Jump to content

Siyamatik Bilimi


Elzem

Önerilen Mesajlar

siyamatik1_090815.jpg

 

 

Sesi duyabiliyoruz fakat göremiyoruz. Sesin bir şekli var mıdır, siyamatik bilimi nedir?

Siyamatik bilimi, doğanın içinde yer alan fakat göremediğimiz sesleri görmemize olanak sağlıyor. Siyamatik bilimi tam olarak neyi araştırıyor?

Teorik olarak tanımlarsak, seslerin görsel karşılığını araştıran bilimdir. Bu alan ilk olarak Alman fizikçi ve müzisyen Ernest Chladni’nin 1680 yılında yaptığı araştırmayla gün yüzüne çıkıyor. Chladni, metal bir nesneyi kum ile örterek yay yardımıyla titreşim gönderiyor. Böylece ses desenleri elde ediyor.

Chaldni’den sonra bu konuyu inceleyen ve bilime ismini veren aslında İsviçreli doğa bilimcisi Hans Jenny’dir. Jenny bu bilime 1967 yılında netlik kazandırmıştır. Etimolojik olarak ‘dalgamatik’ olarak da çevirilebilecek bu alan, kum, su, nişasta gibi çeşitli ortamlarda sesleri görüntülüyor.

siyamatikYalnız bu maddelerin ses dalgalarına tepkisi farklı olmaktadır. Örneğin kum ile yapılan deneyde ses dalgalarından etkilenmeyen kısımlar toplanırken, su ile yapılan deneyde ses dalgalarından etkilenen alanlar toplanmaktadır.

Siyamatik bilimi sağlıktan, doğaya birçok alanda kullanılıyor. Örneğin, yunus balıkların aralarında kurduğu diyalogu anlamak için yunus balıklarının etrafa dağıttığı ışınlar incelenerek yunus balığı dili sözlüğü meydana getirilmiş. Bu çalışmanın ileri safhalarında yunusların birbiriyle kurduğu iletişimi daha derinlemesine anlamak umuluyor. Bugün Siyamatik, bir terapi metodu olarak bedene şifa vermek için de uygulanıyor.

Güncel bir Alman fotoğrafçı ve aynı zamanda siyamatik araştırmacısı olan Lauterwasser, Kymatik adlı kitabında, Siyamatiğin en ilgi çekici yönlerinden birine dikkat çekiyor: Oluşan desenlerin doğadan bazı görünümleri anımsatması. Örneğin Leoparın üzerindeki beneklerin dağılışı, bitkilerde ve çiçeklerde bulunan geometrik desenler, deniz anası formları, kaplumbağanın kabuğunda bulunan desenler vb..

 

 

siyamatik2_090815.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...