Jump to content

Dönüm Noktası: İki El Birden Nakledildi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Dönüm noktası: İki el birden nakledildi

 

İlk kez bir çocuğa iki el birden nakledildi. Başarılı operasyon Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirildi. Doktorlar ameliyatın, çocuklara organ naklinde dönüm noktası olduğunu söylüyor

 

fft2mm7146559.jpg

 

Amerika Birleşik Devletleri, sekiz yaşındaki Zion Harvey'i konuşuyor. Enfeksiyon hastalığı nedeniyle iki yaşında el ve bacaklarını kaybeden Zion'a, iki el birden nakledildi.

 

Başarılı operayon dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Zion Harvey, ameliyatın ardından Philadelphia Çocuk Hastanesi'nde basının karşısına çıktı.

 

fft31_mf7146557.Jpeg

 

Doktorlar ameliyatı, çocuklara organ naklinde bir dönüm noktası olarak değerlendiriyor. Zira; küçük damar, doku ve sinirler nakil sürecini, yetişkinlere kıyasla daha karmaşık ve zor hale getiriyor.

 

Ay başındaki ameliyat 40 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirildi. 8 yaşındaki Zion, mutlu. Şimdi en çok istediği şey; çocuk parkındaki oyuncaklara tırmanabilmek ve futbol topu atabilmek. Ancak basın toplantısında, ''ameliyat başarılı olmasa da üzülmezdim'' dedi.

 

fft31_mf7146558.Jpeg

 

Zion, “Ailem, kuzenlerim, büyük annem ve büyük babam beni çok destekliyor. Ameliyat başarılı olmasaydı üzülmezdim, devam etmem için ailem yine yanımda olacaktı” diye konuştu.

 

Zion Harvey, henüz nakledilen ellerini kullanamıyor. Parmaklardaki sinirlerin yenilenmesi için 8 ay gerekiyor.

 

Dönüm noktası: İki el birden nakledildi - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...