Jump to content

Beyinden Beyine 8000 Km Uzağa İletişim Kuruldu...


Renan

Önerilen Mesajlar

Beyinden Beyine 8000 km Uzağa İletişim Kuruldu

 

professor-x-x-men-telepathy-helmet-640x352.jpg

 

brain-to-brain-bci-eeg-tms-640x276.jpg

 

Uluslararası bir araştırmada bilim insanları iki insan arasında binlerce kilometre uzaktan beyinden beyine internetle bağlantı kurmaya başardı. Hindistan’dan bir araştırmacının beynine yerleştirilen bilgisayar ara yüzü (brain-computer interface -BCI) ile Fransa’daki aynı sistemi kullanan diğer bir araştırmacıya sadece düşünce gücüyle kelimeler yollandı. Diğer bir deyimle telepati kurmayı başardılar. Böylece yaklaşık 8046 km(5000 mil) uzaklığa beyinden beyine transfer sağlanmış oldu. Gelecekte bu sayede sadece konuşmalar değil duygular aktarılabilecek.

 

Bu sayede sevgilinize,arkadaşınıza veya ailenizden birine uzakta bile olsanız o anda beyninizde oluşan düşünceleri aktarabileceksiniz. Tabi bu aklımıza X-Men’deki Profesör X’i getiriyor. Son birkaç yıldır bilim insanları beyindeki düşünceleri okumakta gerçekten büyük aşama kaydettiler.

 

Artık piyasada mevcut olan beyin-bilgisayar ara yüzleri sayesinde bilgisayarın USB portunuza bağladığınız bu cihazlarla yeni şeyler yapabiliyorsunuz. Daha gelişmiş sistemler ise beyne implant olarak yerleştirilerek daha fazla hakimiyet sağlıyor. Fakat bir yerden bir yere düşünce gücünüzü aktarmak yani telepati kurmanız için diğer tarafta da aynı sistemin olması gerekiyor.

 

Bununla beraber, bir insandan diğer insanın beynine veri aktarımı oldukça zor bir konu. Artık bilim adamları bu kodu kırmış bulunuyor. Neuroelectrics’den bilim insanları elektroensephalogram adı verilen bir teknikle beyinden bilgisayara (BCI)aktarımı başardı. Diğer tarafta ise bilgisayardan beyne aktarım (CBI) için TMS(transkraniyal manyetik stimülasyon) kullanıldu. TMS sayesinde beyindeki bölgeler elektrik akımı yerine manyetik akımla uyarılıyor.

 

TMS ‘nin en büyük özelliği ise kafanızda bir delik açmak zorunda kalmadan kafanıza bağlanabilmesi. Beyinden bilgisayara düşünceler yollanıyor.(ayağını hareket ettiriyorum, kolunu hareket ettiriyorum vb.) Bunlar 1,0 dijital kodlara dönüştürülüyor. Biraz zamanla bütün kelimeler 10101010010 gibi kodlanıyor. Sonrasında bu kodlar internet veya başka bir sistemler alıcıya ulaştırılıyor. TMS giyen kişi kafasında “1” geldiğinde görsel korteksi uyarılarak fosfen üretiyor. Bu aslında retinaya ışık düştüğünde görülen flaşları gösteren fenomen. Eğer “0” gelirse fosfen sıfır olarak kodlanıyor. İkinci yapılan bir deneyde İspanya ve Fransa arasında bağlantı kurularak % 15 toplam hata oranıyla veri iletimi sağlandı . (% 11kod açma, % 5 başlangıç kodlaması) Şimdilik oldukça büyük cihazlarla yapılan deney ilerde taşınabilir EEG’ler ile yapılabilir. Gelecekte telepati yoluyla sevdiklerimize seni seviyorum diyebileceğiz ya da duygularımızı söze dökerek yollayabileceğiz.

 

beyinden-beyine-ba%C4%9Flant%C4%B1.png

 

 

Gercekbilim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Telepatı bılıncsızce ıkı ınsan arasında enteresan bır sekılde gerceklesebılıyor ve ben bunu cok yasıyorum eşimle özellikle..

 

Adınustunde kıyamet zaten ..hangısının dönüşeceginin pek bir önemi olmayacak ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...