Jump to content

Eskişehir'de Neler Yenir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Eskişehir başarılı bir yönetimle son on yıldır ülkemizin en çok konuşulan illerinden biri oldu. Adana hariç diğer tüm büyük illere yakın olan Eskişehir' e ulaşım da çok kolaydır. Özellikle Ankara, İstanbul ve Konya' dan hareket eden hızlı tren Eskişehir' e gitmeyi de eğlenceli hale getirdi. Eskişehir' e gittiğinizde kendinizi bir Avrupa şehrinde duyumsayacaksınız. Harika mimarisiyle, Porsuk Çay' ındaki gondollarıyla, denize kıyısı olmamasına rağmen plajlarıyla ve birbirinden güzel parklarıyla Eskişehir bir çok Avrupa kentinden çok daha güzel.

 

 

Eskişehir' e gitmek isteyenler için en güzel seçenek hızlı tren, tren içindeki ambiyans, manzara ve alışık olmadığımız o hız zamanın çabucak geçmesini sağlıyor. Eskişehir' e trenle gitmenin en güzel yanı şehri gezmeye tren garıdan başlıyor olmaktır. Sadece Avrupa ülkelerinde görebileceğiniz kent haritasını alıp şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Kişisel bir öneri Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)' nı görmeden şehirden ayrılmayın.

 

 

Peki Eskişehir' de neler yenir? Eskişehir' e sadece yemek yemek için giden insanların da varlığı kentin bir yeme içme kültürüne sahip olduğunun göstergesi. Zaten Eskişehir çok göç alan bir kent olduğu için (özellikle Balkanlar) her yerleşen kendi mutfağından bir şeyler eklemiş Eskişehir mutfağına. Kent merkezinde ilk göze çarpan kahvaltı salonları oluyor. Ayrıca araçla gidilebilecek doğa içinde kahvaltı yapılabilecek bir çok seçenek de var. Önce kahvaltı salonlarından başlayarak bir sıralama yapalım biz de;

 

 

Doyuran Kahvaltı Salonu; Küçük bir lokasyona sahip olduğu için özellikle haftasonları yer bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Her sabah yedide müşterilerine hizmet vermeye başlayan Doyuran Kahvaltı Salonu' nda bir kahvaltı yapmadan Eskişehir' den ayrılmayın.

Konak Balaban; Konak 200 yıllık bir geçmişe sahip. Kendinizi bir müzedeymişsiniz gibi duyumsatıyor. Meşhur Kalabak suyu ile demlenen çayının tadi damağınızda kalacaktır. İşin güzel tarafı işletmenin 30 çeşit kahvaltılık malzemenin yanında bu çayı ücretsiz ve sınırsız ikram etmesi.

Ayten Usta; Sadece kahvaltı değil öğle ve akşam yemeği de yiyebileceğiniz bir mekan. Uluönder Parkı içinde bulunan işletmede "destan kahvaltı" adıyla bir kahvaltı hizmeti bulunmaktadır.

Eskişehir denince yemek olarak akla ilk gelen Çibörek' tir. Eskişehirliler doğru yazımının Çibörek olduğu konusunda ısrarcı olunca biz de Çibörek diye kullanmaya karar verdik. Daha önce de belirttiğimiz gibi göç alan bir kent olan Eskişehir' e çiböreğin Kırım' dan geldiği söyleniyor. İçi çiğden koyulup kızartılarak pişirildiğinden çibörek deniyor olsa gerek. Peki çiböreği Eskişehir' de nerelerde yiyebilirsiniz?

 

 

Papağan Çiğbörek Salonu; Papağan Çiğbörek Salonu, Köprübaşı caddesi Yalbı sokakda bulunan Papağan Çiğbörek Odunpazarı diye adlandırılan semttedir. Bir porsiyonda 5 adet çibörek bulunan tabak gayet doyurucu oluyor.

Eskişehir Çibörek Evi; Eskişehir Çibörek Evi, Atatürk Bulvarı üzerinde hizmet etmektedir.

Kırım Çibörek Evi: Kırım Çibörek Evi, Kent Park içinde hizmet etmektedir.

Eskişehir' in bir diğer meşhur yemeği ise Balaban Köfte' dir. (Balaban Kebap olarak da bilinir.) Balaban Tatarca' da çok anlamına geliyormuş. Ama siz adı Balaban diye tabağınızda çok köfte olacağını düşünmeyin hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Balaban Köfte yemek için seçenekler;

 

 

Abdüsselam Balaban Kebap; Abdüsselam Balaban Kebap Eskişehir' in en eski Balaban Kebapçılarından biriymiş. İşletmenin neredeyse 75 yıldır aynı yerde ve aynı sıcaklıkla hizmet verdiği söyleniyor. Damak tadına hitabına diyecek yok ama sadece öğle arasında hizmet veren kebapçı ne yazık ki kendini fazla geliştirememiş gibi duruyor.

İstasyon Köfte Evi; Atatürk Bulvarından kolayca ulaşılabilecek uzaklıta olan İstasyon Köfte Evi' nde mutlaka köfte yemelisiniz.

Köfteci Ali; Garın tam garşısında hizmet veren köfteci Ali Eskişehir' e trenle gidecekler için lezzetli bir seçenek olabilir.

Çibörek ve Balaban Köfte' nin yanı sıra eğer tatma fırsatınız olursa, kuzu sorpayı, toyga çorbasını, bamya çorbasını, göbete, met helvası ve Sivrihisar baklavasını denemeden dönmeyin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...