Jump to content

Pralin Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Değişik lezzetlerin bir araya getirilmesiyle yapılan pralinler, küçük lezzet bombalarıdır. Yemek dünyanızı lezzetlendirmek için yapacağınız pralinlere misafirleriniz de bayılacak.

 

 

Malzemeler

 

 

Çikolata Kalıpları (Pralin)

Kalıp Çikolata

İsteğe Göre Dolgu Malzemesi

Krema Torbası

Spatula

Kağıt

Eldiven

 

 

Yapılışı

 

 

Parmak izlerinin oluşmaması için eldiven takılır. Bir tencerede benmari usulü kalıp çikolata eritilir. Çikolata kalıpları 20-25 derece sıcaklığa getirilir. Kalıpların çikolatadan soğuk olması gerekir. Eriyen çikolata ılıyınca bir spatula yardımı ile kalıpların üzerinde gezdirilir. Tüm gözlere yayılması sağlanır. Fazla çikolata spatula yardımı ile dökülür. Hava kabarcıklarının yok olması için kalıplar tezgaha vurulur. Gözlere eşit miktarda çikolata yayılınca fazlası, kalıp ters çevrilerek dökülür. Spatula ile kalıp sıyrılır. Kalıp, açık yüzeyi zemine gelecek şekilde bir kağıt üzerine kapatılır, 5 dk fazla çikolatanın akması beklenir. Kalıbın kenarları spatula ile sıyrıldıktan sonra çikolatanın kalıplaşması için 5-10 dk buzdolabına koyulur. Bu sırada istenen dolgu malzemesi hazırlanır. İnce uçlu krema torbasına doldurulur. Kalıp dolaptan alınır. Kenarlara 2 mm kalacak şekilde dolgu malzemesi her göze koyulur. Dolgu çok sıcak olmamalı, oda ısısında olmalıdır. Dolgunun oturması beklendikten sonra eritilmiş çikolatadan her pralin göze azar azar dökülür. Kalıbın üst kısmı bir spatula yardımı ile sıyrılarak pürüzsüzleştirilir. Bu şekilde 30 dakika buzdolabında bekletilir. 30 dk sonra temiz bir kağıt üzerine kalıp kapatılır. Kalıba hafifçe vurularak pralinlerin kalıptan çıkması sağlanır. Pralinler daha sonra çelik spatula ile alıp servis tabağına yerleştirilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...