Jump to content

Yogaya Nasıl Başlanır?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Trafik, iş stresi, ailevi sorunlar ve hızlı yaşam koşullarına ayak uyduramama gibi birçok neden bizi kaçış yollarına yönlendiriyor. Çoğu zaman bir yudum kahve ya da 5 dakikalık sessizlik rahatlamamıza yetebiliyor. Fakat ilerleyen zamanlarda bu kaygılar önü alınamaz bir hale geliyor. Yıpranmış beden ve ruh sağlımızı bu gerginlikten kurtarmak istediğimizde, karşımıza yoga çıkıyor.

Yoga Nedir?

Kelime anlamı bir araya getirmek, bütün olmaktır ve Hindistan'da doğmuş bir felsefedir. Ruhu rahatlatan, kişinin kendini tanımasını sağlayan en eski meditasyon yöntemlerinden biridir. Başlıca amacı kişinin kendisini eğiterek evrenin uyumunu yakalaması ve koşulsuz sevgiyi derinlemesine sindirmesidir. Bu yaşam biçimini uygulayan kişilere 'Yogi' adı verilir. Herkes yoga yapabilir ve yoga asla bir din değildir. Tam tersine inandığımız dini daha iyi anlamada bizlere yardımcı olur.

Yoga için nasıl bir ortam oluşturmalıyız?

Meditasyonun yapı taşı sessizliktir. Bunu göz önüne alarak yoga yapılacak ortamın sessiz ve dikkat dağıtıcı etkenlerden uzak (yalın) olması gerekmektedir. Kişinin kendini dinlemesi, kendiyle baş başa kalması ve yüzleşmesi için özellikle dış dünyadan arınması oldukça önemlidir. Özellikle bağlı olduğumuz cep telefonu, bilgisayar, internet gibi yapay faktörleri kapı dışında yapmamız gerekir.

Nasıl Yapılır?

Yoga yapmaya başlamadan önce vücudumuzun rahat edeceği kıyafetler tercih etmeli ve bilmemiz gereken en önemli şeyin doğru nefes alışverişi olduğunu unutmamalıyız. Burundan alınan nefes yine burun yolu ile verilmelidir. Bunun sebebi ise vücuda giren prana (hayat enerjisi) miktarını arttırmaktır. Böylece burnunuzun koklama merkezine daha çok prana gidecek ve oradan da sinir sisteminiz ve son olarak beyninize ulaşacaktır. Bu yöntem size sinir anında daha sakin kalabilmeyi öğretecektir. Yoga yaparken bedenimizin etkinken, zihnimizi pasif bırakmalyız. Mat üzerinde ya da havlu kullanarak duruşumuza başlayabiliriz. Duruşumuzun doğru olmasına dikket etmeliyiz, her duruş sonrasında 10 dakika esneme hareketleri yapmalıyız. Uygulayacağımız hareketleri bir uzmandan tecrübe ediyor olmaya ya da güvenilir bir kaynaktan öğreniyor olmaya özen göstermeliyiz.

Yoganın Ne Gibi Faydaları Var?

Stresi azaltmak ve ruhu dinginlemek başlıca faydalarındandır. Bunun yanı sıra kasların esnemesine ve güçlenmesine, toksin atılımının yapılmasına, kas ağrılarının azalmasına, solunum ve dolaşım sisteminin iyileşmesine, duygusal dengenin sağlanmasına ve iç huzurun keşfedilmesine yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...