Jump to content

NLP Teknikleri


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

nlp-teknikleri_646x340.jpgNöro Lengüistik Programlama'nın kısaltması olan NLP, davranışlarımız üzerinde zihin – dil arasındaki sürekli etkileşimin yansımalarını açıklar.

İnsanın yaşamında son derece etkili olan Nöro, Lengüistik ve Programlama'yı merkezine alan NLP, dilbilimci John Grinder ve matematikçi Richard Bandler tarafından Amerika''da oluşturulmuştur.

Mükemmel biri ile konusunda yetkin biri arasındaki fark nedir sorusunu açıklamaya çalışan NLP, kişilerin sözel ve davranışsal yaklaşımlarını inceler. Böylece kişisel gelişime büyük katkısı olan NLP teknikleri ortaya çıkar.

NLP Teknikleri içerisinde başarıya ulaşmanın en kısa yolu 'modelleme'dir. Modelleme, mükemmelliğin herkesi tarafından öğrenilebilir – uygulanabilir olduğunu savunur. Bir anlamda modelleme tekniği olan NLP teknikleri bugün psikoterapiden eğitime, sağliktan iş hayatına, yöneticilikten liderliğe kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Değişim becerileri ve etkin yöntemleri içeren NLP teknikleri sayesinde kişilerin istedikleri sonuçları elde etme yöntemlerini öğrenmeleri sağlanır. Davranışlar üzerinden giderek kestirme sonuçlara ulaşmaya çalıştığı için 'mükemmellik bilimi, değişimin sanatı, performans teknolojisi, istediğiniz sonuçları elde etme yöntemi' şeklinde de adlandırılan NLP, insanı anlamaya çalışır.

İnsanı yalnızca bir birey olarak değil bir ailenin, toplumun ve evrenin bir parçası olarak ele alan NLP Teknikleri Harita yaklaşımı ve Sistem yaklaşımı olmak üzere iki temel varsayıma dayanır.

Harita yaklaşımına göre kişinin çevreden gelen uyaranlara kendi yorumunu katarak kendine göre bir gerçek oluşturur ve buna 'nöro-lengüistik harita' denir. Sistem yaklaşımı ise birbiriyle sürekli etkileşim halinde olan kişiler, toplumlar ve evrenin karmaşık bir sistemler bütünü oluşturduğunu savunarak bu unsurlardan herhangi birini sistemden ayırmanın mümkün olmadığını dile getirir.

NLP tekniklerini hayatında etkili bir şekilde kullanan insanlar öncelikle kişisel gelişimlerinde önemli yol katedecektir. Karşılaşan sorunlar karşısında farklı davranış laternatifleri geliştirilebilmesini sağlayan NLP teknikleri, başarı oranını da artıracaktır. İnsana çeşitli bakış açıları kazandıran NLP teknikleri sayesinde yaşanan sorunlara karşı daha güçlü durulmakta, hayata daha olumlu gözlerle bakılmaktadır. Umutsuzluğa asla yer verilmeyen NLP'de insan, çok çeşitli seçenekle donatılarak mükemmelliğe yaklaştırılır. Böylece insanın olgunlaşması da sağlanır.

Kişisel sorunların çözülmesinde insana yol gösteren NLP teknikleri, NLP üzerine yazılmış kişisel gelişim kitapları veya NLP uzmanlarının verdiği eğitim ve seminerler aracılığıyla öğrenilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nöro lojistik planlama...Bununla basladi her sey..O gunden beri kişiselimizi geliştiriyoruz..

Bundan sonra devaminda kişiselini gelistirenler bir cok kitap yszdi..

Ama unuttugumuz bir sey vardi..İnsanlar farkli kisiliklere sahiptiler:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Zeka Geliştirme Teknikleri – 9 Zeka Türünün Anatomisi...

   Zeka Geliştirme Teknikleri – 9 Zeka Türünün Anatomisi     Geleneksel olarak zeka, okuma ve matematik gibi temel konularda yeterliliği ölçen kısa yetenek testleriyle ölçülegelmiştir. Zeka büyük oranda hala bu testlerden elde edilen başarı ölçütleriyle tanımlanmaktadır. Fakat Harvard Üniversitesi’nde bir akademisyen olan Howard Gardner zekanın sadece okuduğumuz bir şeyi ne kadar kolaylıkla kavradığımıza ya da bir denklemi ne kadar kolaylıkla çözdüğümüze bağlı olmadığını düşünmektedir.Bu yüzde

   , Yer: Kişisel Gelişim

  • Dikkat Toplama Teknikleri.

   [h=1]Dikkati Toplama Teknikleri[/h] Modern hayatta bir yandan telefonumuza düşen mesajın sesi olsun, bir yandan twitter’da her an atılan twitler olsun neredeyse insanın oturup işine odaklanması imkansız. Bugün Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu oranları her geçen gün çocuk popülasyonunda artmakta. Peki ya yaptığı işe odaklanamayan yetişkinler? Her gün ofisten çıkıp, “Yarına yapacaklarım daha da arttı.” diye hayıflanan çalışanlar… Maalesef günümüzde dikkati toplayabilmek her z

   , Yer: Kişisel Gelişim

  • Balık Kızartma Teknikleri

   Balık içerdiği omega 3 ve antioksidan özelliği ile sıkça tüketilmesi gereken gıdalardan biridir. Beyaz et olarak hayatımızda yer alan balığı haftada en az bir kere tüketmelisiniz. Peki, balığı pişirirken seçtiğiniz yöntemin püf noktaları bulunduğunu biliyor musunuz? Lezzetli ve yağsız bir balığın tadı damağınızda kalması için birkaç detaya dikkat etmelisiniz. Satın aldığınız balıkları iyice yıkayıp temizledikten sonra suyunun süzülmesini beklemelisiniz. Ayrıca balıklar kızartılacağından dolayı

   , Yer: Pratik Bilgiler

  • Astral Seyehat İçin Nefes Alma Teknikleri.

   Duygusal aktivite ve nefes alma hızı arasında sıkı bir ilişki vardır. Heyecanlanma anında nefes alma hızımız belli bir şekilde artar. Bunun tersi de aynen doğrudur. Nefesimiz yavaşladığında heyecanlarımızın da yavaşladığını ve hemen sakinleştiğini görmekteyiz.   Nefes, tüm gevşeme tekniklerinde çok önemli bir yer tutar. Eski yogiler, müritlerine gevşemeyi tüm dikkatlerini ritmik nefes üstünde odaklama talimatlarıyla öğretirlerdi. Bir çok Hıristiyan mistiği de duaya yardımcı olmak üzere z

   , Yer: Astral Seyahat

  • Elektro Gitar Çalma Teknikleri

   Birçok müzik türünde etkin bir biçimde kullanılan elektro gitarların çalma teknikleri de türlere göre farklılık gösterir. Bu farklı teknikleri kullanmaktaki amaç ses kalitesinin daha üst seviyede ve istenen stillere göre daha uygun verilmesini sağlamaktır.     Elektro gitarlarda sağ elin parmakları ve tırnakları yerine, köşeleri yuvarlatılmış üçgen şeklinde ve değişen sertlikteki plastik parçaları olan penalar kullanılır. Pena baş parmak ve işaret parmağı arasında tutulur ve telde sürekli ol

   , Yer: Enstrümanlar

×
×
 • Yeni Oluştur...