Jump to content

Yoga Yaparken Nasıl Nefes Alınır?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Doğru nefes almak, kişinin sağlığı için oldukça önemlidir. Yanlış nefes alan ya da nefesi yanlış kullanan kişiler; dikkat dağınıklığı, gerginlik, uykusuzluk, yorgunluk gibi birçok problemle karşılaşırlar. Doğru ve yeterli oksijen alamayan kişilerin vücut hücreleri zamanla ölür. Bu sorunları önlemek için doğru nefes almayı bilmek gerekir. Doğru nefes almayı öğrenmek ve bununla ilgili pratik yapmak için yoga oldukça verimli bir aktivitedir.

Peki, yoga yaparken nasıl nefes alınır?

Doğru nefes alış şekli; burundan ve karna doğru nefes almaktır. Kişiler bebekken bu şekilde nefes alıyor olsalar da, zamanla bu ağızdan ve göğse doğru nefes almak şeklinde değişir. Ağızdan nefes almak kesinlikle yanlıştır. Ağızdan alınan nefes vücut ısısına uyum sağlayamaz ve bu haliyle akciğerlere gider. Havada bulunan yabancı maddeleri vücut içerisine alan bu nefes alma şekli tükürüğün kurumasına da sebep olur. Burundan nefes almak doğru nefes alma şeklidir. Burundaki kıllar hem havadaki yabancı maddeleri temizler; hem de havayı ısıtır ve vücut ısısına uygun hale getirir.

Yoga doğru nefes alma teknikleri açısından oldukça önemlidir. Tüm yoga egzersizlerinde burundan nefes alınır ve bu nefes diyaframa doğrudur. Böylelikle nefesi vücudunuzun merkezine doğru çekmiş ve akciğerlerinizin kapasitesini tam kullanmış olacaksınız.

Yoga yaparken, bacaklarınız çapraz ve sırtınız dik bir duruş almalı ve nefes çalışmanızı bu şekilde yapmalısınız. Bu çalışmayı ayakta, sırtüstü uzanarak ya da sandalyede veya yerde dik bir şekilde oturarak yapabilirsiniz. Öncelikle ciğerlerinizdeki havayı yavaşça boşaltın. Bu işlemi yaparken, karnınızı kasın ve karnınızın aşağı doğru hareket ettiğinden emin olun. Daha sonra burnunuzdan yine yavaş ve yumuşakça derin bir nefes alın. Bu esnada karnınızı elinizden geldiğince şişirin ve 1-2 saniye bu şekilde tutun. Nefes alırken akciğerlerinizi mümkün olduğunca şişirmeye özen gösterin. Daha sonra aldığınız nefesi yavaşça ağzınızdan verin. Nefes alıp verirken size kolaylık sağlaması açısından sayı sayma yöntemini de uygulayabilirsiniz. Bunun için nefes alırken 3 saniye kadar, nefes verirken de bunun iki katı, yani 6 saniye kadar yavaşça saymanız yeterli olacaktır.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...