Jump to content

E-Ticaretin Dezavantajları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Günümüzde internet imkanlarının gelişmesi ile birlikte insanların hayatlarına yeni seçenekler gelmiş bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de günden güne yaygınlaşan e-ticarettir. Elektronik ticaret olarak da ifade edilen e-ticaret için şu anda hizmet veren birçok aktif internet sitesi vardır. Bırakın bilgisayarları mobil uygulamalar sayesinde cep telefonları üzerinde bile alışveriş yapmak mümkün hale gelmiştir. Bu durumun hız ve zaman kazandırması gibi insanlara çeşitli avantajları bulunmaktadır. Fakat e-ticaretin getirdiği birçok avantaja rağmen ne yazık ki birçok dezavantajı da bulunmaktadır. Bunların bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekmektedir.

 

 

E-Ticaretin insanlara getirdiği dezavantajlar nelerdir?

 

 

Direkt mağazadan satış alma gibi satıcı ve alıcının yüz yüze iletişim kurması e-ticaret içerisinde mümkün değildir. Böyle bir durum olunca da satın alınmak istenen ürünün alıcı tarafından görülmesi ya da denenmesi söz konusu değildir. Bu durum özellikle ayakkabı ya da kıyafet alınacağı zaman problem çıkarabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için iade seçenekleri çok olan alışveriş sitelerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

E-Ticaretin belki de en büyük problemlerinden bir tanesi beklemektir. Mağazadan yapılan alışverişlerde ürün direkt paketlenir ve alınır. Fakat internetten alışveriş yapıldığında kargo süresinin beklenmesi gerekmektedir.

E-Ticaretin getirdiği en büyük dezavantajlardan bir tanesi de güven problemidir. Bu aslında gelişen bilişim sektörünün en büyük problemidir. Güvenlik sorunu olan internet sitelerinde bu daha da çok ortaya çıkmaktadır. Kredi kartı bilgilerinin kötü amaçlı yazılımcıların eline geçmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durumda müşterileri e-ticaretten uzaklaştıran bir faktördür. Bu yüzden internet sitesi güvenli olan yerlerden alışveriş yapmak, hatta cep telefonlarına doğrulama kodu gönderen sitelerin tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Mağazadan alınan ürünlerde problem çıktığı zaman mağazaya giderek iletişim kurmak oldukça kolaydır. Fakat internetten alışveriş yapıldığında bu durum can sıkıcı olabilmektedir. Özellikle müşteri hizmetleri arandığında uzun süreler bekleyip sonuç alamamak oldukça olağan bir durumdur.

E-Ticarette birçok sitede önce para ödenir ve daha sonradan ürün gelir. Bu da müşterileri kandırmaya oldukça açık bir sistemdir. Bu nedenle de güvenli ve tanınmış sitelerden alışveriş yapmak gerekmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...