Jump to content

Blues Müzik...


Renan

Önerilen Mesajlar

Blues Müzik

 

Blues müzik yaklaşık 400 yıllık bir geçmişi olan kökleri Afrika'ya dayanan bir müzik türüdür. Afrıkadaki köleler tarafından başlanan ve temeleri atılan bu müzik tarzı yaşanan acıları, hüznü, zorlukları anlatan bir çığlık gibi bu güne kadar değerleri artarak gelmiştir.

 

İnsanlık dışı muameleye maruz kalan kölelerin kendini ifade etmek, acıları ve üzüntülerini dile getirmek amacıyla başladıkları bu müzik tarzı bugunkü modern müziği de temellendirmiş dersek çok da yanlış olmaz. kölelik döneminde ruhen kaçılacak tek yer olan müziğe sığınan köleler buna kapılara vurarak ritm tutmayla başlamıştır. Köleliğin kalkmasıyla beraber acılarını umutlarını ve özgürlüklerini anlatan şarkılar yapmaya başlamışlar ve artık müziğin coğrafyası genişleyerek Afrika'da başlayan blues müzik Amerika toplumu üzerinde etkili olmaya başlamıştır. Amerika coğrafyasından da dünyay doğru bir yayılma yaşanmıştır.

 

Kendi içinde çeşitli gruplara ayrılan Blues müzik; Delta Blues,Teksas Blues ,Memphis Blues gibi isimler almıştır. Bu isimleri alması değişik kültürlerle ve değişik coğrafyalarla farklı bir etkileşime girmesidir. Bu etkileşim sonucu bazı farklılıklar oluşmuştur. Örneğin Delta Blues türünde ölçü ve nota kullanılmamıştır. tamamen ağıt formunda gelişmiş bir türdür.

 

Acının, hüznün müziği olan Blues müziğin adını çivit mavisinden alması bu rengin matemsel bir havada yas tutma ikonu yaşatmasıyla alakalıdır. Cenaze ve yas törenlerinde acının etkili ifadesi olarak kullanılmıştır.

 

Derin acılar sonucu oluşan bu müziğin temelinde ritm vardır. Zaten çıkış aşamasında da herhangi bir müzik aleti olmaksızın kapılara vurulan ritm bu muhteşem müziğin yaratılmasında öncülük etmişti. Daha sonra armonika ve gitarla eşlik edilerek geliştirilmiştir. Bu müzik aletlerine ulaşmaları ise gospel denilen ilahilerin söylenmesi ve müziği dini boyuttan biraz olsun hareketli ,eğlenceli bir forma dünüştürerken gerçekleşmiştir. Sonunda Blues müziğin ortaya çıkması etnik köklü olarak ortaya çıkan ve çeşitli coğrafyalarla büyüyerek dünyaya açılan bir tür olarak günümüze gelmiştir.

 

Blues müzikte enstrüman hakimiyeti oldukça önemlidir. En önemli ve değerli enstrüman ise ''clap''tır. Ellerini çırparak müziğe ritim ve yön veren blues sanatçısı melankolisini, acısını ve yer yer isyanını işte bu şekilde kulağımıza fısıldar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...