Jump to content

Origami Saksı olur mu?


Elzem

Önerilen Mesajlar

origami_saksi_070815.jpg

 

 

 

Origami saksı olur mu?

İçindeki bitkiyle birlikte büyüyebilen origami saksı, Londra’da üretildi!

Origamiyi andıran bir tasarıma sahip olan saksılar, içine ekilen bitki büyüdükçe genişleyerek ona yeterli yaşam alanı sağlamaya devam ediyor.

Londra’daki Studio Ayaskan tarafından tasarlanan Growth saksılar, içindeki bitki büyüyüp daha geniş bir yuvaya ihtiyaç duydukça, onunla beraber büyüyor. Saksının üzerindeki desenler de origami gibi şekil değiştirerek farklı formlara giriyor.

Organik ve inorganik yapıların harmanlandığı tasarım, ince hesaplanmış desenleriyle doğanın akışını taklit etmeye çalışıyor ve bitkiyle birlikte genişliyor. Saksı; bitkiyle birlikte hareket edip, geliştikçe, bize sadece bir organizmanın dönüşümünü değil, cansız bir ürünün ona uyum sağlayışını da izleme şansı veriyor.

Studio Ayaskan, Growth saksılarla ilgili olarak, “Biz, insanlar sürekli bir şeyler üretiyoruz. Ürettiklerimiz zamanla işlevini kaybediyor ve onları elden çıkarıyoruz. Ancak doğada hayat hiç öyle değil. Her şey uyum sağlıyor, büyüyor, ölüyor ve öldükten sonra başka bir yaşam formunda yine faydalı hale geliyor. Hiçbir şey sabit değil, her şey bir akış içinde.” diye konuştu.

Origami nedir?

Origami, Japonca oru (katlama) ve kami (kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş katlanmış kağıt anlamına gelen geneksel kağıt katlama sanatıdır. Origami temelde makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıdı sadece katlayarak çeşitli şekiller oluşturma sanatıdır. Origaminin türleri şunlardır;

Klasik Origami: Genellikle tek parça kağıdın katlanmasıyla yapılır. Bu türde at, kuş gibi havyanlar yapılabildiği gibi çeşitli eşyalarda yapılabilir.

Modüler Origami: Parçalı origami olarak da bilinen bir türüdür. Birbirine benzeyen parçaların birleştirilmesiyle oluşturulur. Klasik origamideki somut hayvan ve eşya gibi nesnelerin aksine üç boyutlu geometrik nesnelerin yapılmasında kullanılır. Kullanılan parça sayısında herhangi bir sınır yoktur. Aynı parçaların yerlerini değiştirerek birden fazla geometrik şekil elde etmek mümkündür.

Islak Katlama: Gerçeğine uygun doğal görünen hayvan motifleri elde etmek için kullanılır. Kağıda şekil vermek kuruyken oldukça zordur. Islatılan kağıt daha kolay şekil alır ve daha doğal şekiller elde edilebilir.

 

 

 

origami_saksi1_070815.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...