdem Güven, “Özellikle annelik döneminde memelerin süt ile büyümesi ve emzirme sonrasında meme hacminin küçülüp meme derisinin bol kalmasıyla sarkıklık ve gevşeklik oluşmaktadır. Ayrıca bazı bayanlarda involüsyonel atrofi denilen süt verme sonrası memelerde aşırı küçülme de şekil bozukluğuna neden olan doğum sonrası süreçlerden birisidir. Bu durumların oluşmasıyla memelerde dikleştirme ve bazen de büyütme işlemi uygulanmaktadır. Tam aksi durumlarda göğüslerin normalden büyük olduğu bireylerde doğumla ortaya çıkan aşırı büyüklükten dolayı da başvuru olabilmektedir. Bu kişilere yapılacak meme küçültme ameliyatı ile normal görünüme kavuşması sağlanmaktadır.

 

Diğer sık karşılaşılan problem ise karın sarkması ve karın bölgesi derisinde meydana gelen çatlaklardır. Özellikle gebelikte aşrı kilo alma, ikiz gebelik ve normalden fazla büyük bebek olması durumlarında karın derisinde çatlaklar oluşmakta, doğumdan sonra aşırı bollaşan karın derisinde sarkıklık ve kötü görüntü ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında vücut harmonisini bozan bölgesel yağlanma artışı, yüz bilgesinde oluşabilen ve doğum lekesi adı verilen derideki renk değişiklikleri, ayrıca genital bölge deformasyonları da karşılaşılan problemlerden sayılabilir.” Diye konuştu.

 

“Doğum sonrası ortay çıkan deformasyonlar sırasıyla, normalden fazla kilo alınması ve bu kiloların kısa sürede verilememesi, genetik olarak deri elastikiyetinin zayıf olması sonucu derinin çatlaması, doğumda gerekli egzersiz ve sporun yapılmaması ile vücudun hareket kabiliyetinin zayıflaması ve kas gevşekliğinin oluşması gibi durumlardan kaynaklanır” diyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Erdem Güven, “Diğer önemli bir faktör doğum sonrası uygun spor ve egzersizlerin yapılmamasından zayıflamış ve gevşemiş karın kaslarının kendini toparlayamaması ve karında dışarı doğru bombeleşme oluşmasıdır. Doğum sonrası sağlıklı bir görünüme kavuşmak için öncelikli olarak normal kilolarda hamile kalınarak, ideal sınırlarda kilo alımını sağlanması gereklidir. Gebelikte sağlıklı ve dengeli beslenmek de vücuttaki organların sağlıklı kalması için gereklidir. Özellikle günlük su tüketim miktarı da önemlidir. Suyun az tüketilmesi deride kuruluk ve deformasyonlara ve çatlaklara yol açabilmektedir. Gebelikte spor ve egzersiz yapılması hamileliğin sağlıklı sürdürülmesinin yanında, hamilelik sonrasında vücudun daha hızlı ve kontrollü düzelmesini sağlayacaktır.

 

Doğumda vücutta meydana gelen değişikliklerin tam olarak düzelmesini beklemek büyük önem taşımaktadır. Doğum ve lohusalık sonrasında estetik operasyonlar için en uygun dönem süt verme dönemi bitiminden 3 ay sonrasıdır. Bu dönem bireyler arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Yapılacak ameliyat için bireyin ruhsal ve bedensel olarak hazır olması gerekmektedir. Özellikle doğum sonrası geçirilen zor döneme bağlı ortaya çıkan depresyon konusunda hekimin dikkatli olması gerekmektedir. Bu dönemde yapılacak operasyonlar sonrasında hastanın normal aktivitelerine dönüşü zorlaşabileceğinden ameliyatların ertelenmesi daha uygun olacaktır.

 

Daha sonra doğum yapmayı düşünen kadınların meme ve vücut şekillendirme ameliyatlarını olmalarında bir sakınca yoktur. Ancak karın derisini tekrar gerecek hamilelik süreci yaşaması muhtemel kişilerin ameliyattan sakınmasını önermekteyiz. Karın germe ameliyatlarının hamilelik sürecini bitirmiş ve tekrar doğum planı olmayan kişilere yapılması, ilerde yeni gebelikle ortaya çıkabilecek deformasyon ve deri çatlaklarının olmasını engelleyecektir.” şeklinde konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...