Jump to content

Görünmez Yapan Kıyafet Geliştirildi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Görünmez yapan kıyafet geliştirildi

 

ABD’de Berkeley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, üç boyutlu nesnelerin çevresindeki ışığı bükerek onları görünmez yapabilecek bir malzeme geliştirdi.

 

gorunmezkiyafet.jpg

 

Doğal yollarla elde edilemeyen bu malzeme, nanoteknoloji sayesinde üretiliyor. Uzmanlar, nano ölçekteki (metrenin milyarda biri ölçeğindeki) bu malzeme sayesinde bir gün insanlan bile gizleyebilecek kadar büyük görünmezlik pelerinlerinin yapılabileceğini söylüyor.

 

Xiang Zhang önderliğindeki ekibin bulguları hem Nature hem de Science dergilerinde yayımlandı. Araştırmacıların söylediğine göre yeni sistemin çalışması tıpkı suyun, bir kayanın çevresinden akışına benziyor. Suyun, kayanın çevresinden akarak arkasına geçmesi gibi ışık da yeni malzemeden üretilmiş bir nesne tarafından soğrulmadığı ve yansıtılmadığı için yalnızca nesnenin arkasından görülüyor, bu da nesneyi görünmez yapıyor.Bu yeni malzeme, “eksi (tersinir) kırılma” özelliği taşıyor. Üst üste geçmiş tabakaların oluşturduğu balık ağı yapısı, geniş bir dalga boyu aralığında ışığı geçirebiliyor. ABD hükümetinin parasal olarakdesteklediği araştırma, ileride gizli askeri operasyonlarda da kullanılabilecek. Bu sayede tanklar, düşmanın görüş alanı içinde bile görünmez olabilecek.(veteknoloji)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...