Jump to content

Karşılaştırmalı Edebiyat Nasıl Bir Bölümdür?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İnsanın hayatındaki en önemli seçimlerden biri de meslektir. Sosyo-ekonomik durum, sosyal çevreniz, sahip olacağınız imkanlar, eğitim seviyeniz meslek çevresinde şekillenip hayatınızın büyük bir alanını kapsar. Kariyerin ilk adımlarıysa üniversite ve bölüm tercihidir. İlgi ve yeteneklerinize uygun bir bölüm tercihi hem kişisel olarak sizi tatmin eder hem de mesleki başarınıza katkı sağlar. Bu noktada bölümleri iyi tanımak gerektirdiği bilgi ve becerileri, program içeriklerini bilmek de kilit rol oynar. Bu bölümlerden biri de oldukça ilgi gören Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümüdür. Peki, Karşılaştırmalı Edebiyat nasıl bir bölümdür?

 

 

Fen-Edebiyat fakülteleri altında eğitim veren Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Dil-1 puan türünden öğrenci alımı yapan bir programdır. 4 yıllık bir eğitim sürecini kapsayan bu programın amacı dünya edebiyatının belli alanlarında çalışan akademisyenlerle öğrencileri bir araya getirerek diğer ulusların edebiyatları ve edebiyat hayatındaki değişimlere eleştirel bir bakış açısı oluşturmayı hedefler. Bölümün pratik amacı Tük Edebiyatı’nın uluslararası alanda tanıtılması ve farklı ülke ve kültürlerin edebiyatlarındaki gelişim ve değişimleri takip ederek, Türk Edebiyatı adına bir kazanım yaratmaktır. Burada diğer ulusların edebi birikimlerinin Türk Edebiyatı ile karşılaştırmalı olarak incelenerek, kendi edebi varlığımızın zenginleştirilmesi temel amaçtır.

 

 

Bölümde edebiyat, kültür ve dil dersleri ağırlıklı olarak verilmektedir. Ders programları üniversiteden üniversiteye ve akademik kadroya göre değişse de genel olarak bu program başlığı altında verilen dersler şu şekilde sıralanabilir:

 

 

Metin İnceleme Teknikleri

Aydınlanma Çağı

Romanın Tarihsel Gelişimi

Şiirin Tarihsel Gelişimi

Tiyatronun Tarihsel Gelişimi

Almanca

Fransızca

Rusça

Estetik

Eleştiri Kuram ve Yöntemleri

İmgebilim

Öykü İnceleme

Diksiyon

Çocuk ve gençlik Edebiyatı

Edebi Çeviri Dersleri (İngilizce, Almanca, Fransızca)

Bilim Kurgu

Dünya Sineması

Yazışma Teknikleri

 

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’ne 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle öğrenci alımı yapan 3 üniversite vardır. Bunlar;

 

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Konya Selçuk Üniversitesi

 

Bu üç üniversite bazında giriş puanları incelendiğinde geniş bir yelpazede öğrenci alımı yapıldığı anlaşılacaktır. Üniversiteler arası taban puanı 215’ten 482’ye kadar değişmektedir. Bu bölümü tercih eden üniversite adaylarının akademik kadroyu titizlikle incelemeleri ve üniversitenin sağladığı imkanlardan haberdar olmaları önemlidir.

 

 

Bu bölümden mezun olan öğrenciler geniş bir kültür birikimine ve 3'ten fazla dile hakim olduğu için çalışma olanakları da oldukça fazladır. Sanat ve basın alanlarında, turizm sektöründe geniş iş olanaklarına sahiptir. Bunun yanında yayınevleri, gazete ve dergiler bölüm mezunları için çalışma alanı olarak değerlendirilir. Eleştirmen olarak da çalışabilen bölüm mezunları akademide de kariyerlerine devam edebilirler. Çevirmenlik, kültürel çalışmalar diğer iş olanakları olarak değerlendirilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...