Jump to content

Interrail İle Nerelere Gidilebilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Trenle seyahati sevenler için harika bir fırsat olan İnterrail, pek çok genç için büyük olanaklar sağlıyor. Özellikle Avrupa'yı merak eden, deyim yerindeyse karış karış bu toprakları gezmek isteyenler, İnterrail seçeneğine sarılıyorlar. Peki, interrail ile nerelere gidilebilir?

 

 

İnterrail, uluslararası tren seyahatleri gerçekleştirmek için oluşmuş olan bir aktivitenin genel ismidir. İnterrail biletlerini alan katılımcılar, bilet türlerine göre 1 haftalık, 10 günlük, 1 aylık gibi süreler içinde, yine bilet türlerindeki kapsama göre sınırsız şekilde, belli sayılarda ya da çeşitli şekillerde trenle seyahate çıkabilirler. İnterrail serüveninin kapsamında, Avrupa ülkeleri, İskandinav ülkeleri gibi ülkeler vardır. Yani seyahat alanı, oldukça geniştir. Bu nedenle de, interrail aracılığı ile gidilebilecek olan şehirler ya da ülkeler oldukça fazladır.

 

 

Tren yolculuklarının baz alındığı, yer yer gemi ya da kara yolu ile de desteklenebilen interrail aktivitesi, demir yolunun uzandığı her Avrupa köyüne kadar geniş topraklarda etkindir. Katılımcıların yaşlarının bilet türlerine ve vagonlara etki ettiği, yine yaşlara göre fiyatların değiştiği, bilet türlerine göre de kapsam ve uygulamaların çeşitlendiği düşünüldüğünde, herkesin interrrail macerasına atılması söz konusu olabilir.

 

 

Bu noktada, kendi interrail deneyimimi aktarmak istiyorum. Bu şekilde yaşanmış bir interrail macerası ile bu aktivitenin ne denli sınırsız ve kısıtsız olduğu görülebilir.

 

 

2013 yılının Eylül ayında, İspanya'nın Barcelona kentinden çıkmak sureti ile, 10 günlük bir interrail bileti aldım. İnterrail biletlerini alırken, başlangıç ve bitiş noktalarının belirtilmesi, aynı zamanda bu zamanların net tarihleri belirlenmek zorunda olduğu için, biletimi alırken Barcelona - İstanbul olarak başlangıç ve bitiş noktalarını belirttim.

 

 

Biletinizin türüne göre, başladığınız noktaya dönmeniz de mümkündür. Fakat bu şekilde, aynı güzergahları kullanma ihtimali artacağı için, çok fazla yer görme imkanı da azalacaktır. Bu açıdan, başlangıç ve bitiş şehirlerinin farklılık göstermesi önemlidir. Bundan dolayı, kendi interrail deneyimimde, Barcelona başlangıcı ve İstanbul bitişini belirlemek bana avantaj sağladı.

 

 

Barcelona'ya ulaşmak için Budapeşte aktarmalı uçak kullandım ve Barcelona'ya vardım. Barcelona ana tren garından, arkadaşımla beraber turumuza başladık. Bizim biletlerimizde, belirlenen süre içerisinde 5 defa trene binme kısıtı vardı. Bunu biz tercih etmiştir. 10 gün içinde 5 biniş hakkı, interrail seçeneklerinden ugyun ve avantajlı olanlar arasında yer aldığı için bu tercihi yaptık.

 

 

Barcelona'dan yola çıkarak tren yolculuğuna başladık ve çeşitli İspanyol yerleşim noktalarını geçerek Fransa topraklarına giriş yaptık. Fransa'nın güneyinde, sahilden yapılan tren yolculuğunun ardından Marsilya kentine geldik ve burada 1 gece kaldık.

 

 

Marsilyadan sonra güney Fransa sahilleri üzerinden İtalya topraklarına giriş yaptık. Milano'da 1 gece kaldık ve ardından da Venedik kentine geçtik. Güzergahları keyfe göre belirleme şansı olduğu için, biletinizin izin verdiği ölçüde istediğiniz yerleşim noktalarında duraklama yapabilmektesiniz.

 

 

Venedik sonrasında Slovenya, Slovakya gibi ülkeler üzerinden Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a vardık. Hatta burada, eski futbolcu Prekazi ile de tanışma şansı bulduk.

 

 

Sonrasında ise Bulgaristan'ın Sofya kentinde durakladık ve en nihayetinde İstanbul'a vardık. 10 günlük interrail yolculuğunda, pek çok Avrupa şehrini görme şansını yakalamıştık.

 

 

İnterrail ile istediğiniz her Avrupa ülkenize girme şansına sahip olunmaktadır. Ancak bunun için, aşağıdaki noktalar oldukça önemlidir;

 

 

Pasaport ve vize durumunuz

Tercih ettiğiniz interrail biletinizin özellikleri

Para durumunuz

Belirlediğiniz güzergah

Bu noktalar ışığında, interrail konusunda sınırsız bir özgürlük alanı bulunmaktadır. İtalya, Yunanistan, İspanya gibi güney ülkeleri, Fransa, Almanya gibi orta Avrupa ülkeleri ve Norveç, İsveç gibi İskandinav ülkeleri bile gidilebilecek ülkelere dahildir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...