Jump to content

NLP Teknikleri


Alyadua

Önerilen Mesajlar

nlp-teknikleri_646x340.jpgNöro Lengüistik Programlama'nın kısaltması olan NLP, davranışlarımız üzerinde zihin – dil arasındaki sürekli etkileşimin yansımalarını açıklar.

İnsanın yaşamında son derece etkili olan Nöro, Lengüistik ve Programlama'yı merkezine alan NLP, dilbilimci John Grinder ve matematikçi Richard Bandler tarafından Amerika''da oluşturulmuştur.

Mükemmel biri ile konusunda yetkin biri arasındaki fark nedir sorusunu açıklamaya çalışan NLP, kişilerin sözel ve davranışsal yaklaşımlarını inceler. Böylece kişisel gelişime büyük katkısı olan NLP teknikleri ortaya çıkar.

NLP Teknikleri içerisinde başarıya ulaşmanın en kısa yolu 'modelleme'dir. Modelleme, mükemmelliğin herkesi tarafından öğrenilebilir – uygulanabilir olduğunu savunur. Bir anlamda modelleme tekniği olan NLP teknikleri bugün psikoterapiden eğitime, sağliktan iş hayatına, yöneticilikten liderliğe kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Değişim becerileri ve etkin yöntemleri içeren NLP teknikleri sayesinde kişilerin istedikleri sonuçları elde etme yöntemlerini öğrenmeleri sağlanır. Davranışlar üzerinden giderek kestirme sonuçlara ulaşmaya çalıştığı için 'mükemmellik bilimi, değişimin sanatı, performans teknolojisi, istediğiniz sonuçları elde etme yöntemi' şeklinde de adlandırılan NLP, insanı anlamaya çalışır.

İnsanı yalnızca bir birey olarak değil bir ailenin, toplumun ve evrenin bir parçası olarak ele alan NLP Teknikleri Harita yaklaşımı ve Sistem yaklaşımı olmak üzere iki temel varsayıma dayanır.

Harita yaklaşımına göre kişinin çevreden gelen uyaranlara kendi yorumunu katarak kendine göre bir gerçek oluşturur ve buna 'nöro-lengüistik harita' denir. Sistem yaklaşımı ise birbiriyle sürekli etkileşim halinde olan kişiler, toplumlar ve evrenin karmaşık bir sistemler bütünü oluşturduğunu savunarak bu unsurlardan herhangi birini sistemden ayırmanın mümkün olmadığını dile getirir.

NLP tekniklerini hayatında etkili bir şekilde kullanan insanlar öncelikle kişisel gelişimlerinde önemli yol katedecektir. Karşılaşan sorunlar karşısında farklı davranış laternatifleri geliştirilebilmesini sağlayan NLP teknikleri, başarı oranını da artıracaktır. İnsana çeşitli bakış açıları kazandıran NLP teknikleri sayesinde yaşanan sorunlara karşı daha güçlü durulmakta, hayata daha olumlu gözlerle bakılmaktadır. Umutsuzluğa asla yer verilmeyen NLP'de insan, çok çeşitli seçenekle donatılarak mükemmelliğe yaklaştırılır. Böylece insanın olgunlaşması da sağlanır.

Kişisel sorunların çözülmesinde insana yol gösteren NLP teknikleri, NLP üzerine yazılmış kişisel gelişim kitapları veya NLP uzmanlarının verdiği eğitim ve seminerler aracılığıyla öğrenilebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nöro lojistik planlama...Bununla basladi her sey..O gunden beri kişiselimizi geliştiriyoruz..

Bundan sonra devaminda kişiselini gelistirenler bir cok kitap yszdi..

Ama unuttugumuz bir sey vardi..İnsanlar farkli kisiliklere sahiptiler:)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...