Jump to content

Geleneksel Türk El Sanatları


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Köklü bir geçmişi olan Türkler tarih boyunca birçok el sanatı ortaya koymuştur. Daha önceki zamanlarda göçebe olarak yaşayan Türkler gittikleri yerlerde kendi değerleriyle etkileşimde bulundukları milletlerin değerlerini harmanlayarak her geçen gün el sanatlarını çeşitlendirmiştir. Dokumacılıktan çiniciliğe, çorap örücülüğünden ebru sanatına kadar birçok geleneksek el sanatı vardır. Bunlardan bazıları günümüze kadar önemini yitirmemişken kimileri de unutulmuştur.

Geleneksel Türk el sanatları nelerdir?

Dokumacılık: Geleneksel Türk el sanatları deyince akla ilk gelenlerden birisi dokumacılıktır. Selçuklu zamanına dayanan dokumacılık gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Özellikle Sivas ve çevresindeki halılar sık dokunduğundan çok kıymetlidir. Bu bölgede dokunan halılarda en az 12 renk görülür ancak renklerin hepsi birbiriyle uyumludur.

Çinicilik:Geçmişi Selçuklulara dayanan çinicilik özellikle Türklerde mimarinin gelişmesiyle ortaya çıkmış bir sanattır. Birçok hayvan figürünü sanata döken çini sanatı eski zamanlarda sık sık kullanılırdı.

Çorap Örücülüğü:Geçmişte daha çok Sivas'ın Gürün ilçesinde yaygın olan çorap örücülüğü teknolojinin gelişmesiyle yavaş yavaş önemini kaybetmiş bir sanattır. Bu çorapların en önemli özelliği tiftikten yapılmasıdır.

Türk Oyaları:Şimdilerde daha çok dantel adıyla bilinen oyaların tarihi oldukça eskiye dayanır. Eskiden Türkler iğne oyası adı verilen zarif oyaları özenle yapardı. İnce bir işçilik gerektiren oyalar günümüzde yavaş yavaş yerini hazır örtülere bırakmıştır.

Keçecilik:Türklerde özellikle Isparta’da yapılan keçecilik sanatının ustaları günümüzde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Yolluktan yeleğe birçok eşyanın yapımında kullanılan keçelerin yapılmasında oldukça fazla emek vardır.

Ebru Sanatı:Geleneksel Türk el sanatları deyince akla gelen sanatlardan birisi de ebru sanatıdır. Yoğun kıvamlı suyun içine suda bozulmayan boyaların dökülüp şekil verme, daha sonra bu şekillerin kağıda geçirilmesi olan ebru sanatı günümüzde hala popülerliğini korur.

Yazma:Bir diğer geleneksel Türk el sanatı da yazmadır. Kumaş üzerine kalıplarla süsleme yapılması olan yazma sanatı milattan öncelere kadar dayanır.

Bakırcılık:Günümüzde bakırcılık eski önemini yitirse de eskiden Türkler arasında oldukça kullanılan bir sanattır. Şimdilerde önemini yitiren bu sanat geçmişte birçok mekan ve eşyanın süslenmesinde kullanılırdı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...