Jump to content

Schengen Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Avrupa Birliği tarafından 1995 yılında alınan bir karar ile Schengen sözleşmesinde yer alan ülkeler arasında sınır kontrolleri kaldırılmıştır. Schengen'e üye olan ülkelerde serbest dolaşım hakkı vardır. Schengen üyesi olan ülkeler, Batı Avrupa'da Avusturya, Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin yanında Kuzey Avrupa'da Finlandiya, Danimarka, Litvanya, Estonya, İsveç, Hollanda, Güneyde Fransa, Portekiz, İspanya, İtalya, Macaristan, Lüksemburg, Letonya, Doğuda Polonya, Malta, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'dır. Bunun dışında AB'ye üye olmayan İzlanda ve Norveç'te de özel bir anlaşma ile Schengen uygulanır.

 

 

Schengen vize başvurusunda, acentalara belirli bir hizmet bedeli ödenir. Fakat yapılan yeni düzenleme ile kişilerin evraklarını kendisinin temin etme hakkı bulunur. Böylece şahsi başvuru yapılır ve acentalara para ödenmek zorunda kalınmaz.

 

 

Schengen başvurusunda gerekli olan evraklar, gidilecek olan ülkeye göre değişebilir. Schengen için gerekli olan evraklar gidilecek olan ülkelerin konsolosluklarının web sitesinde yayınlanır. Schengen vize başvuru formu da bu ülkelerin konsolosluk web sitelerinde yer alır. Başvuru formu İngilizce'dir.

 

 

Schengen başvuru formu üzerinde yer alan former family name bölümü evli olan kadınlar tarafından doldurulur. Bunun dışında nüfus cüzdanı numarası yazan bölüme T.C kimlik numarası yazılır.

 

 

Schengen vizesi formu üzerinde bulunan type of travel document bölümüne seyahat belgesinin cinsi yazılır. Bu kısımda standart pasaportlar ordinaary yani ulusal pasaport olarak değerlendirilir. Umumi pasaportlar da bu şekilde değerlendirilir.

 

 

25 Eylül 2014 tarihinden sonra yapılan tüm Schengen vizesi başvurularında 1 defaya özel olarak ilk başvuru için parmak izinin bulunması koşulu vardır. Schengen formunun doldurulması ile birlikte başvuruda bulunurken parmak izi ilgili merkezlerde alınır. Parmak izinin bulunmadığı Schengen vize başvuru formları geçersiz sayılır.

 

 

Schengen vizesi başvuru formunda eğer bir davetiyeniz yoksa gideceğiniz ülkedeki konaklanacak otelin adı ve iletişim bilgileri form üzerine eklenir. Bu bilgiler ile birlikte Schengen vizesi doldurulmuş olur. Vize formu üzerindeki bilgilerde ülkelerin özel olarak isteyeceği evraklar yer alabilir. Schengen vizesi, arkadaş ve akraba ziyareti, turist amaçlı, iş nedenli ve transit geçişler için alınabilir. Sınırlı süreli alınan Schengen vizeleri, 90 gün boyunca belirtilen ülkelerde geçerlidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...