Jump to content

Freud’un Üç Kişilik Bileşeni...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Freud’un Üç Kişilik Bileşeni

 

20. yüzyılın başlarında, fizikçi ve psikolog Sigmund Freud insanın psikolojik gelişimini ve anormal zihinsel durumları daha iyi anlamak için zihnin yapılarını açıklamaya çalıştı. Freud zihni; her biri farklı kişisel özelliğe sahip id, ego ve superego olmak üzere üçe ayırdı. Bu üç bileşen kişinin kişiliği olarak tanımlanan davranışları düzenlemek için birlikte çalışırlar.

 

Bilinçlilik Seviyeleri: Freud’un kişilik bileşenleri üç seviyeli bilince---bilinç öncesi, bilinç ve bilinçaltı— ve bir seviyeden diğer seviyeye dürtülerin veya hatıraların taşınabilmesi yeteneğine dayanır. Bilinç öncesi kişinin farkında olduğu; ama hemen odaklanamadığı bilgiye denir. Bilinç kişinin ani dikkatine odaklanır. Bilinçaltı bilgi de alt bilincin düşünmeye ve bağımsız bir şekilde çalışmasına ve kontrol edilmeyen davranışlara izin veren bilinçli aklın ulaşamadığı odaktır.

 

Id: Freud’un “ilk süreçler” diye tanımladığı kişinin temel ihtiyaçları ve dürtülerini tatmin eden gerçek algısı olmayan ve güvenmeyen en ilkel kişisel bileşendir. Bu ilkel dürtülerin örnekleri zevk almaya dayalı tavırlar ve saldırganlıktır. İd , olası sonuçları düşünmeden ani ihtiyaç ve dürtüler için talep edilen istek yani “zevk prensibi” ile yönetilir.

 

Ego: “Gerçek prensibi”ni kullanarak, ego eylemleri, onların olası sonuçlarını değerlendirir ve id’in dürtülerinin uygun çözümlerini belirler. Bunu başarmak için; ego, “ikinci süreç” olan algı, tanıma, yargı ve hafızayı kullanır. Ego id ve superego arasında hareket eder ve superego yüzünden bastırılmış ahlak sınırlandırmalarının altındaki idden kaynaklı dürtüleri tatmin etmeye çalışır.

 

Süperego: Superego çocukluk, eğitim ve deneyimler boyunca elde edilen kişi değerlerini ve sosyal ahlakı içerir. Geçmişteki eğitime ve deneyime dayalı kişinin davranışlarını düzenlemek için suç ve kibir gibi duyguları güçlendirir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...