Jump to content

E-Ticaretin Avantajları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Günden güne artan internet kullanımı, ticaret sektöründe de birçok yeni fırsat yaratmış ve hem satıcılara hem de müşterilere yepyeni olanaklar sunmaya başlamıştır. Ticaretin hızlı, güvenilir ve aralıksız bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayan elektronik ticaret, bu fırsatlardan yalnızca birisidir. Özellikle internetin mobil cihazlarla entegre haline gelmesi, elektronik ticaretin önünü açmış ve en sık tercih edilen alışveriş seçeneklerinden bir tanesi haline gelmesinde başrolü üstlenmiştir. Peki elektronik ticaret nedir ve sağlamış olduğu avantajlar nelerdir?

 

 

Elektronik ticaret, en basit tanımıyla ticaret işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir. Alıcı ve satıcıyı direkt olarak karşı karşıya getirmeyen bu alışveriş yönteminde temel amaç; ürün gamını olabildiğince geniş tutmak ve yedi gün, yirmi dört saat boyunca güvenli ve hızlı bir alışveriş imkanını sağlamaktır. Hem müşteri hem de satıcı için birçok kolaylık sağlayan elektronik ticaretin avantajlarını aşağıdaki gibi belirtmek yanlış olmayacaktır.

 

 

1.Daha Az Maliyet

 

 

E- Ticaret aracılığıyla gerçekleştirilen alışverişler, fiziki bir mağaza gerektirmediği için birçok önemli giderin önüne geçmekte ve hem müşteri hem de satıcılar için çok daha ekonomik olmaktadır.

 

 

2.Stok Yapmaya Gerek Yok!

 

 

Elektronik ticaretin sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesi de kuşkusuz ki stok ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. Stok yapılmadan gerçekleştirilen alışverişlerde satıcı daha rahat hareket edebilmekte ve zarar riskini azaltmaktadır.

 

 

3.7 Gün 24 Saat Açık Mağaza!

 

 

Fiziksel mağazalarda belirli saat aralıklarında alışveriş gerçekleştirilebilirken elektronik ticarette böyle bir durum sözkonusu değildir. Müşteriler istediği her zaman herhangi bir kısıtlama olmadan alışveriş yapabilir ve istedikleri ürünü temin edebilirler. Böylece satıcı günün her saati herhangi bir bedel ödemeden ürünlerini satabilir ve ticari faaliyetlerine durmaksızın devam edebilir.

 

 

4.Daha Çok Müşteri

 

 

Elektronik ticaretin bir diğer avantajı ise müşteri sayısının fiziki mağazalarda olduğu gibi belirli bir çevre ile sınırlı kalmayışıdır. Elektronik ortamda gerçekleştirilen satış işlemleri ile satıcı, dünyanın her yerinden sipariş alıp, ürünlerini satabiir.

 

 

5.Daha Ucuz

 

 

Elektronik ticaretin en büyük avantajı kuşkusuz ki ucuzluğudur. İşletme giderlerin az olması dolayısıyla düşen fiyatlar satıcıya daha fazla müşteri sağlayacak ve kârlı bir alışverişin önünü açacaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...